Podzimní dendrologická procházka po stopách Václava Skalníka

Svátek stromů v České republice oslavujeme 20. října. Tento svátek navazuje na Stromkové slavnosti, které na počátku 20. století v jednotlivých obcích pořádaly okrašlovací spolky a při nichž se vysazovaly stromy. S nápadem obnovit starou tradici přišli v roce 2000 popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný.

Turistické informační centrum se rozhodlo zorganizovat komentovanou prohlídku města, která nese název „DENDROLOGICKÁ PROCHÁZKA aneb CO SÁZEL JEŠTĚ SKALNÍK“. V Mariánských Lázních se uskuteční dendrologická prohlídka pod vedením paní RNDr. Evy Streblové, která je zdejším rodákem a patriotkou. Prohlídka je plánována na sobotu 21. října 2023 a začne v 13:30 hodin srazem u Infocentra, Hlavní 47, Dům Chopin.

Zájemci budou mít možnost projít si část parku, zejména Skalníkovy sady, které vznikly jako první. Podívají se k Římskokatolickému děkanskému kostelu Nanebevzetí Panny Marie a na Goethovo náměstí, přes kolonádu a parkem kolem jezírka dojdou nakonec ke Skalníkovu pomníku naproti Modré cukrárně. Spatříte stálezelené dřeviny, jako jsou jehličnany, rododendrony, tušalaj a další, které nabídnou zajímavé tvary a barvy. Paní Streblová spojí procházku po krásných parcích města s doplněním zajímavých informací o jednotlivých dřevinách a jejich funkci v kontextu parkových úprav.

Mariánské Lázně jsou označovány jako nejkrásnější parkové město u nás. Za toto označení vděčí zahradnímu architektovi Václavu Skalníkovi, který se pustil do náročného úkolu terénních a sadových úprav v Mariánských Lázních v roce 1818. Park v historickém centru města je zajímavý nejen svou kompozicí, ale také použitím různých druhů dřevin.  Přijďte se seznámit s výjimečností mariánskolázeňských parků. Dendrologická prohlídka se koná letos naposled, příště zase za rok.

Vstupenky lze koupit v TIC, v kalendáři akcí na webu marianskelazne.cz nebo si je objednat dopředu na emailové adrese info@marianskelazne.cz. Nárok na slevu 10 % mají děti od 8-15 let (děti do 7 let zdarma), studenti s platným průkazem, držitelé karty ZTP a držitelé Senior karty. Držitelé Karlovy Vary REGION CARD mají prohlídku zdarma. Uvedené ceny platí na osobu. Sraz je vždy v Turistickém informačním centru, Hlavní 47, Dům Chopin, tel. 777 338 865.

 Nevyhovuje Vám čas, nestíháte? Nevadí, komentované prohlídky si můžete spustit do svého mobilu díky aplikaci SmartGuide online průvodce.