Karlova stezka

Vítejte na Karlově stezce! „Karlova stezka“ spojuje přes krušnohorský hřeben města Aue a Karlovy Vary a zároveň propojuje „Muldavskou cyklostezku“ (Mulderadweg) s „Cyklostezkou Ohře“ (Egerradweg). S celkovou délkou 160 km nabízí „Karlova stezka“ včetně jejích čtyř vedlejších tras královský cyklistický zážitek v Česko-saském západním Krušnohoří. Obtížnost tras se pohybuje od nejlehčí po těžké, takže si každý přijde na své. Trasy nejsou po celé délce asfaltované, hodí se proto především pro horská a trekkingová kola. Díky stávající železniční trati Aue-Johanngeorgenstadt-Karlovy Vary je možné svoji túru pohodlně kombinovat i s vlakem. Interaktivní mapy, GPS data k trasám a další informace naleznete na www.karlova-stezka.eu. Jednotlivé trasy vedou z části po silnicích s malým provozem a jsou vždy označeny logem Karlovy stezky. Prosím dávejte pozor na rozdílné cykloturistické značení na německé a na české straně!

Obec: 
Karlovarský krajKarlova stezka (Karlsroute)
 
00:00
Karlova stezka

Karlova stezka (60 km) spojuje přes krušnohorský hřeben města Aue a Karlovy Vary a zároveň propojuje Muldavskou cyklostezku (Mulderadweg)s cyklostezkou Ohře (Egerradweg). Trasa z města Aue do města Blauenthal vede po bývalé železniční trati v údolí řeky Muldy. Odtud jeďte proti proudu řeky Großen Bockau, až dorazíte k obci Oberwildenthal s nejvyšším bodem trasy a  hraničním přechodem (průsmyk „Grenztor“). Odtud trasa pokračuje obcí Jelení, z níž sjedete údolím Rolavy až do obce Nové Hamry. Za výstup do obce Tisová budete odměněni pohledem na Nejdek. Přes obce Nová Role a Stará Role se nakonec dostanete do centra lázenského města Karlovy Vary. Trasa vede zčásti po veřejných, málo až středně používaných komunikacích, a je možné ji  pohodlně kombinovat s vlakem.

Die „Karlsroute“ (60 km) verbindet über den Erzgebirgskamm hinweg sowohl die Städte Aue und Karlovy Vary als auch den Mulderadwegmit dem Egerradweg. Von Aue nach Blauenthal radelt man auf einer ehemaligen Bahntrasse im Tal der Mulde. Ab da folgt man der Großen Bockau flußaufwärts und erreicht nach Oberwildenthal die Passhöhe „Grenztor“ (höchster Punkt der Strecke und Grenzübergang). Von hier aus geht es über Jelení bergab ins Tal der Rolava nach Nové Hamry. Der Anstieg hinauf nach Tisová wird mit einem Blick auf Nejdekbelohnt. Über Nová Role und Stará Role gelangt man schließlich ins Zentrum der Kur- und Bäderstadt Karlovy Vary. Die Tour verläuft teilweise auf öffentlichen, wenig bis mäßig befahrenen Straßen und kann auch mit dem Zug kombiniert werden.

Hotel Anna Nejdek
Adresa:
náměstí KARLA IV. 486, Nejdek 362 21

Aue

 • Heidelsberg (512 m. n. m.) - restaurace, rozhledna, naučná stezka o hornictví /Heidelsberg (512 m ü. NN) mit Parkwarte, Aussichtsturm, Bergbaulehrpfad
 • Městské muzeum / Stadtmuseum
 • Friedenskirche (Smírčí kostel, 1914, kostel v čistě secesním stylu) /„Friedenskirche“ (1914, Jugendstilkirche reinster Bauart)
 • Panský dům Auerhammer / Hammerherrenhaus Auerhammer
 • Zoologická zahrada ZOO der Minis / Tiergarten „ZOO der Minis“
 • Plavecký bazén se saunou / Schwimmhalle mit Sauna

 

Eibenstock

 • Saunový a koupací ráj Badegärten ve městě Eibenstock / Sauna- und Badelandschaft Badegärten Eibenstock
 • Zážitkový park „Wurzelrudis Erlebniswelt“ se skluzavkou, lanovým centrem, bludišti... /„Wurzelrudis Erlebniswelt“ mit Tubing-Bahn, Kletterwelt etc.
 • Bobová dráha / Allwetterbobbahn
 • Muzeum výšivek / Stickereimuseum
 • Sálový minigolf / Hallenminigolfanlage
 • Vodopád Blauenthal / Blauenthaler Wasserfall
 • Údolní přehrady Carlsfeld, Eibenstock, Sosa / Talsperren Carlsfeld, Eibenstock, Sosa

 

Nové Hamry

 • Rozhledna na Tisovském vrchu - Pajndlu (977 m n.m.) / Aussichtsturm auf dem Peindlberg (977 m ü. NN)
 • Karlova naučná stezka mezi obcí Nové Hamry a průsmykem Grenztor /„Lehrpfad an der Karlsroute“ zwischen Nové Hamry und Passhöhe „Grenztor“
 • Další naučné stezky: Naučná stezka Ruperta-Fuchse, Novohamerská stezka /weitere Lehrpfade: Rupert-Fuchs-Weg, Neuhammer-Weg
 • Pozdně barokní kostel Sv. Jana Nepomuckého / spätbarocke Kirche des Heiligen Johann von Nepomuk

