Nymburk

Starobylé královské město Nymburk bylo založeno kolem roku 1275 Přemyslem Otakarem II., králem „železným a zlatým“, v době nástupu gotického umění, na místě hrazeného pravěkého osídlení.

Obec: 
Středočeský krajNymburk
 
00:00
Nymburk

Starobylé královské město Nymburk bylo založeno kolem roku 1275 Přemyslem Otakarem II., králem „železným a zlatým“, v době nástupu gotického umění, na místě hrazeného pravěkého osídlení. Již od počátku bylo sídlo s mnoha privilegii pevnou oporou královské moci. Sláva a rozkvět Nymburka trvala po celou dobu středověku až do třicetileté války, která s sebou přinesla zkázu výstavného sídla. Obnovit město se podařilo až koncem 17. století, největší růst však přišel po roce 1870 s rozmachem průmyslu a zavedením železnice. Dnešní Nymburk má téměř 15 000 obyvatel a je centrem celého regionu. Město památek, kultury, zeleně a sportu má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Milovníci pěší turistiky, bruslaři a především cyklisté rádi využijí Labskou nebo Hrabalovu cyklostezku. Městem vede naučná turistická trasa s 68 zastávkami. Najdete v ní část cihlové hradby v lokalitě Na Přístavě, oba vodní příkopy, kterými dodnes proudí říční voda, chrám sv. Jiljí, kapli sv. Jana Nepomuckého – původně součást kostela dominikánského kláštera z 13. století, obnovenou renesanční radnici z roku 1526, bývalou městskou vodárnu z roku 1597 zvanou Turecká věž, morový sloup z r. 1717 nebo zpřístupněnou část renesanční sladovny ze 16. století v přízemí budovy Městského úřadu v ulici U Staré sladovny.

KontaktTuristické informační centrumnáměstí Přemyslovců 165288 28 Nymburktel. 325 512 433e-mail: infocentrum@meu-nbk.czwww.mesto-nymburk.cz

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
turecka-vez.jpg, sladovna.jpg, reka-labe-nad-nymburkem.jpg, radnice.jpg, pivovar.jpg, letecke-foto.jpg, infocentrum.jpg, chram-sv.-jilji.jpg, 2-hradby.jpg, cyklostezka.jpg

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Příbram

Dnešní Cyklotoulky budou tak trošku duchovní, podíváme se na místa, kde se o duši téměř vždy řádně starali a starají, ale i do míst, kde nebylo vůbec nic mimořádného duši vypustit či upsat ji ďáblu a nakonec navštívíme oblast, která je pro duši příjemným a přitom snadno dostupným pohlazením.

Rakovník

Dnešní Cyklotoulky nás přivedou do míst, kde žil náš nejslavnější král, slavný spisovatel i pochybný alchymista. Prohlédneme se hrad s mimořádně zajímavou historií i vesničku, kde se naopak neděje vůbec nic.

Cyklotoulky Sedlčanskem

Hledáte-li pro své cyklotoulání krajinu krásnou i přívětivou, fyzicky příliš nenáročnou a navíc kousek od Prahy, pak je Sedlčansko tou pravou volbou. Kraj bez velkého průmyslu, hustého provozu a velkých zástaveb.

Roudnice nad Labem

Dnešní výlet patří k těm, které by měl jednou za život absolvovat každý, alespoň podle teze: Co pro muslima Mekka to pro Čecha Říp. Vypravíme se totiž po stopách praotce Čecha a taky si projedeme cyklostezku podél Labe. Projedeme se okolo Roudnice nad Labem.

Mšeno

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou doprostřed divoké přírody, ukážou nám krásnou lidovou architekturu, prokletý hrad a jedno mimořádné koupaliště. Projedeme se totiž po Kokořínsku.

Čáslav

Tento výlet není příliš o kopcích, i když jeden si nakonec stejně vyšlápneme. Není ani o přírodních památkách, i když se projedeme zajímavou krajinou. Ale prohlédneme si zajímavé historické město, krásný a pohádkový zámek a při troše štěstí uvidíme i něco z nejmodernější vojenské techniky.

Kutná Hora

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do jednoho z nejkrásnějších měst u nás, prohlédneme si nádherné památky, ale podíváme se i do starých dolů. Vyjedeme si na ostrov, abychom z něj podél vinic dorazili zpátky do cíle. A to vše v celkem nenáročném prostředí. Projedeme se po Kutné Hoře a okolí.