Hracholusky

Hracholusky

Asi nejkrásnější přehrada západních Čech nenabízí jen koupání a opalování. Projížďka v jejím okolí může být možná mnohem zajímavější. Náš výlet začneme třicet kilometrů západně od Plzně, kde stojí už od 12. století hornické město Stříbro. Dnes už není sice úplně hornické, ale díky dobývání rud a bohatství z toho plynoucího se ve městě zachovalo obrovské množství historických památek. Navíc leží Stříbro na mezinárodní cyklotrase Paříž Praha, takže proč se neprojet po mezinárodní cyklostezce.

Norimberk vystřídala Paříž

Stejně jako je dnes pro turistiku města významná cyklotrasa Paříž Praha, byla pro historii města a jeho rozvoj důležitá obchodní cesta Praha Norimberk. V dobách největšího rozkvětu mělo město tři kostely a tři kláštery, jedenáct profesních cechů a široko daleko nejlepší pivo, bohužel ani bohaté a silné město jako Stříbro neodolalo nájezdům Švédů při třicetileté válce a o některé památky přišlo. I tak toho ale zůstalo dost na to, aby bylo historické jádro vyhlášeno městskou památkovou zónou, jehož dominantou je bezesporu renesanční radnice s překrásnou sgrafitovou výzdobou. Dalším významným lákadlem města je Hornický skanzen s venkovní expozicí důlní techniky a možností návštěvy průzkumné štoly, kde návštěvníka seznámí se způsoby nejen středověké těžby.

Za dědictvím předků

Ovšem ještě než vyrazíme na Hracholusky, prohlédneme si jednu úctyhodnou památku – klášter Kladruby, který se tyčí vznešeně nad stejnojmennou vesnicí už od roku 1115. Původně románský kostel byl přestavěn do podoby gotické baziliky a dnes patří k nejkrásnějším a i největším (82 x 68 m) gotickým památkám u nás. Později přibylo ke gotickému kostelu i několik barokních budov, takže tu můžete krásně vypozorovat rozdíly mezi oběma architektonickými styly. Stálá expozice mapuje historii benediktského řádu, ale nalézá se tu i nejrozsáhlejší sbírka portrétů sv. Jana Nepomuckého v Evropě. Z klášterních zahrad je navíc krásný výhled po okolí a stojí tu i stylová restaurace. No prostě, klášter nelze vynechat.

Konečně na hrázi

Pokračujeme po mezinárodní trase 37 na Lhotu u Stříbra, nevelká vesnička je pro nás užitečná tím, že přímo na návsi stojí Cyklocentrum, které nabízí kromě ubytování i základní služby cyklistům. Lze tu provést drobné opravy či základní doplnění zásob. Ze Lhoty nás cyklostezka vrátí na jižní okraj Stříbra, projedeme okolo Hornického skanzenu a pokračujeme podél řeky, která se přímo před našimi zraky docela výrazně rozšiřuje. Není to tím, že by Mže patřila mezi naše říční velikány, ale je to proto, že hned kousek za Stříbrem se Mže začíná přeměňovat ve vodní nádrž Hracholusky – tedy cíl naší cesty. Přehrada má dvě základní funkce, kromě ochrany před účinky velké vody slouží i k rekreačním účelům a zejména na jaře a začátku léta jsou Hracholusky opravdu nádherné. Pokračujeme podél vody, nejdříve míjíme osadu Vranov a v Butově se od vody na chvilku odkloníme, abychom se k ní vrátili těsně u hráze. Tady je hned několik restaurací a většinou i pohodová atmosféra, tedy ideální místo pro občerstvení. Z Hracholusek se můžeme vrátit zpátky do Stříbra nebo pokračovat na Plzeň. A i cesta do západočeské metropole má dvě varianty. Severně od řeky, cestou můžete navštívit třeba zámek Černíny, nebo rozhlednu Krkavec. Nebo jižní cestou, která nás do Plzně povede zpočátku podél Mže, prohlédnout si můžete zříceniny hradu Buben, nebo nekonečnou chatkovou kolonii na úbočí řeky. Zní to možná trošku pejorativně, ale tato chatková kolonie má své kouzlo, já osobně považuji jižní cestu za mnohem krásnější.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
68 km
Čas jízdy: 
5 h
Nastoupáno: 
615 m
Náročnost: 
snadná
Tip na ubytování: 
Cyklocentrum Lhota u Stříbra
Tip na stravování: 
Hráz Hracholusky
Doporučené kolo: 
trekingové
Cesty: 
asfaltové
šotolinové
Region: 
Plzeňský kraj