Co si sbalit na první bikepacking

Už jste slyšeli slovo bikepacking? Ve světě cyklistiky a cykloturistiky se stal fenoménem. Několikadenní výšlap na kole ověšeném brašnami a v nich všechno, co na těch pár dnů potřebujete, to je prostě lákavá představa. Jenže co přesně na těch pár dnů potřebujete?

Jak má vypadat první bikepacking?

Asi vám musí být jasné, že jinak bude vypadat balení na jedno nocování v přírodě a jinak se zabalíte, pokud hodláte za měsíc projet půl Evropy. První případ je ten, který lze s klidným srdcem doporučit jako vstup do světa bikepackingu. I když je i tento formát cykloturistiky hlavně o klídku a pohodičce, stále se bavíme o fyzicky náročné činnosti v přírodě, na kterou se člověk musí řádně připravit.  

Ideálem tak je první bikepacking naplánovat na víkend. V sobotu tam, přespat na neděli a v neděli hezky zpátky, klidně jinou cestou. Nesnažte se plánovat přejezd půlky republiky a nevydávejte se na něj bez patřičného vybavení. Uvidíte, že první den možná sto kilometrů hravě zdoláte, ale po nepohodlné noci se bude druhý den stejná porce dost zajídat. Stejně tak zjistíte, že zavírací nůž je dobrý základ na výlety, ale rozhodně vám sám o sobě stačit nebude.

Na lehko

Cyklisté při nákupu nového kola řeší každé deko a moc dobře vědí, proč to dělají. Hmotnost je na kole nepřítel číslo jedna. Lehčí kolo je lépe ovladatelné, rychlejší a z vyjížďky si odnesete mnohem příjemnější pocit. A teď si vezměte, že na takové kolo chcete navěsit kompletní výbavu do přírody. Plán na romantický pohodový víkendový bikepacking může vzít za své už v prvním kopci. Jestli s sebou hodláte vzít vařič, pánev, pět litrů vody a tři kusy od každého typu oblečení od trenýrek po večerní oblek, asi si bikepacking příliš neužijete.

Naopak vyrazte tzv. na lehko. Nikdo neříká, že si například musíte sami vařit. Po cestě určitě minete spoustu hospůdek nebo alespoň obchodů s potravinami. Hlady a žízní tedy trpět nebudete, ani když si kompletní zásoby nepovezete s sebou. I oblečení volte tak, aby zabíralo co nejméně místa. Vybírejte funkční věci, které poslouží za každého počasí, a samozřejmě sledujte předpověď meteorologů. Z elektroniky vám patrně na vše bude stačit chytrý telefon, případně powerbanka. 

Vybavení, které se neztratí

Pokud jde naopak o vybavení, které byste v každém případě měli mít s sebou, začněme servisem. I bicykl je totiž stroj, který se může porouchat. Těžké dílenské nářadí nechte doma, ale pořiďte si kvalitní multi tool. A ještě před koupí si pohlídejte, jestli skutečně obsahuje všechny imbusy, klíče a nástavce, které zrovna vaše kolo může potřebovat. Zapomenout byste neměli ani na lepení a alespoň malou pumpičku.

O oblečení a jídle už byla řeč, a tak se vyplatí zmínit ještě spaní. Pokud hodláte přenocovat pod širákem, na první bikepacking zkuste volit dny bez deště. Vyhnete se komplikacím s vlhkým oblečením a hlavně budete moci doma nechat stan či celtu. Naopak karimatku s sebou určitě sbalte. Na ty klasické srolované raději zapomeňte a poohlédněte se po nafukovací. Ta zabere méně místa v brašně a je pohodlnější. I spacák vybírejte nejen podle teplotního komfortu, ale i podle jeho váhy a rozměrů v zabaleném stavu. V žádném případě na těchto dvou položkách nešetřete. Uvidíte, že spánek je pro příjemný bikepacking podmínka vysloveně nutná. A na čím víc dnů vyrážíte, tím spíše.