Náboje

......................................................................................................................................
Náboje Aby se kola v nábojích volně točila bez drhnutí, nebo naopak cvakání, je potřeba je občas dotáhnout, nebo naopak povolit.
Ložiska běžných nábojů se skládají z těla náboje, ve kterém je vložena oska po obou stranách opatřená konusovými matkami. Stykovou plochu mezi tělem náboje a matkou vyplňují ložiskové kuličky.
Při kontrole těsnosti nábojů provádíme kontrolu otáčení a kontrolu vůle.

Kontrola otáčení:
Vyjmuté kolo z vidlice volně uchopíme na koncích osy a roztočíme. Pokud cítíme drhnutí, je potřeba povolit ložiska.

Kontrola vůle:
Kolo ponecháme ve vidlici a zakýváme ním na stranu. Pokud cítíme velkou vůli, nebo slyšíme cvakání, je potřeba ložiska dotáhnout.

Seřízení nábojů:
1. Demontáž pastorku (zadní náboj)
- na osu nasadíme stahovák a koncovou matkou kola ho dotáhneme, aby pevně držel
- stahovák upneme (nejlépe do svěráku) a celým kolem otočíme proti směru hodinových ručiček, dokud se pastorek neuvolní.
- odšroubujeme koncovou matku a pastorek vyjmeme.

2. Demontáž náboje:
- sundáme pojistné matky, podložky, konusy s kuličkami a vyjmeme osu. Vše vyčistíme od nečistot a misky opět naplníme vazelínou do kterých kuličky zatlačíme.

3. Seřízení nábojů
- na pravé straně dotáhneme konusovou a pojistnou matku
- osku zasuneme zpět do těla náboje a z levé strany našroubujeme konusovou a pojistnou matku. Dbáme na to, aby se kuličky nevysypaly z misky.
- konus přitáhneme prsty těsně až k ložisku, a poté ho vrátíme o 1/8 otáčky zpět. Pak teprve dotáhneme pojistnou matku a provedeme kontrolu otáčení a vůle.


Jiří Pouč, 20.12.2005
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklotrasy   
» Brzdy

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Lepení a výměna duše
Lepení a výměna duše
Píchnutá duše není nic příjemného. Většinou nás potká tato událost v okamžiku, kdy ji vůbec nečekáme. Aby jste věděli co dělat, v případě že nastane, přečtěte si článek Lepení duše a Výměna duše.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar - Horske kolo 29 Horske kolo 29
Rám: Alu 7005 p.g., bi- axial, Lite dropout, through cable routing Vidlice: Suntour XCM-DS-HLO 29", 100 mm Řadící páčky: Shimano Acera Rapidfire Plus Přehazovačka: Shimano Deore XT, 27sp Přesmykač:...