 

Nejdek

 • Nejdecká skála se středověkou hradní věží / Neudeker Felsen mit mittelalterlichem Burgturm
 • Památkově chráněné centrum města / denkmalgeschütztes Stadtzentrum
 • Městské muzeum / Stadtmuseum
 • Barokní kostel Sv. Martina s varhany v rokokovém slohu / Barockkirche St. Martin mit Rokoko-Orgel
 • 12 m vysoký Mariánský sloup / 12 m hohe Mariensäule
 • Křížová cesta (1,5 km) s výhlídkou na Nejdek a do údolí řeky Rolavy /Kreuzweg (1,5 km) mit Aussichtspunkten auf Neudek und ins Tal der Rolava

 

Karlovy Vary

 • Lázeňská architektura, kolonády, termální prameny / Bäderarchitektur, Kolonnaden, Thermalquellen
 • Kostel Sv. Máří Magdaleny (1736) / Kirche St. Maria-Magdalena (1736)
 • Muzeum města Karlovy Vary, Jan-Becher muzeum, návštěvní centrum Moser (muzeum skla), divadlo, galerie umění /Stadtmuseum, Jan-Becher-Museum, Moser-Besucherzentrum (Glasmuseum), Theater, Kunstgalerie
 • Lanovka na vyhlídku Diana / Standseilbahn zum Aussichtsturm Diana
 • Vyhlídka Jelení skok / Aussichtspunkt Hirschensprung

 

 

 

 

 

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
cyklostezka Karlova stezka / Radroute Karlsroute, cyklostezka Karlova stezka / Radroute Karlsroute, cyklostezka Karlova stezka / Radroute Karlsroute, cyklostezka Karlova stezka / Radroute Karlsroute, cyklostezka Karlova stezka / Radroute Karlsroute
Vydáno: Úterý, 9. Leden 2018 - 15:45

Na základě výstavby nového mostu přes říčku Zwickauer Mulde bude „Karlova stezka“ v úseku odbočky Bockau do 1. poloviny roku 2019 v délce cca. 2 km uzavřena. V tomto období bude vyznačena objížďka pro cyklisty po asfaltovaném povrchu.

Reklama

Oblíbené trasy regionu

V naší nové rubrice, Výlety (nejen) za zdravím pokračujeme na západě Čech, v lázních, které kromě tradičních procedur nabízejí tolik rozmanitých aktivit, a zajímavostí, že vám víkend na jejich poznání stačit nebude. Nevěříte?

Zimní atmosféra Mariánských Lázní se od té letní výrazně liší

Jeden z vrcholů západočeského lázeňského trojúhelníku je nejen plný nádherných parků, romantických kolonád a útulných kaváren, ale je to i město, kde sjezdovka stojí kousek od centra a běžecké tratě jsou všude v jeho okolí.

V západní části Krušných hor, na břehu říčky Rolavy leží městečko Nové Hamry. Při dostatku sněhu tu jsou celkem slušné podmínky jak pro milovníky běžecké stopy, tak i méně náročné lyžaře a snowboardisty.  Přímo ve vsi je pár sjezdovek a začíná tu, nebo tudy prochází, i několik běžeckých tras.

Na kole Ašskou vrchovinou

Nejzápadnější výběžek naší republiky z mnoha důvodů nepatřil mezi turisticky nejvyhledávanější místa, ale to se začíná pozvolna měnit a nutno říci, že po právu.

Františkovy Lázně

Společně s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi tvoří takzvaný západočeský lázeňský trojúhelník. Svoji architekturou, urbanistikou a koncepcí parků tvoří předobraz evropského a možná i světového lázeňství.

Klášterec nad Ohří

Dnešní výlety nejen za zdravím nás zavedou do severozápadních Čech, do lázní, které sice nepatří k těm nejslavnějším, ale co není, může klidně být.

Karlovy Vary

Ani zima ani léto, ani kolo ani lyže, tak co? Nevíte si rady kam mezi Vánocemi na výlet, tak tady je jeden tip! Krásné procházky, nádherné lesy, jedinečné kolonády, už tušíte? Ne, tak pokračujeme, lázeňské oplatky, Becherovka, sklo, porcelán, pořád nic? Vřídlo, Thermal, Pupp?

Klášterec nad Ohří

Nejprve zajímavé, i když trošku přehlížené lázně, pak polozapomenuté hornické městečko s netradičními architektonickými prvky a nefalšovanou středověkou hornickou štolou, následuje malý pivovar s velkým potenciálem a nakonec krásný výlet podél Ohře.

Kadaň

Lajtmotivem dnešního putování bude řeka, jež sice pramení v Německu, ale nás dnes zavede hned k  několika (nejen) českým nej.

Český Jiřetín

Zdejší trasy měří desítky kilometrů a je opravdu z čeho vybírat, jsou tu možnosti pro rekreační cyklisty, kteří rádi spojí své vyjížďky se zastávkami v hospůdkách či na rozhlednách, nebo pro aktivní sportovce, co se zajímají o náročné terény, prudké sjezdy a rádi potí krev.