Dušičková prohlídka

Ve čtvrtek 2. listopadu uctíme Památku zesnulých v Mariánských Lázních návštěvou městského hřbitova v rámci Dušičkové prohlídky. Pojďte s námi zavzpomínat a společně zapálit svíčky na opuštěných hrobech. Autorkou myšlenky navštívit městský hřbitov je průvodkyně paní Ing. architektka Ludmila Míková. Od roku 2021 nás očima odborníka učí vnímat kouzlo historie tohoto místa. Městský hřbitov skrývá mnoho historických informací o městě, hotelech a místních rodinách. Jsou zde dochovány architektonicky cenné náhrobky rodin ze zlaté éry Mariánských Lázní, lékařů, starostů, stavitelů, hoteliérů, od Václava Skalníka až po Josefa Schaffera.

Zajímavá pro návštěvníky města může být hrobka Caspara Otta, bývalého majitele Grandhotelu Ott (Pacifik). Hoteliér Caspar Ott, úspěšný zakladatel hotelů Monty, Pacifik a Opera, byl členem městské rady a kolegia městského zastupitelstva a spoluzakladatelem malého městského muzea. V roce 1885 rovněž zřídil kavárnu Egerlander. V nekrologu městské zastupitelstvo uvádělo, že jeho jméno je úzce spojeno s největším rozkvětem Mariánských Lázní. Nalezneme zde i náhrobek hoteliéra Ferdinanda Kriegelsteinze Šternfelda, který nechal v roce 1819 postavit Hotel Hvězda. Další z pamětihodností hřbitova je náhrobek rodiny Bremů. Karel Brem v roce 1818 otevřel lékárnu ve Starých lázních a stal se prvním městským lékárníkem. Pochován byl v rodinné hrobce na hřbitově v roce 1845. Za návštěvu rovněž stojí hrobka Josefa Franka, slavného lékaře a propagátora lázní, který v roce 1868 napsal oslavný list k 50. výročí Mariánských Lázní. Byl majitelem domu Frank Haus na Goethově náměstí. Nesmíme zapomenout ani na slavného zahradníka a starostu města Václava Skalníka, který založil lázeňský park, vysadil stromy a opravil potoky. Na hřbitově nalezneme jeho hrob, který byl umělecky upraven roku 1960. Náhrobky odkazují na bohatou historii lázeňského města a jsou připomínkou osobností, které Mariánské Lázně vybudovaly.

Prohlídku pořádá Turistické informační centrum, vstupenky lze zakoupit v infocentru nebo na webu www.marianskelazne.cz v kalendáři akcí. Sraz je v 15.00 hodin v Turistickém informačním centru, Hlavní 47/28 (Dům Chopin).                                           Zarezervujte si své místo v infocentru nebo ZDE