Náboje

......................................................................................................................................
Náboje Aby se kola v nábojích volně točila bez drhnutí, nebo naopak cvakání, je potřeba je občas dotáhnout, nebo naopak povolit.
Ložiska běžných nábojů se skládají z těla náboje, ve kterém je vložena oska po obou stranách opatřená konusovými matkami. Stykovou plochu mezi tělem náboje a matkou vyplňují ložiskové kuličky.
Při kontrole těsnosti nábojů provádíme kontrolu otáčení a kontrolu vůle.

Kontrola otáčení:
Vyjmuté kolo z vidlice volně uchopíme na koncích osy a roztočíme. Pokud cítíme drhnutí, je potřeba povolit ložiska.

Kontrola vůle:
Kolo ponecháme ve vidlici a zakýváme ním na stranu. Pokud cítíme velkou vůli, nebo slyšíme cvakání, je potřeba ložiska dotáhnout.

Seřízení nábojů:
1. Demontáž pastorku (zadní náboj)
- na osu nasadíme stahovák a koncovou matkou kola ho dotáhneme, aby pevně držel
- stahovák upneme (nejlépe do svěráku) a celým kolem otočíme proti směru hodinových ručiček, dokud se pastorek neuvolní.
- odšroubujeme koncovou matku a pastorek vyjmeme.

2. Demontáž náboje:
- sundáme pojistné matky, podložky, konusy s kuličkami a vyjmeme osu. Vše vyčistíme od nečistot a misky opět naplníme vazelínou do kterých kuličky zatlačíme.

3. Seřízení nábojů
- na pravé straně dotáhneme konusovou a pojistnou matku
- osku zasuneme zpět do těla náboje a z levé strany našroubujeme konusovou a pojistnou matku. Dbáme na to, aby se kuličky nevysypaly z misky.
- konus přitáhneme prsty těsně až k ložisku, a poté ho vrátíme o 1/8 otáčky zpět. Pak teprve dotáhneme pojistnou matku a provedeme kontrolu otáčení a vůle.


Jiří Pouč, 20.12.2005
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklistické akce   
» Brzdy

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Lepení a výměna duše
Lepení a výměna duše
Píchnutá duše není nic příjemného. Většinou nás potká tato událost v okamžiku, kdy ji vůbec nečekáme. Aby jste věděli co dělat, v případě že nastane, přečtěte si článek Lepení duše a Výměna duše.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar - Dámské kolo SCOTT SPORTSTER P3 Solution Dámské kolo SCOTT SPORTSTER P3 Solution
Kolo ve výborném stavu. Původní pořizovací cena 18 000 Kč bez příslušenství. Rám vel. L, převody 27, krásný design, pořízené 2010. Málo ježděné (pouze dvě sezóny) nebourané. Prodávám vč. příslušenství:...