Příbram

Čtyřicetitisícové město Příbram patří k známým historickým královským horním městům.

Obec: 
Středočeský krajPříbram
 
00:00
Příbram

Čtyřicetitisícové město Příbram patří k známým historickým královským horním městům. Rozkládá se na úpatí Brd 60 km jihozápadně od Prahy. Nejstarší písemný doklad o Příbrami pochází z r. 1216, kdy ji koupil pražský biskup Ondřej. V době panování českého krále a císaře Svaté říše římské Karla IV. dal v srdci svého církevního panství tehdejší majitel arcibiskup Arnošt z Pardubic postavit na místě původní dřevěné tvrze kamenný hrádek, jádro dnešního příbramského Zámečku. V letech 1849 - 1945 zde sídlilo montánní učiliště, poté báňská akademie a Vysoká škola báňská. K nejstarším budovám vedle Zámečku se řadí i nedaleký původně gotický kostel sv. Jakuba se základy z poloviny 13. stol., po dalších mnohých přestavbách dominanta náměstí T. G. Masaryka. Se jménem arcibiskupa Arnošta z Pardubic v polovině 14. stol. je na Příbramsku spjata pověst o vzniku dřevěné sošky P. Marie Svatohorské a svatohorské kaple, tyčící se nad městem, která byla jezuity od r. 1658 postupně přebudovávána v honosný chrám, architektonický klenot českého baroka. Svatá Hora se časem stala slavným poutním místem. Tato národní kulturní památka je významným centrem mariánského kultu v Evropě. Příbram vešla do povědomí svojí slavnou hornickou a hutnickou minulostí. Báňská činnost zde existovala podle archeologických nálezů již od 10. stol., některé stopy směřují dokonce až do pravěku. Nejstarší písemný pramen o místní huti a dolech je z r. 1311. Vedle tradičního stříbrorudného dolování se v Příbrami a okolí dobývala a zpracovávala v 11. - 19. stol. rovněž železná ruda, v některých období takřka polovina celé zemské produkce. Těžba stříbra zaznamenala první konjunkturu od 30. do 50. let 16. stol.. Na tento hospodářský rozvoj zareagoval císař Rudolf II. v r. 1579 povýšením Příbrami na svobodné královské horní město. Stříbrorudné dolování pokračovalo s různými úspěchy až do 20. století. Nástupnický podnik Rudné doly Příbram uzavřely z ekonomických důvodů zdejší revír v letech 1978 - 1979. Nejvýznamnějším průmyslovým podnikem v dějinách města a regionu byly Uranové doly Příbram. V souvislosti s těžbou neobyčejně bohatého uranového ložiska zažila Příbram od konce 40. let 20. století nový bouřlivý rozvoj, který ji poznamenal v kladném i záporném slova smyslu. Uranové doly ukončily dobývací práce z ekonomických příčin v r. 1991. Někdejší slávu příbramského dolování připomíná Hornické muzeum na Březových Horách, nacházející se v areálu historické Anenské, Vojtěšské a Ševčinské šachty. Počtem historických objektů s expozicemi se stalo toto muzeum největším hornickým muzeem v ČR. Příbram se může pochlubit množstvím dalších pamětihodností, bohatým kulturním a sportovním děním, činností spolků a pod., které vytvářejí charakteristickou tvář tohoto významného města v srdci Čech.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
zamecek.jpg, vojtech.jpg, svhora02.jpg, svhora01.jpg, svatahora.jpg, spolekprokop13.jpg, spolekprokop11.jpg, jakub.jpg, hornicky-domek01.jpg, dul-vojtech01.jpg, dul-sevcinsky-vlacek04.jpg, dul-sevcinsky01.jpg, dul-drkolnov-vodni-kolo03.jpg, dul-anna-stroj02.jpg, dul-anna-stola01.jpg, dul-anna-cachovna.jpg, drtikol3.jpg, drtikol1.jpg, drtikol.jpg, brdy.jpg

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Příbram

Dnešní Cyklotoulky budou tak trošku duchovní, podíváme se na místa, kde se o duši téměř vždy řádně starali a starají, ale i do míst, kde nebylo vůbec nic mimořádného duši vypustit či upsat ji ďáblu a nakonec navštívíme oblast, která je pro duši příjemným a přitom snadno dostupným pohlazením.

Rakovník

Dnešní Cyklotoulky nás přivedou do míst, kde žil náš nejslavnější král, slavný spisovatel i pochybný alchymista. Prohlédneme se hrad s mimořádně zajímavou historií i vesničku, kde se naopak neděje vůbec nic.

Cyklotoulky Sedlčanskem

Hledáte-li pro své cyklotoulání krajinu krásnou i přívětivou, fyzicky příliš nenáročnou a navíc kousek od Prahy, pak je Sedlčansko tou pravou volbou. Kraj bez velkého průmyslu, hustého provozu a velkých zástaveb.

Roudnice nad Labem

Dnešní výlet patří k těm, které by měl jednou za život absolvovat každý, alespoň podle teze: Co pro muslima Mekka to pro Čecha Říp. Vypravíme se totiž po stopách praotce Čecha a taky si projedeme cyklostezku podél Labe. Projedeme se okolo Roudnice nad Labem.

Mšeno

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou doprostřed divoké přírody, ukážou nám krásnou lidovou architekturu, prokletý hrad a jedno mimořádné koupaliště. Projedeme se totiž po Kokořínsku.

Čáslav

Tento výlet není příliš o kopcích, i když jeden si nakonec stejně vyšlápneme. Není ani o přírodních památkách, i když se projedeme zajímavou krajinou. Ale prohlédneme si zajímavé historické město, krásný a pohádkový zámek a při troše štěstí uvidíme i něco z nejmodernější vojenské techniky.

Kutná Hora

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do jednoho z nejkrásnějších měst u nás, prohlédneme si nádherné památky, ale podíváme se i do starých dolů. Vyjedeme si na ostrov, abychom z něj podél vinic dorazili zpátky do cíle. A to vše v celkem nenáročném prostředí. Projedeme se po Kutné Hoře a okolí.