Už jste někdy byli běžkovat v nejzápadnějším výběžku České republiky? Že ne? Tak se nechte inspirovat, protože Ašský výběžek rozhodně stojí za to! Jak asi správně tušíte, přirozeným centrem destinace je město Aš, které nabízí výborné výchozí místo se spoustou ubytování, ale i dalších kulturních a sportovních aktivit. My jsme zde ale především kvůli běžkám, takže se budeme věnovat jim. V přiloženém videu se s námi vydáte po stopách místních strašidelných legend na stezce Nahřbetskoč, básníka Robert Šumava či navštívíme malebnou rozhlednu na vrchu Háj.

Obec: 
Karlovarský kraj
 
00:00
Aš

Co musíte vidět:

Vrch Háj - Bismarckova nejzápadnější rozhledna na vrchu Háj
Žulová vyhlídková věž, která sahá do výšky 34 metrů, letos slaví 120 let. Proto, aby se vám otevřel výhled na celé Ašsko i dál, postačí zdolat přesně 122 kamenných schodů. Po vystoupání až na samotnou špičku rozhledny uvidíte jako na dlani nejen celou Aš, ale i chebskou Zelenou horu, šumavský Špičák a Klínovec v Krušných horách.

Socha Martina Luthera – Jediný svého druhu v České republice. Byl odhalen v roce 1883 u příležitosti 400. výročí narození Luthera. Autorem dvoumetrové sochy je J. Rössner z Norimberka. Socha byla ulita v umělecké slévárně v Norimberku a podstavec by vyroben v sousedním městě Selb.

Textilní muzeum – Po požáru, kdy shořel zámek Zedtwitzů odkoupil spáleniště v roce 1821 punčochář Johann Georg Unger, který na tomto místě nechal postavit obytný dům. Současnou podobu získala budova roku 1892, kdy ji nechal přestavět nový majitel Eduard Klaubert. Od roku 1956 se v budově nachází Textilní muzeum Aš.

Kde se ubytovat?

Co musíte ochutnat?

  • Českou současnou kuchyni v restauraci Na Gruntu
  • Dorty a další mňamky ve vyhlášené kavárně Vintage Coffee Bartákovi, která dostala ocenění za domácí limonádu
  • Slané i sladké dobroty a výbornou kávu v Bistru Fichtl – nutné sledovat aktuální otevírací dobu na FB stránkách 
  • Kvalitní naturální vína a další alkoholické i nealkoholické nápoje v Perfect Baru

Jaké weby sledovat:

Pro aktuální informace o dostupnosti zimních sportů:

Pro aktuální informace o akcích v Aši:

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
, , , , , , , , , , , , ,
Vydáno: Pondělí, 19. Prosinec 2022 - 13:55

Vrch Háj - Bismarckova nejzápadnější rozhledna na vrchu Háj

Reklama

Oblíbené trasy regionu

V naší nové rubrice, Výlety (nejen) za zdravím pokračujeme na západě Čech, v lázních, které kromě tradičních procedur nabízejí tolik rozmanitých aktivit, a zajímavostí, že vám víkend na jejich poznání stačit nebude. Nevěříte?

Zimní atmosféra Mariánských Lázní se od té letní výrazně liší

Jeden z vrcholů západočeského lázeňského trojúhelníku je nejen plný nádherných parků, romantických kolonád a útulných kaváren, ale je to i město, kde sjezdovka stojí kousek od centra a běžecké tratě jsou všude v jeho okolí.

V západní části Krušných hor, na břehu říčky Rolavy leží městečko Nové Hamry. Při dostatku sněhu tu jsou celkem slušné podmínky jak pro milovníky běžecké stopy, tak i méně náročné lyžaře a snowboardisty.  Přímo ve vsi je pár sjezdovek a začíná tu, nebo tudy prochází, i několik běžeckých tras.

Na kole Ašskou vrchovinou

Nejzápadnější výběžek naší republiky z mnoha důvodů nepatřil mezi turisticky nejvyhledávanější místa, ale to se začíná pozvolna měnit a nutno říci, že po právu.

Františkovy Lázně

Společně s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi tvoří takzvaný západočeský lázeňský trojúhelník. Svoji architekturou, urbanistikou a koncepcí parků tvoří předobraz evropského a možná i světového lázeňství.

Klášterec nad Ohří

Dnešní výlety nejen za zdravím nás zavedou do severozápadních Čech, do lázní, které sice nepatří k těm nejslavnějším, ale co není, může klidně být.

Karlovy Vary

Ani zima ani léto, ani kolo ani lyže, tak co? Nevíte si rady kam mezi Vánocemi na výlet, tak tady je jeden tip! Krásné procházky, nádherné lesy, jedinečné kolonády, už tušíte? Ne, tak pokračujeme, lázeňské oplatky, Becherovka, sklo, porcelán, pořád nic? Vřídlo, Thermal, Pupp?

Klášterec nad Ohří

Nejprve zajímavé, i když trošku přehlížené lázně, pak polozapomenuté hornické městečko s netradičními architektonickými prvky a nefalšovanou středověkou hornickou štolou, následuje malý pivovar s velkým potenciálem a nakonec krásný výlet podél Ohře.

Kadaň

Lajtmotivem dnešního putování bude řeka, jež sice pramení v Německu, ale nás dnes zavede hned k  několika (nejen) českým nej.

Český Jiřetín

Zdejší trasy měří desítky kilometrů a je opravdu z čeho vybírat, jsou tu možnosti pro rekreační cyklisty, kteří rádi spojí své vyjížďky se zastávkami v hospůdkách či na rozhlednách, nebo pro aktivní sportovce, co se zajímají o náročné terény, prudké sjezdy a rádi potí krev.