Harrachov

Harrachov

Do Polska nebo do Česka? Lanovkou nebo po svých? V zimě nebo v létě? Všechno je možné, dnešní Cyklotouly nás zavedou totiž do Harrachova a tam si můžete z výše uvedených možností klidně vybírat.

Jizera – chladná, krásná, čistá osvěžující

Harrachov 10.00

Historie města se začíná psát hluboko v 17. století, původně sklářské městečko proslavil ovšem nejvíce hrabě Harrach, který sem přivezl jako první do Čech lyže. Ve výrobě skla se pokračuje i dnes a o turistickém potenciálu Harrachova coby jednoho z nejvýznamnějších lyžařských středisek u nás asi nikdo nepochybuje, ale co v létě? O tom jsou koneckonců právě dnešní Cyklotoulky. Existují v podstatě dvě hlavní možnosti jak poznat okolí města ze sedla kola. Buď se můžete vyvézt lanovkou i s kolem (jízdné za kolo se neplatí) na Čertovu horu a odtum poznat západní Krkonoše, anebo vyrazit podél Jizery a porozhlédnout se severně od města a při té příležitosti nakouknout i do sousedního Polska a porovnat tamní připravenost na turisty s tou naší. Volíme alternativu číslo dvě, takže hurá na kola.

Osada Jizerka je jednou z nejméně světelně znečištěných oblastí u nás

Jizerka 11.00

Z centra města vyrazíme k vlakovému nádraží, říká se tady tomu také Mýtiny, kde se napojíme na Cyklostezku vedoucí směrem na Jizerku. Přejedeme most přes Jizeru a pak asi 10 kilometrů do mírného kopečka po celkem hezky upravené šotolinové cestě na jejímž konci stojí osada Jizerka. Není nijak veliká, jen několik volně rozházených chalup, ale hned dvě hospody a jedna zajímavost. V okolí Jizerky se rozprostírá tzn. rezervace tmy, byla vyhlášena v roce 2009 a rozprostírá se jako první na světe na území dvou států. Při jasné noci se tu díky minimálnímu světelnému znečištění dá pozorovat více než 2000 hvězd a rovněž překrásný stříbřitý pás Mléčné dráhy.

Karlovarský most spojuje, a to doslova, Česko a Polsko

Karlovarský most 11.30

Další zastávku si uděláme až v Polsku, vrátíme po trase po které jsme přijeli ovšem asi po dvou kilometrech zahneme prudce doleva směrem na Orle. Šotolinová cesta se tady změní na hodně těžký lesní terén, který zvládnou jen ti nejlepší z nás, ale nevadí, po pár set metrech, které můžeme klidně kolo vést narazíme na most. A ne jen tak ledajaký, ale krásný, dřevěný a hraniční. Stují tu, byť ten současný není ten úplně původní, už od 17. století a sloužil nejdříve nábožesnkým uprchlíkům – Českým bratřím, později zaměstnancům skláren a dnes převážně turistům. Od roku 2005 se jedná dokonce o oficíální hraniční přechod Orle – Jizerka. Samozřejmě, že vede přes Jizeru, která je tu nádherně čistá, mladistvě divoká a ve vedrech je osvěžení v ní prostě k nezaplacení. Uvidíte….

Dříve slavná sklárna, dnes populární hospoda

Orle 11.50

Cesta v Polsku je víceméně stejná jako v Česku, tedy téměř nesjízdná, ale jen z počátku, po čtrvt kilometru se změní kořenová překážková dráha opět v kvalitní lesní stezku, která nás zavede k nádherné výletní hospodě. Honosný kamenný dům s fungující zvonicí v jinak téměř pustém kraji překvapí svou zdobností. Důvod je nasnadě, nebyla to totiž vždycky hospoda, původně tu stála sklárna, jejíž sklo bylo známé po celém světě. V době své největší slávy (polovina 19. století) tu bylo zaměstnáno kolem stovky dělníků. Dnes je z ní turistická ubytovna, obklopená prostornou venkovní terasou a stylová hospoda s výbornou a bohatou kuchyní. Platit lze jak Zlotými tak Korunami, takže dobrou chuť.

Harrachov 14.00

A když už jsme navštívili Harrachov, tak ještě pár tipů přímo ve městě. Stojí tu nejstarší fungující sklárna na světe, její součástí je i malý pivovar a pivní lázně. Za prohlídku rozhodně stojí i harrachovské skokanské můstky. Ty ostatně nežijí jen v zimě, ale díky závodům Red Bull 400 ožijí i tento srpen, konkrétně patnáctého, kdy se 600 závodníků pokusí vyběhnout na vrchol skokanského můstku K120 - ideální termín pro návštěvu Harrachova.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
28 km
Čas jízdy: 
2 h
Nastoupáno: 
480 m
Náročnost: 
snadná
Tip na ubytování: 
Jizerka
Tip na stravování: 
Orle
Doporučené kolo: 
horské
Cesty: 
lesní
šotolinové
Region: 
Liberecký kraj