Jubilejní 5. ročník Knižních lázní připomene nejen Franze Kafku

Jubilejní 5. ročník festivalu Knižní lázně přináší změny – první zásadní novinkou je přesun z prázdninového termínu na červnový prodloužený víkend a zadruhé organizátoři přidávají milovníkům dobré literatury a kulturního vyžití jeden den navíc. Knižní lázně se letos uskuteční od čtvrtka 20. června do neděle 23. června na hlavní kolonádě v Mariánských Lázních a dalších přilehlých lokacích. Kromě víkendového knižního jarmarku nabídnou setkání s autory, nakladateli, čtení či diskuse. Program vyznávající pestrost kultury v atmosféře lázeňského města připomene i výročí Franze Kafky a Bedřicha Smetany.

Festival letos vyhlašuje nejen Čtenářský pobyt pro širokou veřejnost, Letní školu psaní pro začínající autory ve spolupráci se značkou Magnesia, ale i Tvůrčí pobyt pro profesionály. Nově zapojí v literární soutěži na téma Kafka také děti i studující na základních i středních školách z celého Karlovarského kraje, kdy přihlášená díla mohou mít formu krátkého literárního útvaru či komiksu. Jedním z větších témat jubilejního ročníku bude český jazyk, jeho vývoj a kondice v současné společnosti. V rámci programu se uskuteční také Pecha Kucha Night, na které se bude prezentovat zhruba desítka osobností z kreativního průmyslu. Dojde i na stand-upy a program ve stylu tvořivých dílen nejen pro juniory.

Mezi hosty, jejichž čtení nebo rozhovory s nimi zařazují organizátoři do programu, budou Martin Petiška, spisovatel, dramatik, autor více než padesáti titulů přeložených do mnoha jazyků a syn Eduarda Petišky, překladatel a nakladatel Ondřej Cikán, v prosinci vyznamenaný prestižní Rakouskou státní cenou za literární překlad, spisovatelka či scenáristka a autorka knih Praskliny, Těla nebo Spiritistky Klára Vlasáková. Publicistka a autorka několika knih Judita Matyášová představí rozšířené vydání knihy s Kafkou na cestách u příležitosti sto let od Kafkovy smrti a dvě stě let výročí narození Bedřicha Smetany připomene svou poslední knihou o slavném hudebním skladateli ilustrátorka Veronika Bílková. Součástí programu bude například komentovaná Procházka po krajině mariánskolázeňské s biologem a autorem několika knih Jiřím Sádlem ve spolupráci s UNESCO nebo Společenský večer Knižních a Jazzových lázní s koncertem kapely Terne Čhave.

Pozor! Knižní lázně dávají možnost třem vybraným účastníkům z řad veřejnosti získat Čtenářský pobyt zdarma za účelem vlastní četby. Letošním tématem dotazníku na www.kniznilazne.cz je vystihnout či co nejzajímavěji popsat pocit štěstí v současné společnosti. Nově se vyhlašuje čtrnáctidenní Tvůrčí pobyt pro profesionály z oblasti literatury, překladatelské, publicistické, literární badatelské či ilustrátorské činnosti. Téma a forma takové činnosti jsou otevřené, po domluvě bude výstup zařazen do programu. Uzávěrky přihlášek jsou v obou případech 25. května. Pobyty se uskuteční ve spolupráci s partnerskými hotely Ensana Health Spa Hotels, Orea Hotels & Resorts Mariánské Lázně a Falkensteiner Spa Resort Marienbad.

Knižní lázně organizují Klára Khine a Barbora Páníková, zázemí v Mariánských Lázních poskytne spolek Švihák, který zde pořádá od roku 2014 různé kulturní akce. O nový vizuál se postarali výtvarník Ondřej Vyhnánek a grafička Barbora Páníková, kteří stvořili malé "knihomily a praménky vědění". Celý projekt se koná za podpory města Mariánské Lázně, Státního fondu kultury a Česko-německého fondu budoucnosti, hlavním partnerem akce je Ensana Health Spa Hotels, partnerem ubytování je Orea Hotels & Resorts Mariánské Lázně, partnery festivalu jsou Falkensteiner Spa Resort Marienbad, Karlovarský kraj, oplatky Kolonáda, Visit Mariánské Lázně a Živý kraj. Letní škola psaní je realizována ve spolupráci s Mattoni 1873 se značkou Magnesia. Celý program, workshopy a ambasadoři budou zveřejněni do začátku června. Většina programu bude zdarma.