OSLAVY OSVOBOZENÍ - 79. výročí

Vzpomínková akce, při které si připomínáme osvobození našeho města americkou armádou, proběhnev pondělí 6. května. Pietní akt se uskuteční ve Skalníkových sadech u památníku generála G. S. Pattona.

Přijďte si připomenout 79. výročí osvobození města I letos si připomeneme den, kdy do Mariánských Lázní přijely první tanky amerických vojáků. Od této události letos uplyne 79 let. Oslavy osvobození se jako tradičně uskuteční 6. května ve Skalníkových sadech. 

Na 15. hodinu je naplánován příjezd 97. pěší divize a konvoj bude k vidění v Masarykově ulici přibližně do 16:30 hodin. Samotný vzpomínkový akt začne v 16 hodin a zahájí ho skotská dudácká hudba v podání Blue Squadron Pipe Band. Následovat bude kladení věnců a květin k památníku a poté budou následovat proslovy vedení města, zástupců velvyslanectví a dalších hostů. Pietní akt uzavře americká a česká hymna. 

A jak to na konci války v Mariánských Lázních vypadalo? V dubnu 1945 se staly lazaretním městem, a kromě zraněných německých vojáků a pacientů z berlínské nemocnice zde byli také ti, kteří utíkali před spojeneckými armádami. Počet lidí ve městě se z původních asi sedmi tisíc vyšplhal údajně až ke 40 tisícům. Americké jednotky pod velením generála Pattona do města dorazily 6. května. Na rozdíl od jiných měst, kde musely bojovat s ustupujícím wehrmachtem, byly Mariánské Lázně osvobozeny bez jediného výstřelu. Nicméně Čechů zde byly jen desítky, a tak se ve městě před 79 lety žádné oslavy nekonaly. 

Památník vojákům americké armády byl ve Skalníkových sadech slavnostně odhalen až v roce 1990. 

Příloha: