Klášterec nad Ohří

Klášterec nad Ohří

Nejprve zajímavé, i když trošku přehlížené lázně, pak polozapomenuté hornické městečko s netradičními architektonickými prvky a nefalšovanou středověkou hornickou štolou, následuje malý pivovar s velkým potenciálem a nakonec krásný výlet podél Ohře. Tak to jsou Cyklotoulky kolem Klášterce nad Ohří. 

Výhled na Ohři ze zámeckého parku

Klášterec nad Ohří 10.00

Poklidné, maloměstské náměstíčko z počátku rozhodně neslibuje výrazné překvapení, ale to jen na první pohled. Náměstí zdobí hned několik soch (příslib věcí budoucích) a několik vkusně zrekonstruovaných domů různých stylů. Od pseudorenesanční radnice, přes empírové a klasicistní domy až po barokní kostel. Celkem bohatá stylová rozmanitost odpovídá dobově dvěma nejvýznamnějším milníkům v historii města. Založení porcelánky na konci 18. století a objevení minerálních vod na konci 19. století. Ovšem hlavní dominantou města je neogotický zámek stojící přímo na břehu Ohře, obklopený nádherným anglickým parkem, ve kterém je možná více soch než v celé Plzni (autor článku je z Plzně). Pojedete-li proti toku Ohře výše zmíněnou zahradou, narazíte po chvilce na další park, tentokrát Lázeňský. V Klášterci se nacházejí hned tři léčivé prameny, které jsou převážně využívány k léčbě žaludečních obtíží, ale i k jejich prevenci, takže pár doušků před dnešním výšlapem rozhodně neuškodí…

Štola Země zaslíbená připomíná dávno zašlou slávu

Měděnec 12.00

Z Klášterce vyrazte na sever na Měděnec. Připravte se na dlouhý (12 km), ale ne příliš prudký kopec, i když… Na jeho konci zjistíte, že jste překonali téměř 500 výškových metrů a to není zas tak málo. Navíc jste si tímto výšlapem odbyli hned na začátku téměř veškeré další kopce a to se taky počítá. Měděnec je obec, která má okamžiky největší slávy už asi za sebou, ale i tady objevíte několik zajímavých momentů. Dominantou už z dálky viditelnou je rotunda na vrcholu Mědníku (910 m n.m.), která připoutá pohled na kilometry daleko a je z ní i neuvěřitelně daleko vidět. Uvidíte Krušné hory, Krušnohorskou pánev, desítky vrtulí saských elektráren... První oficiálně doložené zprávy o osadě pocházejí ze století 15. a z těchto časů tu zůstala i jedna zajímavá památka – štola Země zaslíbená, která je od roku 2007 otevřena pro veřejnost. Její syrová atmosféra, vchod vyhloubený uprostřed skály a jinak totální pusto a prázdno umožní návštěvníkovi nasát nefalšovanou atmosféru té ,,nejslavnější“ doby. Ještě než vyjedete z Měděnce, prohlédněte si i jeho nevelké náměstíčko, místní domy s typickým krušnohorským hrázděním mají vchod i v prvním patře, to proto, aby se majitelé dostali domů, i když napadne hodně sněhu. Jó, kdeže loňské sněhy jsou, myslím, že v posledních letech je druhý vchod víceméně nepoužívaný… 

Cyklostezka Ohře se vine většinou po břehu stejnojmenné řeky

Perštejn 13.00

Z Měděnce pokračujte přes Horní Halži a Mýtinku (tady si můžete koupit kozí sýr nebo ochutnat kozí mléko) do Perštejna. Je to pořádný sešup, takže než vyrazíte, zkontrolujte si brzdy. Nejmilejší překvapení, které v Perštejně objevíte je místní pivovar. Industriální vzhled interiéru, ve kterém je zachováno mnoho prvků z dřívější fabriky umocňuje krásný výhled z velké terasy na Doupovské hory i samotný Perštejn. V restauraci vaří opravdu dobré pivo, na čepu je hned několik druhů a kuchyně je také obstojná a cenově přijatelná. Ideální místo pro cyklistický odpočinek před finálním úsekem. Kousek od pivovaru se napojte na Cyklostezku Ohře, která vás zavedete zpět do Klášterce. Posledním překvapením dnešního výletu je bezpochyby čistota řeky. I když už je tu řeka celkem mohutná a má za sebou průmyslové Sokolovsko, její voda je víceméně průhledná a dalo by se říci skoro i voňavá. Cyklostezka je navíc vedená převážně okolo ní, takže nabízí krásné výhledy a je i po celé délce vyasfaltovaná, takže mimořádně pohodlná. Ale na milá překvapení už jste si asi zvykli, takže šťastnou cestu. 

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
40 km
Čas jízdy: 
4 h
Nastoupáno: 
630 m
Náročnost: 
středně těžká
Tip na ubytování: 
Klášterec nad Ohří
Tip na stravování: 
Perštejn- místní pivovar
Doporučené kolo: 
trekingové
Cesty: 
asfaltové
Region: 
Karlovarský kraj