8. ročník Marienbad Film Festivalu v Mariánských Lázních

Mezinárodní festival věnovaný experimentálním a nezávislým filmům Marienbad se uskuteční v termínu od 13. do 16. července v centru Mariánských Lázní. Mezinárodní porota opět udělí ocenění v oblasti experimentálního filmu a nově audiovizuální esejistiky.

“Nic jsi neviděl” tak zní téma letošního ročníku. Festival se zaměří na zásadní lidský smysl: zrak doslovně i metaforicky. Co znamená skutečně vidět? Můžeme vidění reality nebo i filmovou zkušenost vůbec zprostředkovat? Jaké jsou limity mediované zkušenosti a jakou roli v kolektivní paměti může mít film?

“Tematický rámec programu tento rok definuje film Hirošima, má láska z roku 1959, který bude uveden v nově restaurované verzi jako součást dlouholeté retrospektivy režiséra Alaina Resnaise,” prozradil programový ředitel Tomáš Vobořil.

Mariánské Lázně nedávno zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO letos celé ožijí festivalovým děním, protože program se rozroste do centra města a kromě areálu Lesního mlýna - Donbas se navrátí také do Městského divadla Mariánské Lázně, Městského muzea a na Hlavní kolonádu.

“Největší novinkou je, že se Marienbad navrací k formátu soutěže a zakládá rovnou dvě soutěžní sekce. Forum Marienbad: Hlavní soutěž zaměřující se na filmy experimentální povahy a Forum Marienbad: Audiovizuální eseje, sekci jejímž cílem je prezentace videografických filmových studií a podpora audiovizuálních esejistů,” potvrdila ředitelka festivalu Zuzana Stejskalová.

Sekce Výběr, dramaturgická páteř festivalu, uvede již tradičně hosty z různých kontextů filmového experimentu formou masterclass, retrospektiv a site-specific projektů. Sekce Vzory představí výběr celovečerních filmů z historie i současnosti od etablovaných filmařů, které vnáší experiment do mainstreamu umělecké kinematografie.

Filmový program se volně prolíná s hudebními projekty v sekci Dojetí. Hranice mezi audiovizuálními performancemi a koncerty jsou každým rokem tenčí. V rámci něj vystoupí několik umělců, kteří experimentují se zvukem nebo kombinují rovnoměrně hudbu s projekcemi.

Festivalové abonmá zahrnující kompletní filmový i hudební program lze zakoupit na GOOUT.NET