Štěnovice

První písemná zmíňka o Štěnovicích pochází ze 14.století. Leží na Úhlavě 4 km od jižního okraje Plzně na úpatí Štěnovického vrchu v nadmořské výšce 360m. Obecní úřad najdete v budově bývalé školy na Čižické ulici.

Obec: 
Plzeňský krajŠtěnovice
 
00:00
Štěnovice

První písemná zmíňka o Štěnovicích pochází ze  14.století. Leží na Úhlavě 4 km od jižního okraje Plzně na úpatí Štěnovického vrchu v nadmořské výšce 360m. Obecní úřad najdete v budově bývalé školy na Čižické ulici. V současné době v obci je k trvalému pobytu přihlášeno více než 1 700 obyvatel jejichž počet stále stoupá. V katastru obce se nachází cca 130 rekreačních objektů. Mateřská škola ani základní škola si nemohou stěžovat na nedostatek žáků. Navštěvují je i žáci z  okolních obcí. Zdravotní péči zajišťují 2  ordinace praktických lékařů, ordinace dětské lékařky a 2 ordinace zubních lékařù. V provozu je i lékárna. Našim starším spoluobčanům je určeno 11 bytových jednotek v obecním domě s  pečovatelskou službou. Přestože se obec nachází nedaleko plzeňských nákupních center, mohou štěnovičtí občané nakupovat ve 4 prodejnách se smíšeným zbožím a prodejně drobného zboží. Autobusové spojení s Plzní i Přešticemi je součástí Integrované dopravy Plzeňska. Sportovnímu vyžití slouží tělocvičny ZŠ, víceúčelové školní hřiště s písečným povrchem, travnatá fotbalová hřiště a antukové tenisové kurty. Na nejmenší čeká dětské hřiště. Lesnaté okolí obce láká k vycházkám i cyklovyjížďkám.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Cyklosezóna klepe na dveře a v nižších polohách už si nikdo zimu ani moc nepamatuje. Ovšem Ti, co milují sníh a bílé stopy, moc dobře vědí, že v naší republice je pořád ještě několik míst, kde se lze běžeckému lyžování oddávat do sytosti.

Jedno z nejstudenějších míst u nás není zdaleka tak nehostinné, jako je jeho pověst. Výlet centrální Šumavou začneme na Horské Kvildě, přes Březník dorazíme k pramenu naší nejdelší řeky a pak se podíváme do míst, kde se natáčel film Král Šumavy.

Plzeň, město, kde je kolo doma

Plzeň. Když vyslovíme tento název, napadne nás automaticky nějaký přídomek. Ten nejčastější je pravděpodobně „město piva“, ale také například „město čtyř řek“ není úplně neznámý. My se osmělíme a střelíme: „ Plzeň, město, kde je kolo doma“.

Severní Plzeňsko netradičně

Pokud vyslovíme Severní Plzeňsko, pak mnohé pouze napadne, že to bude oblast někde na severu od Plzně. Pravda, není to turisticky příliš známá oblast, najdete zde však mnoho skvostů s krásnou a různorodou krajinou. Místa jako např.

Kašperské Hory

Kašperské Hory (něm. Bergreichenstein) leží v okrese Klatovy, částečně zasahují do CHKO Šumava a částečně do přírodních rezervací Nebe a Amálino údolí. Navzdory faktu, že zde žije zhruba 1500 obyvatel, nabízí město až nečekaně mnoho atrakcí.

Manětínsko – krajem černočerných nocí a soch rozesetých do krajiny plné borůvek

Manětínsko, to je bohem zapomenutý kraj. Krajina panenská, avšak obhospodařovaná generacemi našich předků. Krajina, jejíž atributy by mohly být ticho, klid, čistota, ztracenost.

Hracholusky

Asi nejkrásnější přehrada západních Čech nenabízí jen koupání a opalování. Projížďka v jejím okolí může být možná mnohem zajímavější. Náš výlet začneme třicet kilometrů západně od Plzně, kde stojí už od 12. století hornické město Stříbro.

Ze Spáleného Poříčí do brdských lesů a zpět

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do míst, které jsou v letošním roce obzvláště vyhledávané, protože jsou po mnoha letech opět volně přístupné a tudíž nové, neprobádané, tajemné a turistikou zatím nepříliš dotčené. Podíváme se na západní okraj nově otevřené CHKO Brdy.

Horšovský Týn

Cestou z Plzně na Domažlice, na březích Radbuzy se rozkládá nevelké, ale i přes svou ,,velikost“ celkem zajímavé městečko. Tou nejnápadnější památkou je asi místní hrad či zámek, ale tím to tady rozhodně nekončí. Naopak tady naše dnešní Cyklotoulky teprve začínají.

Rabštejn nad Střelou

Uprostřed  lesů, stranou hlavních cest, na hranici čtyř krajů: Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého.