Lipno nad Vltavou

Prvé zápisy o kolonizaci dnešního území obce Lipno nad Vltavou jsou dostupné z roku 1281, kdy je poprvé připomínáno Studené, Plískov, Kobylnice, Petrův mlýn a Slupečná. Dnes je Petrův mlýn pod vodou Lipenského jezera a prvé tři obce pouze rekreačními osadami Lipna nad Vltavou.

Obec: 
Jihočeský krajLipno nad Vltavou
 
00:00
Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou je nedávno vzniklé středisko nedaleko hráze stejnojmenné přehrady Lipno. Dnes se může chlubit nepřebernou nabídkou aktivit jak pro letní, tak pro zimní dovolenou pro všechny věkové skupiny za každého počasí. V létě je Lipno rájem pro přiznivce koupání, pěší turistiky, jachtingu a dalších vodních sportů a zejména cykloturistiky. Té vévodí tzv. lipenský okruh po březích Lipna, což je rovinatá cyklostezka vedoucí z Lipna nad Vltavou do Přední Výtoně, odtud spojená přívozem s městečkem Frymburk, a odtud zpět do Lipna. Okruh čítá cca 20 km a je hojně využíván také in.line bruslaři. Bikeři, kteří rádi řádí v terénu, mohou využívat lanovku vedoucí na vrch Slupečná a odtud si vychutnávat adrenalinové sjezdy. Vrch Slupečná ale nabízí další unikát, tím jest Stezka korunami stromů, nabízející úchvatné pohledy nejen na koruny vzrostlých šumavských hvozdů, ale jako na dlani lze odtud pozorovat i Lipno, které je lemováno majestátnými kopci. V zimě láka Lipno nejen na tradiční zimní sporty, běžky a sjezdovky. Když udeří pořádné mrazy, vznikne na lipenské hladině dráha pro lední bruslaře. A když ještě napadne sníh, je na lipenské přehradě připravena i "bílá stopa". Celoročním provozem se může pochlubit bobová dráha. V případě nehezkého počasí, nemusíte zahálet. Stačí zajít do Lipno pointu a vybrat ze široké nabídky in-door sportů. A ani na Lipně nesmí chybět Vodní svět s další oblíbenou atrakcí zvanou hopsárium.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Infocentrum ve Stožci patří k těm nejkrásnějším na Šumavě

Při dnešních Běžkotoulkách potkáme živočicha, který u nás již téměř 500 let nežije, projedeme se podél železniční tratě, držící světový primát a prozkoumáme blíže jednu zajímavou technickou památku. Vyrazíme do jižní část Šumavského národního parku. 

Písek

Dnešní Cyklotoulky nás provedou Píseckem, projedeme si téměř sto let starou turistickou cestu, která spojuje královské město Písek s králem českých hradů – Zvíkovem.

 

Veselí nad Lužnicí

Snad ještě žádné Cyklotoulky nebyly tak propojené s vodou jako ty dnešní. Po cestě budeme míjet řeky, zatopené pískovny a hlavně desítky nádherných, malých i obrovských, divokých i až nehezky zkultivovaných, opečovávaných i na první pohled opuštěných - rybníků.

Stachy

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou na Šumavu a přesvědčí vás mimojiné o tom, že Sněžka nebyla vždy nejvyšším vrcholem Čech, ale to nebude zdaleka všechno. Podíváme se i do populárního lyžařského střediska a hlavně si pořádně zašlapeme.

Písek

Tentokrát se s Cyklotoulkami vydáme do jižních Čech a hned na dva výlety. Delší severní a kratší jižní.Navštívíme krále českých hradů, vydáme se postopách velkého vojevůdce i jeho literárního opaku, no bude toho dost.... 

 

Dačice

Dnes si projedeme dvě historická města, která spojuje nejen bezpočet krásných památek nacházejících se na jejich území a desítky rybníků ležících v jejich okolí, ale také řeka – Moravská Dyje. Podíváme se tam, kde spatřil světlo světa jeden z nejznámějších českých vynálezů.

Česká Kanada

Přírodní charakter krajiny, hluboké lesy, četné vodní plochy a sychravější podnebí než byste čekali - na vlastní kůži tak pocítíte, proč se zdejší území na pomezí Čech, Moravy a Rakouska nazývá Česká Kanada.

Borovany

Krajina plná rybníků tak velkých, že se ani nevejdou do objektivu fotoaparátu, desítky krásně zachovalých vesnických usedlostí a božích muk, nekonečné hluboké borové lesy. Tak to vypadá v okolí jihočeských Borovan.