Roháče

Březen nahlodal své první dny a to je čas na pořádnou jarní lyžovačku. Sluníčko už má sílu a dni jsou krásně dlouhé. Když se zadaří a připadne pár centimetrů prašanu, který zlehka zakryje bílou stopu nebo upravený manžestr, je to takový malý zimní zázrak. Letošní zima sněhu přála, a tak se na těch vyšších horách budeme na lyžích prohánět pravděpodobně až do Velikonoc.

Západní Tatry, divoké a malebné zároveň

Pokud hovoříme o vyšších horách, můžeme pro inspiraci sáhnout tentokrát na Slovensko. Dychtivost po horách na Slovensku nejvyšších odložíme stranou a stranou otočíme taktéž pohledem a uzříme poměrně rozlehlé pohoří zvané Západní Tatry. Jedná se o překrásnou část slovenské přírody, jež je součástí TANAPu (Tatranský národný park). A pokud bychom chtěli zavítat do části, která má být ze všech nejvíc malébná, měla by naše volba padnout na Roháče. Pokud se podíváme na Google, zjistíme že Roháče a jejich blízké okolí byly z hlediska dávné historie terra incognita, tj. země neznámá. Nenašly se žádné písemnosti, ani pozůstatky materiální kultury, které by svědčily o trvalém osídlení tohoto kraje ve středověku anebo dříve. Mohutné roháčské pralesy a horské bystřiny oživovalo jen množství divé zvěře. Reliéf vysokohorských údolí vymodelovala doba ledová. Přírodní živly pak vytvořily z Roháčů miniaturní velehory se všemi krásami a zvláštnostmi, vtěsnanými na malém prostoru.

Ráj pro zimní radovánky

Západní Tatry jsou v zimě vyhledávané pro hřebenové přechody, my ovšem zůstaneme u tradičních zimních radovánek a podíváme se, kde se dá dobře lyžovat, nebo kde můžeme nalézt hezky upravený okruh bílé stopy. Uvnitř pohoří se nachází pouze čtyři lokality s koncentrací cestovního ruchu, zato na okraji pohoří jich můžeme najít více než dost. Jedním z nich je i Zuberec. Jedná se o utěšenou obec v srdci Oravy s jedinečným spojení přírodích krás a lidových tradic, kterou můžeme po právu nazvat vstupní bránou k vrcholkům Roháčů. Nachází se zde mj. jedinečné Muzeum oravské dědiny, což je takový živý skanzen lidové architektury a tradic. Odtud je to opravdu nedaleko k zimnímu středisku Roháče – Spálená. Předností a zároveň samozřejmostí střediska jsou pěkné hory, tiché a čisté prostředí, dobré klimatické podmínky a brzký start sezóny. Vysoká nadmořská výška a ideální orientace svahů zpravidla zabezpečují velmi dobré sněhové podmínky od konce listopadu do konce dubna. Lyžařské sjezdovky jsou vhodné pro náročné i začínající lyžaře, ale také pro rodinnou lyžovačku. Středisko je od sezóny 2014/15 vybaveno expresní 6-sedačkou (délka 1897 m, převýšení 461 m), 4-sedačkou (délka 1490 m, převýšení 394 m) a třema lyžařskými vleky. Celková délka sjezdovek dosahuje 5 km. Autem se dostanete přímo až ke středisku. K dalšímu vybavení jmenujme servis a půjčovnu lyží, samoobslužnou restauraci a dva bufety s venkovními terasami, lyžařskou a snowboardovou školu a turistickou ubytovnu. Pro náročnější je k dispozici alpinistická free zóna a nově vybudovaný snowpark.

Běžkařům doporučeno

Běžky? Ano! Nabídku pro vyznavače běžeckého lyžování samozřejmě nemůžeme opomenout. Síť bílých stop je hustá. Připraveny jsou okruhy a tratě jak ze Zuberce, tak z lyžařského střediska Roháče – Spálená. Ze střediska můžete kromě běžkařských okruhů vybrat i krásné běžecké procházky na Tatliačku, Látanú dolinu, v okolí Zuberca vás možná zláká výlet na Brestovou, Adamculu a mnoho dalších. Nabídka je zkrátka pestrá. My doporučujeme vyzkoušet dva upravované okruhy vedoucí z lyžařského střediska. Pokud dáte oba, máte v nohou krásných 11 km, a to už lze nazvat malým běžkoprotažením, které můžete zakončit sjezdařskou tečkou. A nebo naopak? Tahle volba je už na Vás!

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
11 km
Čas jízdy: 
2 h
Náročnost: 
snadná
Tip na ubytování: 
Penzion Pribisko
Tip na stravování: 
Penzion Pribisko
Region: 
Žilinský kraj