Milevsko

Historie města je nerozlučně spojena se zdejším klášterem. Během 13. a 14. stol. se rozrostl na jeden z nějvětších a nejvýznamnějších klášterních komplexů v Čechách.

Obec: 
Jihočeský krajMilevsko
 
00:00
Milevsko

Historie města je nerozlučně spojena se zdejším klášterem. Během 13. a 14. stol. se rozrostl na jeden z nějvětších a nejvýznamnějších klášterních komplexů v Čechách. Růst kláštera si zřejmě vynutil přemístění přilehlé osady dále na jihozápad, do prostoru dnešního náměstí, kde již ve 13. stol. vyrostlo nové Milevsko, uváděné poprvé v r. 1437 jako město. Později Milevsko doplatilo na absenci průmyslu, způsobenou nezájmem premonstrátů a polohou mimo všechny významné cesty. To vše spolu s úpadkem řemesel způsobilo, že zdejší oblast patřila k nejchudším v Čechách. K výrazné změně došlo po r. 1950, kdy se zde začal budovat velký průmyslový areál. Současně ale bylo necitelně poškozeno i historické jádro města, kde byla část starších domů zbořena a nahrazena novostavbami. Nejcennějším památkovým souborem města je klášter s kostelem Nanebevzetí P. Marie. V klášteře najdeme Milevské muzeum s bohatou regionální expozicí.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
znak01.jpg, milevsko-mapa.jpg, klaster-1.jpg, dscn5369.jpg

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Infocentrum ve Stožci patří k těm nejkrásnějším na Šumavě

Při dnešních Běžkotoulkách potkáme živočicha, který u nás již téměř 500 let nežije, projedeme se podél železniční tratě, držící světový primát a prozkoumáme blíže jednu zajímavou technickou památku. Vyrazíme do jižní část Šumavského národního parku. 

Písek

Dnešní Cyklotoulky nás provedou Píseckem, projedeme si téměř sto let starou turistickou cestu, která spojuje královské město Písek s králem českých hradů – Zvíkovem.

 

Veselí nad Lužnicí

Snad ještě žádné Cyklotoulky nebyly tak propojené s vodou jako ty dnešní. Po cestě budeme míjet řeky, zatopené pískovny a hlavně desítky nádherných, malých i obrovských, divokých i až nehezky zkultivovaných, opečovávaných i na první pohled opuštěných - rybníků.

Stachy

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou na Šumavu a přesvědčí vás mimojiné o tom, že Sněžka nebyla vždy nejvyšším vrcholem Čech, ale to nebude zdaleka všechno. Podíváme se i do populárního lyžařského střediska a hlavně si pořádně zašlapeme.

Písek

Tentokrát se s Cyklotoulkami vydáme do jižních Čech a hned na dva výlety. Delší severní a kratší jižní.Navštívíme krále českých hradů, vydáme se postopách velkého vojevůdce i jeho literárního opaku, no bude toho dost....