Přepravujete kolo autem? Víte jak si jej nejlépe pojistit?

Na dovolené často plánujeme trávit volný čas aktivně, včetně jízdy na kole. Půjčení kola stojí nejen peníze, ale také může být problematické, protože nabídka pronájmu není vždy přizpůsobena vašim potřebám. Proto se mnozí z vás rozhodnou vzít s sebou svá kola, což způsobuje spoustu dilemat. Jak efektivně, bezpečně a legálně přepravovat kolo autem a jak si jej pojistit?

Přeprava jízdních kol v kufru automobilu

V zásadě existují čtyři osvědčené způsoby přepravy kol autem a každý z nich má své vlastní výhody a nevýhody. Nejjednodušší je dát kola do kufru, což je u většího kombi, minivanu nebo SUV bezproblémové. Dodávky v plné velikosti pojmou kola do kufrů bez zvláštních problémů i v případě, že je vůz plný cestujících.

Situace je odlišná u menších automobilů, kde se někdy musíte vzdát dalšího zavazadla nebo ho přesunout na střechu nebo dokonce můžete jet jen dva. V této situaci platí omezení zavazadlového prostoru pro každé auto, ale neocenitelnou výhodou je nižší riziko krádeže nebo poškození zařízení v případě menší kolize, chyby řidiče nebo za špatných povětrnostních podmínek. Taková jízda je také o něco levnější, ne kvůli nedostatku dodatečných nákladů ve formě speciálních držáků kol, ale kvůli nižšímu odporu než v autě s jízdními koly, například na střeše.

Jak přepravovat kola v kufru, aby byl pohodlný a bezpečný?

Klíčem je odpojit kola. V mnoha případech je to rychlé a snadné, ale ne vždy. Umožňuje přepravovat kola a rámy samostatně, což usnadňuje uspořádání prostoru. Samotná kola nebo samotné rámy lze v případě potřeby také umístit na střechu, na běžný kufr. Je však možné přepravovat kola v plném rozsahu, za předpokladu, že je zavazadlový prostor dostatečně velký. Před přepravou kol v kufru je vhodné je umýt nebo zabalit do krytů, aby nedošlo ke znečištění interiéru.

Někdy existují pochybnosti o tom, zda se jedná o zákonnou metodu. Bez obav. Je důležité dodržovat základní pravidla, tj. umístit kolo tak, aby žádná jeho část nevyčnívala přes obrys automobilu (např. otevřeným oknem ve dveřích) a aby nepronikalo přímo do prostoru pro cestující. V zahraničí policie těmto věcem věnuje pozornost.

Nezapomeňte připevnit kola pomocí popruhů nebo pásů k upevňovacím okům v zavazadlovém prostoru, pokud není zavazadlový prostor oddělen od cestujícího mřížkou nebo jednoduše pevnou policí. Pokud tam nejsou, zkuste alespoň spojit vše dohromady, což sníží možnost pohybu kol při nehodě.

Nezapomeňte na vhodné pojištění

Je jedno jakým způsobem převážíte kola v automobilu, je vhodné myslet na vhodné pojištění auta. Myslete na to zejména v případech, kdy vozíte kola na střeše auta. Ne všude se s takovýmto nákladem vlezete a malér se může stát během okamžiku. Stačí projet nízkým mostem nebo vjet do garáží u obchodního centra.

V tomto případě je vhodné mít sjednáno havarijní pojištění, povinné ručení a k němu také pojištění zavazadel, kterým případnou škodu pokryjete. Pojištění si lze sjednat online a vyřídit jej tak během pár minut. Nemusíte běhat nikam na pobočku, vše vám přijde emailem.

Reklama