Hořice

Hořice, město kamenné krásy a sladkých trubiček, leží příhodně na křižovatce hlavních cest a jsou přirozenou vstupní jižní branou do turistického regionu Podkrkonoší. Díky pestrému výběru historických a sochařských památek, široké škále sportovních možností po celý rok a bohatému kulturnímu životu je ideálním místem pro Vaši návštěvu i dovolenou.

Obec: 
Královéhradecký krajHořice
 
00:00
Hořice

Hořice, město bohaté kulturními tradicemi, s průmyslem textilním, kamenickým a strojírenským, leží na jižním úpatí Hořického chlumu v malebné krajině Podkrkonoší. Nejstarší osídlení zdejšího úrodného kraje je doloženo od neolitu, archeologické nálezy svědčí o pozdějším slovanském osídlení, raně středověká osada se připomíná roku 1143, poddanské městečko pak v r. 1365. V dubnu 1423 porazila na vrchu Gothardu nad městem husitská vojska Jana Žižky z Trocnova oddíly opoziční kališnické šlechty vedené Čeňkem z Vartenberka. Během válečných prusko-rakouských událostí v červenci 1866 sídlil v Hořicích dočasně generální štáb pruské armády, po bitvě u Sadové se městečko stalo obrovským lazaretem, obětem konfliktu, kteří zde zahynuly, je věnován památník na starém hřbitově. Nejznámějšími majiteli hořického panství byli Smiřičtí a florentští Strozziové, kteří zde založili nadaci na podporu válečných invalidů. Díky kamenické tradici i bohatým zásobám pískovce v okolí byla v Hořicích roku 1884 založena známá sochařsko - kamenická škola, jejíž profesoři i žáci vyzdobili město mnoha sochami, pomníky i zajímavými stavbami. V Hořicích působili sochaři Mořic Černil, Quido Kocián, Ladislav Šaloun, Josef Wágner a mnozí další. Na vrchu Gothardu, kde stojí monumentální hřbitovní portál i první socha Jana Žižky z Trocnova v Čechách sochaře Pavla Jiříčka, najdeme sbírku barokního a níže i moderního sochařství pod širým nebem. Dominantou města je kostel Narození Panny Marie slavného barokního architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera a sousední pseudogotická radnice, v jejíž blízkosti byl v roce 2005 znovu obnoven Mariánský sloup. Zdálky viditelná rozhledna Masarykova věž samostatnosti s bohatou sochařskou výzdobou je též památníkem 1. a 2. odboje, z nedaleké vyhlídkové plošiny na rozhledně Hořický chlum jsou nezapomenutelné výhledy na Krkonoše i do Polabí. Z dalších pamětihodností uveďme budovu Městského muzea s expozicemi k historii těžby a uměleckého zpracování pískovce, Galerii plastik, Smetanovy sady s ojedinělou sbírkou soch od slavných sochařů, oblíbené přírodní koupaliště Dachovy s prvorepublikovou architekturou či barokní zámek rodu Strozziů s muzejní expozici historických veteránů Czech Road Racing. Cenný židovský hřbitov s nejstaršími náhrobky z 18. století svědčí o zdejší kdysi početné židovské komunitě. Hořice se proslavily doma i v zahraničí pečením oblíbených hořických trubiček, sochařským uměním, textilní výrobou kapesníků či motocyklovými závody „300 zatáček Gustava Havla“ a závodem veteránů „Česká Tourist Trophy“.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
, , Památník obětem válek s muzejní expozicí a vyhlídkovým ochozem, Jedinečná secesní plovárna s písečnou pláží zarámovaná v krásném lesním prostředí, Unikátní sbírka světového sochařského umění pod širým nebem, Neorenesanční brána na vrchu sv. Gotharda , V letní sezóně je na zámku k vidění expozice historických motocyklů Museum Czech Road Racing

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Krkonoše netřeba představovat a dlouze uvádět.

Dnešní výlet nejen za zdravím vás zavede do nejpopulárnějších hor u nás a na jejich historii vám bude demonstrovat, jak vývoj turistického průmyslu ovlivňují až nečekané vlivy a také, že to co už není, zase může být. A lyže můžete tentokrát klidně nechat doma.

Česká Skalice

Dnešní výlet spojí zdánlivě nespojitelné, k českým literárním gigantům přidá trošku Itálie, pár hradních zřícenin, jednu mimořádnou bitvu a nakonec moře. Vítejte v České Skalici.

Špindlerův Mlýn

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou k pramenu druhé nejdelší české řeky, připomenou nám, jak můžou být hory nejen nádherné, ale i nevyzpytatelné, ukážou nám, kde se nalézá největší český vodopád a nakonec nás pozvou na prvotřídní kulinářský zážitek.

Náchod

Dnešní Cyklotoulky, budou trošku zvláštní a hlavě mezinárodní, vydáme se po stopách tří českých velikánů do polských lázní. Vyjedeme z Náchoda, rodiště Josefa Škvoreckého alias Dany Smiřického po okruhu TGM, přes Jiráskův Hronov do překvapivě příjemných a útulných lázní - Kudowa Zdroj.

Police nad Metují - krajem skalních hřibů a dalekých výhledů

Dnešní Cyklotoulky nebudou ani pro úplné začátečníky, ani pro silniční kola. Projedeme se docela divokou, i když velice krásnou krajinou na pomezí Čech a Polska, potkáme desítky nádherných skalních útvarů a možná stejně velké množství klasických roubenek.

Dvůr Králové nad Labem

Malebné město v Podkrkonoší s řadou historických a uměleckých památek. Ty první nejlépe reprezentuje kostel sv. Jana Křtitele, původně románská, později gotická stavba s 64 metrů vysokou věží, ve které znějí tři zvony, ten největší už od roku 1505.