Jezero Milada

Dobrovolný svazek obcí Jezero Milada byl založen 10. ledna 2006.
Předmět činnosti svazku obcí je zaměřen prioritně na společné aktivity v těchto oblastech: revitalizace území a vybudování infrastruktury pro cestovní ruch, rozvoj rekreace a turistického ruchu v revitalizovaném území, společné aktivity v ochraně přírody a životního prostředí a společná propagace členských obcí a marketingové aktivity směřující k rozvoji celé zájmové oblasti kolem jezera Milada.

Obec: 
Ústecký krajJezero Milada
 
00:00
Jezero Milada

Obecná charakteristika území

Milada (dříve užíván také název Chabařovické jezero) je rekultivační jezero vytvořené v těžební jámě hnědouhelného lomu Chabařovice. Má rozlohu 252,2 ha, průměrnou hloubku 15,5 m a maximální hloubku 24,7 m. Jezero Milada je první velkou vodohospodářskou rekultivací v Česku - jako takové se tudíž stalo vzorem i pro další obdobné projekty v severozápadních Čechách, kde je krajina silně narušena povrchovou těžbou uhlí a je tu do budoucna plánováno vytvoření dalších velkých jezer v jámách po bývalých lomech.

Historie území

Okolí dnešního jezera Milada patří k dlouhodobě osídleným územím s tradiční zemědělskou výrobou. Objevení ložisek uhlí v 18. století vedlo zpočátku k hospodářskému rozmachu, postupně však těžba uhlí tuto oblast téměř zničila. Po zbourání vesnic Hrbovice, Lochočice, Otovice, Vyklice, Tuchomyšl, Žichlice a části města Chabařovice měly přijít na řadu celé Chabařovice, jejich likvidaci bylo však po změně režimu v roce 1991 zabráněno. Po ukončení těžby se započalo s hydrickou rekultivací - zatopením lomové jámy vodou.

Současnost - nabídka služeb

Jezero a jeho okolí má sloužit k rekreačním a sportovním účelům (koupání, plavání, jachting, cyklotrasy, kolečkové brusle, kondiční běh, jízda na koni) nejen pro obyvatele Ústí nad Labem a jeho okolí. V roce 2006 vznikl Dobrovolný svazek obcí Jezero Milada se záměrem spravovat a přijatelně turisticky rozvíjet jezero s okolními pozemky. Zatím byli zrealizovány tři turistické a cykloturistické okruhy Otovický (10,9 km), Tuchomyšlský (10,4 km) a Vyklický (9,2 km), dále byla zrealizována Naučná stezka jezero Milada, byly vybudovány pláže a další infrastruktura je již ve výstavbě.

Flora území

V roce 2009 byla v rámci základního botanického průzkumu na vymezeném území lokality v okolí jezera Milada zjištěna přítomnost celkem 216 druhů vyšších rostlin. Podle červeného a černého seznamu rostlin ČR se v území jezera Milada vyskytuje bublinatka jižní a kyprej vrbina. Zajímavým biotopem jsou po mykologické stránce rekultivované výsypky. Kromě kozáka březového, klouzka sličného či čirůvky je možno zde nalézt i lopatičku kyjovitou, která byla v Ústeckém kraji nalezena vůbec poprvé.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
Turistická známka jezera Milada, Jezero Milada v zimě, Západ slunce, Utajená krása, Lopatička kyjovitá
Vydáno: Středa, 30. Červen 2021 - 8:13

Kde: Muzeum města Ústí nad Labem

Kdy: 30. 6. – 10. 10. 2021

Otevřeno denně od úterý do neděle v době 9.00 – 18.00 hod.

Vydáno: Úterý, 12. Únor 2019 - 11:23

Během měsíce ledna 2019 zažádal Dobrovolný svazek obcí jezero Milada o výrobu nové turistické známky, což obnáší projít schválením v radě společnosti Turistické známky s.r.o. a následným hlasováním z řad registrovaných sběratelů známek.

Oblíbené trasy regionu

Klášterec nad Ohří

Vodní plocha a červený zámek odrážející se v její hladině. Nenechte se zmýlit, i tato představa může mít několik reálných předobrazů. Dnešní Cyklotoulky Vás zavedou nikoli do jihočeské Lhoty, ale do Klášterce nad Ohří.

Šluknov

Dnešní Cyklotoulky nám ukážou cestu z nejsevernějšího města naší republiky do Národního parku Česko Saské Švýcarsko a představí nám Šluknovský výběžek tak, jak ho většina z nás nezná.

Benešov nad Ploučnicí

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do Ústeckého kraje, který je pro cyklisty z jiných částí země asi oblastí víceméně neprobádanou a to je…. škoda. Nebo spíš výzva? Tam, kde jsem byl, je o cyklisty skvěle postaráno a navíc je i na co koukat, takže neváhejte.

Klíny - za kouzlem Krušných hor

Dnes navštívíme lokalitu, ve které můžete své zdraví otužovat v zimě i v létě, v době, kdy na zemi leží metrové závěje i ve 30ti stupňových vedrech.

Lázně Mšené

Nepatří sice mezi naše největší lázně, ale můžou jim konkurovat jinak. Třeba polohou, jsou rozhodně nejblíže položenými lázněmi od Prahy. Nebo nabídkou, k léčení nevyužívají jen vlastní slatinu, ale i pohyb, k lázeňství přidávají třeba nordic walking nebo cyklistiku.

Moldava

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou vysoko na sever, až na samotnou hranici s Německem. Do kraje, který je tak trochu bohem zapomenutý a zatím spíše neobjevený, ale o to zajímavější je právě pro turisty. Jsou tu věci, které už jinde nepotkáte. Nevěříte? Tak hurá na Moldavu.

 

Krupka

Existuje určitě mnoho míst, kam by se většina lidí na výlet nevypravila, protože by tam nic zajímavého nečekala. Ale jak už to bývá, co dělá většina, nemusí být vždy správné. Dnešní Cyklotoulky vám jedno z takto přehlížených míst představí, je jím severočeská Krupka.