Praha získala významný titul: Evropské hlavní město sportu 2016

Praha se pro rok 2016 honosí přízviskem „Evropské hlavní město sportu“. EHMS je jeden z nejvýznamnějších titulů, které kdy naše hlavní město získalo. A pražští zastupitelé dobře vědí, že to je jedinečná šance, jak lidem ukázat cestu k aktivnímu a zdravému stylu života.

Praha je srdcem evropského sportu. Je čas přivést lidi na sportoviště, zní z magistrátu. „Nechceme, aby byl tento titul vnímán jen jako akce, v rámci které budeme do Prahy zvát velké sportovní události. Náš cíl je v první řadě nabídnout široké veřejnosti možnost zasportovat si v nejrůznějších odvětvích a tím i do budoucna třeba změnit svůj životní styl,“ má jasno radní pro sport Jan Wolf.

Pomoci k tomu má celá řada osobností, které v Praze udělaly klíčové krůčky své kariéry. Za všechny můžeme jmenovat beachvolejbalovou krásku Kristýnu Kolocovou, populárního vodního slalomáře Vávru Hradílka, hokejistu slavné NHL Tomáše Hertla nebo handicapovaného cyklistu Jiřího Ježka.

„Praha v posledních letech zažila velký rozvoj sportovní infrastruktury, stala se dějištěm významných světových i evropských akcí, i proto jsme se o tento titul ucházeli. Významné úspěchy sportovců, kteří se právě v hlavním městě se sportem proslavili, jsou toho důkazem,“ říká radní Wolf.

Evropské hlavní město sportu (EHMS) 2016 věnuje celý sportovní rok široké veřejnosti!

Aby však nezůstalo jen u populárních tváří, Praha se rozhodla celý sportovní rok věnovat především široké veřejnosti. „Naším primárním cílem je přivést na pražská sportoviště co nejvíce obyvatel s chutí zasportovat si. Ať už to budou rodiny s dětmi, studenti anebo senioři, hlavní je, aby aktivně vyhledávali možnosti sportovního vyžití. Náš úkol je pak jim tyto možnosti nabízet a viditelně komunikovat,“ dodává Wolf.

K tomuto účelu dostala novou podobu sportovní část webového portálu www.praha.eu. Na něm je umístěn kalendář akcí, jehož nedílnou součástí jsou nově také sportovní akce z celého území hlavního města. „Nejedná se však jen o události ze světa vrcholového sportu, na které si musí Pražané platit celkem drahé vstupné, ale o co nejširší nabídku akcí se sportovním vyžitím pro širokou veřejnost,“ vysvětluje Wolf.

Sportovní aktivity i pro nejmenší Pražany!

Praha navíc každoročně organizuje projekt Měsíc náborů, při kterém otevírají své brány po celé září pražské sportovní kluby. „Děti si tak mohou se svými rodiči přijít vyzkoušet všechna možná odvětví, od míčových her, přes bojové sporty až po gymnastiku. Tomuto projektu v roce 2016 budeme věnovat velkou pozornost, protože právě zpřístupnění sportu těm nejmenším je naším primárním cílem,“ zdůrazňuje radní.

Silné podpory se od pražských zastupitelů dočká také „vánoční“ projekt „Týden sportu zdarma“, při kterém Praha otevře desítky sportovišť všem Pražanům zcela zdarma. „Samozřejmě kapacity jednotlivých objektů jsou omezeny, proto nastává největší tlačenice při registraci volných míst. I proto se budeme snažit projektu dát co největší podporu, aby Pražané v posledním týdnu v roce mohli volně navštívit jakékoliv jejich oblíbené sportoviště,“ říká Wolf.

První polovina sportovního roku nabídne řadu výjimečných akcí!

Nejen rozšířená nabídka sportovního vyžití, dnů otevřených dveří v pražských sportovních klubech, ale také významné sportovní události čekají na Pražany v jejich blízkém okolí. Budou tak pro ně velmi snadno dostupné, a to již v první polovině letošního roku.

Pojďme však postupně, protože jeden z projektů, které Praha podporuje, běží po celý školní rok. Sazka Olympijský víceboj, projekt, který vznikl spojením s Odznakem Všestrannosti Olympijských Vítězů, funguje pod záštitou Českého Olympijského výboru, a zatím velmi úspěšně. Dosud se do něj zapojilo přes sto tisíc žáků. „Podobným projektům velmi fandíme. Jsou totiž ukázkou nenásilné podpory sportu u těch nejmenších, kteří si s oblibou zacvičí, udělají něco pro své tělo a ještě je to baví,“ chválí radní Wolf.

V březnu budou pražské haly hostitelem dvou nejvýznamnějších evropských událostí pro mládež. V druhé polovině měsíce v hlavním městě proběhne nejen mezinárodní basketbalový turnaj Basket Slovanka, ale také házenkářský svátek pro všechny dospívající Prague Handball Cup. Toho se za dobu třiadvacetileté existence zúčastnilo přes 120 tisíc hráčů. „Už jen toto číslo ukazuje, o jak významnou akci se jedná. Pro Prahu mají podobné mládežnické turnaje velký význam,“ podotýká Wolf s tím, že ještě větší událostí bude McDonald ́s Cup, kterého se účastní téměř 4 tisíce základních škol po celém Česku, Praha není výjimkou. Právě na její půdě se koná slavnostní finále. Letos již 19. ročníku, a to poslední květnový víkend.

Pražané se v roce 2016, v roce sportu, mají na co těšit. Jestli doposud váhali a čekali na chvíli, kdy si obují tenisky a vyrazí se hýbat, ten čas nastal.

Více informací o titulu Evropské hlavní město sportu (EHMS) najdete na www.praha.eu.

Reklama