Hořovice

Město Hořovice leží ve středních Čechách v Hořovické pahorkatině. Založil je Plichta z Žirotína se synem Ješkem údajně roku 1322. Starší dějiny města jsou neoddělitelně spjaty s majiteli zdejšího panského sídla.

Obec: 
Středočeský krajHořovice
 
00:00
Hořovice

Město Hořovice leží ve středních Čechách v Hořovické pahorkatině. Založil je Plichta z Žirotína se synem Ješkem údajně roku 1322. Starší dějiny města jsou neoddělitelně spjaty s  majiteli panského sídla. Mezi nejvýznamnější hořovické pány se řadí Václav z Říčan, Bernard Ignác z Martinic, Jan František z Vrbna, Rudolf z Vrbna a další. Panské sídlo, které vzniklo původně jako pouhý dvorec, bylo později přebudováno na tvrz a hrad (tzv. starý zámek). Přestože byl tento hrad ještě barokně upravován, na sklonku 17. stol. již nemohl odpovídat představě reprezentativního šlechtického sídla. Proto se jeho tehdejší majitel, Jan František hrabě z Vrbna, nejvyšší kancléř království českého, rozhodl v Hořovicích vybudovat nový pohodlný zámek. Stavba vznikla v letech 1690-1705, tedy v období vrcholného baroka, a za dobu své existence prošla řadou stavebních úprav. Zámek je dnes oblíbeným turistickým cílem. Zdaleka viditelnou dominantou města je kostel sv. Jiljí - nejstarší duchovní centrum původní osady. Založení kláštera theatinů, stavbu kostela Nejsvětější Trojice a Lorety umožnil na konci 17. století zbožný hrabě Bernard Ignác z Martinic. Mariánský morový sloup byl vztyčen v roce 1711. Symbolem samostatnosti samosprávy města se stala v roce 1905 budova nové radnice. Ve stejném období vznikla i hořovická synagoga. Sochu Obětovaného na památníku obětem války vytvořil nekonvenční katolický sochař František Bílek. Kašna - barokní kamenické dílo ze žehrovického pískovce - doputovala na své místo četnými oklikami z Koňského trhu v Praze. K aktivnímu odpočinku ve městě slouží akvapark a krytý bazén se saunou, tenisové kurty, sportovní hala a jezdecký ranč. Na severozápadní periférii města leží letiště, které je využíváno pro sportovní i civilní létání a tandemové seskoky padákem. K městu těsně přiléhá lesopark Dražovka, po desetiletích se pro výletníky otevřel tajemný vojenský újezd Brdy, který byl k 1.1.2016 vyhlášen v pořadí 26. chráněnou krajinnou oblastí - CHKO Brdy. Značení turistické infrastruktury (cyklostezky a naučné stezky) zde bude zahájeno v roce 2016, s ohledem na průběh pyrotechnické očisty se dokončení předpokládá k 31.12.2017. Vjezd motorových vozidel do celého území CHKO Brdy je zakázán. O zpřístupnění Brd více zde: http://brdy.ochranaprirody.cz/naucne-stezky/ 

K tradičním akcím, které přilákají do Hořovic řadu návštěvníků, patří Cibulový jarmark (1. říjnová sobota) a Hořovická heligónka (pol. srpna).

  • Informační centrum Hořovice
  • Palackého náměstí 2
  • 268 01 Hořovice
  • tel.: 311 545 317
  • e-mail: ic@mesto-horovice.cz

 

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
Zámek od tzv. Panské zahrady, Starý zámek Hořovice, Zámek, Radnice, Zámek s kašnou, Kostel Nejsvětější Trojice na Palackého náměstí v Hořovicích, Zámecký park v Hořovicích, Celkový pohled na město od Dražovky, Vstup do nového zámku, Celkový pohled na město od železnice

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Příbram

Dnešní Cyklotoulky budou tak trošku duchovní, podíváme se na místa, kde se o duši téměř vždy řádně starali a starají, ale i do míst, kde nebylo vůbec nic mimořádného duši vypustit či upsat ji ďáblu a nakonec navštívíme oblast, která je pro duši příjemným a přitom snadno dostupným pohlazením.

Rakovník

Dnešní Cyklotoulky nás přivedou do míst, kde žil náš nejslavnější král, slavný spisovatel i pochybný alchymista. Prohlédneme se hrad s mimořádně zajímavou historií i vesničku, kde se naopak neděje vůbec nic.

Cyklotoulky Sedlčanskem

Hledáte-li pro své cyklotoulání krajinu krásnou i přívětivou, fyzicky příliš nenáročnou a navíc kousek od Prahy, pak je Sedlčansko tou pravou volbou. Kraj bez velkého průmyslu, hustého provozu a velkých zástaveb.

Roudnice nad Labem

Dnešní výlet patří k těm, které by měl jednou za život absolvovat každý, alespoň podle teze: Co pro muslima Mekka to pro Čecha Říp. Vypravíme se totiž po stopách praotce Čecha a taky si projedeme cyklostezku podél Labe. Projedeme se okolo Roudnice nad Labem.

Mšeno

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou doprostřed divoké přírody, ukážou nám krásnou lidovou architekturu, prokletý hrad a jedno mimořádné koupaliště. Projedeme se totiž po Kokořínsku.

Čáslav

Tento výlet není příliš o kopcích, i když jeden si nakonec stejně vyšlápneme. Není ani o přírodních památkách, i když se projedeme zajímavou krajinou. Ale prohlédneme si zajímavé historické město, krásný a pohádkový zámek a při troše štěstí uvidíme i něco z nejmodernější vojenské techniky.

Kutná Hora

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do jednoho z nejkrásnějších měst u nás, prohlédneme si nádherné památky, ale podíváme se i do starých dolů. Vyjedeme si na ostrov, abychom z něj podél vinic dorazili zpátky do cíle. A to vše v celkem nenáročném prostředí. Projedeme se po Kutné Hoře a okolí.