Náboje

......................................................................................................................................
Náboje Aby se kola v nábojích volně točila bez drhnutí, nebo naopak cvakání, je potřeba je občas dotáhnout, nebo naopak povolit.
Ložiska běžných nábojů se skládají z těla náboje, ve kterém je vložena oska po obou stranách opatřená konusovými matkami. Stykovou plochu mezi tělem náboje a matkou vyplňují ložiskové kuličky.
Při kontrole těsnosti nábojů provádíme kontrolu otáčení a kontrolu vůle.

Kontrola otáčení:
Vyjmuté kolo z vidlice volně uchopíme na koncích osy a roztočíme. Pokud cítíme drhnutí, je potřeba povolit ložiska.

Kontrola vůle:
Kolo ponecháme ve vidlici a zakýváme ním na stranu. Pokud cítíme velkou vůli, nebo slyšíme cvakání, je potřeba ložiska dotáhnout.

Seřízení nábojů:
1. Demontáž pastorku (zadní náboj)
- na osu nasadíme stahovák a koncovou matkou kola ho dotáhneme, aby pevně držel
- stahovák upneme (nejlépe do svěráku) a celým kolem otočíme proti směru hodinových ručiček, dokud se pastorek neuvolní.
- odšroubujeme koncovou matku a pastorek vyjmeme.

2. Demontáž náboje:
- sundáme pojistné matky, podložky, konusy s kuličkami a vyjmeme osu. Vše vyčistíme od nečistot a misky opět naplníme vazelínou do kterých kuličky zatlačíme.

3. Seřízení nábojů
- na pravé straně dotáhneme konusovou a pojistnou matku
- osku zasuneme zpět do těla náboje a z levé strany našroubujeme konusovou a pojistnou matku. Dbáme na to, aby se kuličky nevysypaly z misky.
- konus přitáhneme prsty těsně až k ložisku, a poté ho vrátíme o 1/8 otáčky zpět. Pak teprve dotáhneme pojistnou matku a provedeme kontrolu otáčení a vůle.


Jiří Pouč, 20.12.2005
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklostezky   
» Brzdy

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Jak vybírat stan
Jak vybírat stan
Pokud zvažujete koupi nového stanu, přeštěte si následující článek. Dozvíte se co je to tropiko, jak je důležitá výška vodního sloupce, nebo větrání, a jakou konstrukci nejlépe zvolit.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar - Montážní stojan,různé Montážní stojan,různé
Prodám zcela nový neobutý plášť Schwalbe Smart Sam EVO (kevlar) 26x2, 1 (500, -Kč), blatníky SKS na 26“ 400, -Kč/pár, silnou blikačku Cateye TL-LD1000 300, -Kč (původní cena 999, -Kč), rychloupínáky...