Východní Krkonoše neznámé

Krkonoše netřeba představovat a dlouze uvádět. Přestože jsou známé a „profláklé“, prošpikované špičkovými středisky s nejpestřejší a mnohdy velice luxusní nabídkou, kam míří lidé libující si v novodobé zábavě a ve vymoženostech moderní doby, stále zůstávají překrásným koutem Čech s panenskou přírodou. Mají ducha, charakter, kouzlo, majestát. Můžeme se jimi toulat v každém ročním období a nikdy se nebudeme nudit, protože lákavých míst a aktivit, kterými Krkonoše oplývají, je nespočet.

Zimní stopa J. A. Komenského

I Jan Ámos Komenský zde svou stopu zanechal

Dnes se zatoulejme do Žacléře. Nejen protože o „Špindlu“ každý něco ví, ale zejména proto, že ta méně známá, ba někdy přímo neznámá místa, mohou být ta nejkrásnější. Ruku na srdce, když se řekne Žacléř, kolik se Vám toho vybaví? Přitom je to místo prosycené historií, tradicí, obklopené přírodou velmi rozmanitou. Žacléřsko leží v údolí ohraničeném na jedné straně Krkonošemi – jejich nejvýchodnější částí Rýchorami a na straně druhé Vraními horami. Průsmyk mezi těmito pohořími byl zvláště v minulosti velmi frekventovaným územím. Vedla tudy obchodní cesta z českého vnitrozemí do tehdejšího Slezska. Tudy se ubíral na své cestě z vlasti i Jan Ámos Komenský a právě Žacléř byl místem posledního noclehu učitele národů.

Tajemno v Rýchorském pralese

V zimě se přímo nabízí zkoumat zdejší klenoty na běžkách, krkonošská síť běžeckých stezek je nepřekonatelná. Právě v Žacléři začíná / končí páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 500 km místních lyžařských cest a okruhů, vedoucích do krásných, často méně frekventovaných, a proto ještě málo objevených, míst Krkonoš. Právě za takové můžeme označit Rýchory, jež jsou jedinečné tím, že jsou nejméně porušeným krkonošským místem. Zakrslé a do bizarních tvarů pokroucené stromy, větve porostlé mechem, ale také cenné byliny, to vše vytváří podivuhodnou atmosféru místa, kam jen sporadicky pronikají sluneční paprsky. A pokud skutečně naleznete místo, kde prales ustoupí, můžete se kochat mimořádnými výhledy na panorama východní části Krkonoš s dominantou Sněžky. Další možnosti pro běžkařskou seberealizaci se nabízejí do méně náročných končit směrem na Královec, Bernartice či Křenov.

Ani sjezdaři zkrátka nepřijdou

K zimním radovánkám patří ovšem také pořádná lyžovačka. Pestřejší nabídku než v Krkonoších v České republice nenajdete, variant je spousta. Záleží na vašich lyžařských dovednostech a požadavcích. Vybere si opravdu každý. Cyklotoulky vyzkoušely Bret – sportovní a rekreační areál zaměřující svou pozornost zejména na pohodovou rodinnou dovolenou se všemi složkami žádoucího odpočinku. Zdejší sjezdovky jsou vhodné pro začínající a mírně pokročilé lyžaře (a snowboarďáky), ti zdatnější si užijí večerní lyžování. Samozřejmostí je ranní manžestr, půjčovna vybavení, ski škola a dětský zimní park, kde se pravidelně pořádají dětské dny plné her a sladkých odměn. Lákadlem je Snow tubing - zábavná, bláznivá jízda na gumových kolech. Součástí areálu je restaurace a možnosti příjemného ubytování s wellnes a fitness zónou.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
20 km
Čas jízdy: 
3 h
Náročnost: 
středně těžká
Tip na ubytování: 
Sportovní a rekreační areál Bret
Tip na stravování: 
Rýchorská bouda
Region: 
Královéhradecký kraj