Cyklotoulky po Moravě: Tipy na místa a cyklotrasy, která zahrnout do svého itineráře

Morava je cyklistickým rájem, protože je protkaná bohatou sítí cyklotras a ze sedla nabízí krásné výhledy na nekončící vinohrady, ale také na architektonické skvosty a nechybí ani nádherné výhledy do kraje. Která místa při svých cyklotoulkách Moravou nesmíte minout? Přinášíme vám několik tipů na oblíbené cyklotrasy, které uspokojí cyklisty začátečníky i pokročilé.

Mikulov

Výchozím bodem vašich cyklotoulek může být například Mikulov. Nádherné jihomoravské město, jehož prohlídku byste si rozhodně neměli nechat ujít. Z Mikulova je možné vydat se hned na několik cyklotras, proto se jeví ubytování Mikulov jako velmi praktické. Zahájit svou aktivní dovolenou na kole na Moravě můžete jednoduchou trasou z Mikulova do Mušlova a zpět. Tato trasa měří necelých deset kilometrů. 

Mezi středně náročné cyklotrasy se řadí část Mikulovské vinařské trasy, jež vede z Mikulova přes Sedlec a zpět a je dlouhá necelých 18 kilometrů. Pokud si ovšem chcete dát pořádně do těla a vydat se na 50 kilometrů dlouhý výlet, nenechte si ujít Lednickou stezku.

Lednicko-valtický areál

Jedna z mnoha moravských cyklotras vede také přímo oblíbeným Lednicko-valtickým areálem. Během jednoho dne tak můžete spatřit většinu krás tohoto hojně navštěvovaného areálu. Výchozím bodem této cyklotrasy je město Lednici či Valtice. Aby pro vás byl výjezd co nejpříjemnější, doporučujeme vám využít možnost ubytování Valtice, případně Lednice. 

Cyklotrasa po Lednicko-valtickém areálu měří přes 50 kilometrů a řadí se k těm středně náročným. Během cesty můžete nespočetněkrát zastavit, kochat se krásnou architekturou i přírodou a pořídit si spoustu fotek na památku.

Baťův kanál

Další oblíbenou moravskou cyklotrasou je ta vedoucí podél Baťova kanálu. I přesto, že trasa má celkem 80 kilometrů, jedná se o příjemnou a poměrně snadnou stezku. Kromě příjemné jízdy po rovině vás čekají také překrásné výhledy a část trasy si můžete zpříjemnit jízdou na lodi, na niž se pohodlně vejdou i vaše kola.

Hrušovany a okolí

Toužíte se projet po zapomenutých vinařských obcích, kochat se romantickými výhledy a míjet celou řadu zchátralých a opuštěných vinných sklepů? Vydejte se na středně náročnou cyklotrasu z Hrušovan. Cestou se dívejte po značkách Znojemské vinařské stezky, jež vás budou skvěle navigovat, ale nezapomínejte se ani dívat kolem sebe. 

Když budete mít štěstí a vydáte se na trasu ve slunečný den a za skvělé viditelnosti, během jízdy budete moci spatřit dokonce i panorama Alp. To ale rozhodně není jediným lákadlem. Při cestě budete míjet celou řadu kostelů, bývalých vinných sklepů a samozřejmě i vinných uliček. Celkově je trasa dlouhá 44 kilometrů.

Na co před cestou nezapomenout

Pokud milujete cyklistiku, jistě se nebude jednat o vaší první cyklodovolenou, ale i přesto pro vás máme pár doporučení a tipů, na které před cestou nezapomenout. Než si vše připravíte a sbalíte, zajeďte se svým kolem do servisu a nechte si jej řádně zkontrolovat. Pokud se na dovolenou chystáte s partou kamarádů nebo třeba ve větší rodinné skupině, můžete si k té příležitosti pořídit originální trička s vtipnými popisky, obrázky či jmény. Tak budete během cesty k nepřehlédnutí a vždy se všichni snadno najdete i mezi ostatními cyklisty. Poslední doporučení se týká moravského vína, které je sice lahodné, ale důrazně vám jeho koštování doporučujeme až po celodenním výletu, nikoliv během cesty na kole.

Užijte si krásnou cyklodovolenou na Moravě a poznejte maximum z této malebné oblasti, která vám určitě přiroste k srdci. Cyklovýletů a míst, která můžete na Moravě navštívit je opravdu mnoho.