Třemošná

Vítejte ve městě, které je bohaté nejen historií, ale i řadou přírodních a architektonických zajímavostí. Třemošná je poprvé zmiňována v letech 1181 – 1182

Obec: 
Plzeňský krajTřemošná
 
00:00
Třemošná

Vítejte ve městě, které je bohaté nejen historií, ale i řadou přírodních a architektonických zajímavostí. Třemošná je poprvé zmiňována v letech 1181 – 1182. Za své jméno vděčí keři zvanému střemcha, který v té době rostl kolem potoka, pojmenovaného Třemošenka. Bílý květ střemchy je ve znaku našeho města. Nejdůležitějším obdobím v historii Třemošné je 19. století, kdy se zde díky nerostnému bohatství začala rozvíjet těžba nerostných surovin a na ní navazující průmysl. Při silnici na Hromnici u zaniklého hamru stojí dům č.p. 57 s pamětní deskou malíře Václava Brožíka, který se zde 5.3.1851 narodil. Mistr, jehož obrazy zdobí mimo jiné i staroměstskou radnici, zemřel v Paříži 15.4.1901, kde je místo jeho posledního odpočinku na hřbitově pod Montmartem. Třemošná dnešních dnů je městem s nadprůměrnou občanskou vybaveností. Najdete u nás sportovní zařízení od víceúčelových hřišť až po zimní stadion s celoročním provozem, městskou knihovnu, mateřské školy, dům dětí a mládeže, lékařský dům se všemi odbornými ordinacemi, dva supermarkety a další objekty, které slouží našim obyvatelům i návštěvníkům města.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
znak-tremosna.jpg, zacatek-naucne-stezky.jpg, socha-mistra-jana-husa.jpg, park-u-tremosenky.jpg, mestska-knihovna.jpg, lekarsky-dum.jpg, kaplicka.jpg, budova-zakladni-skoly.jpg, bezbarierovy-dum-exodus.jpg

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Jedno z nejstudenějších míst u nás není zdaleka tak nehostinné, jako je jeho pověst. Výlet centrální Šumavou začneme na Horské Kvildě, přes Březník dorazíme k pramenu naší nejdelší řeky a pak se podíváme do míst, kde se natáčel film Král Šumavy.

Kašperské Hory

Kašperské Hory (něm. Bergreichenstein) leží v okrese Klatovy, částečně zasahují do CHKO Šumava a částečně do přírodních rezervací Nebe a Amálino údolí. Navzdory faktu, že zde žije zhruba 1500 obyvatel, nabízí město až nečekaně mnoho atrakcí.

Manětínsko – krajem černočerných nocí a soch rozesetých do krajiny plné borůvek

Manětínsko, to je bohem zapomenutý kraj. Krajina panenská, avšak obhospodařovaná generacemi našich předků. Krajina, jejíž atributy by mohly být ticho, klid, čistota, ztracenost.

Hracholusky

Asi nejkrásnější přehrada západních Čech nenabízí jen koupání a opalování. Projížďka v jejím okolí může být možná mnohem zajímavější. Náš výlet začneme třicet kilometrů západně od Plzně, kde stojí už od 12. století hornické město Stříbro.

Ze Spáleného Poříčí do brdských lesů a zpět

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do míst, které jsou v letošním roce obzvláště vyhledávané, protože jsou po mnoha letech opět volně přístupné a tudíž nové, neprobádané, tajemné a turistikou zatím nepříliš dotčené. Podíváme se na západní okraj nově otevřené CHKO Brdy.