Jaké kolo koupit pro dítě?

Kolo je jednou z nejlepších aktivit, které můžete svému dítěti doporučit. Na začátku vozíte vašeho syna nebo dceru v autosedačce nebo v přívěsu. Dítě si zvykne na příval vzduchu, měnící se krajinu a potěšení z cestování. A je blízko mamince a tátovi, tráví spolu čas. Pak přijde čas koupit mu první vlastní kolo.

 

Jaké kolo pro dítě koupit?

Jaké kolo pro tříleté a pro sedmileté? Co koupit, když je dítěti 10 let? Výběr správného kola není tak snadný. Děti, které se právě učí jezdit, by měly využívat balanční kolo bez pedálů. Dobrou volbou jsou také dětská kola s bočními kolečky. Tímto způsobem se dítě naučí samotnou myšlenku pohybu na kole, ale když ještě nemůže samostatně jezdit, má podporu, aby nemohlo spadnout.

Psychologové tvrdí, že ve věku 3-4 let jsou děti v takovém stadiu vývoje, že jsou schopné zvládnout šlapání a koordinaci. Boční kolečka pak mohou být nadbytečná. Kolo pro pětileté dítě je jednou z prvních verzí, která se blíží modelu pro dospělé, na kterém se dítě může pohybovat až do 8 let. V pozdější fázi vývoje máme na výběr z mládežnických verzí kol, na kterých může jezdit každý teenager.

 

Jak vybrat kolo podle výšky dítěte?

Děti a dospívající stejného věku se od sebe většinou liší výškou, takže nemusí jezdit na podobném modelu jako jejich vrstevníci. Při nákupu kola by rodiče měli vzít v úvahu zejména jejich výšku, včetně délky paží a nohou, jakož i fyzické schopnosti a zdatnost jejich dětí.

Jednou z nejjednodušších metod výběru dětského kola je změřit vnitřní délku nohy. Jak to udělat? Postavte dítě v ponožkách na rovný a hladký povrch. Dejte mu malou knihu mezi nohy co nejvýše, dokud bude dítě v  pohodlí. Měřte od horní části knihy po zem. Tak určíte maximální výšku, ve které bude dítě sedět. Čím níže je dítě rozkročeno, tím snazší bude pro něj nasednutí a sesednutí, což je zásadní zejména na začátku učení ježdění na kole. Každý výrobce však výšku sedu počítá mírně odlišně.

Modely pro děti jsou definovány stejně jako pro dospělé, v palcích. Začínají na 12" a končí na 24". Tímto způsobem můžeme víceméně určit například to, jaké kolo koupit tříletému dítěti. Kolik palců by měla být kola? Pro tuto věkovou skupinu jsou nejlepší balanční kola s 12" koly, ale také kola s bočními kolečky. Kola 16" jsou teoreticky vhodný model pro děti ve věku 4-6 let. Pro větší děti jsou vhodná 20" kola, pro teenagery pak 24" až 26". Tyto modely se pak již podobají kolům pro dospělé.

Reklama