Slavíte Mezinárodní den žen? My ano!

Mezinárodní den žen, známý také jako MDŽ, připadá každoročně na 8. března. Je to mezinárodně uznávaný svátek stanovený Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908. V Mariánských Lázních si můžeme připomenout hned několik významných žen, které se zapsaly do krátké, ale bohaté historie tohoto lázeňského města. Přijeďte se podívat, kde žily a působily slavné ženy, přijeďte do Mariánských Lázní.

Mathilde Lucca alias Erich Holm (1844–1921) Matylda se narodila v roce 1844 významnému mariánskolázeňskému lékaři Samueli Luccovi. Stala se známou spisovatelkou, malířkou a předkladatelkou skandinávských jazyků. Byla literární kritičkou i divadelní herečkou, přispívala do zahraničních novin i časopisů a používala pseudonym Erich Holm.

Elisabeth Reinigerová (1891-?) Elisabeth byla významná badatelka v oboru historických a prehistorických dějin, profesorka na reálném gymnáziu v Mariánských Lázních a ředitelka Městského muzea. Napsala mnoho příspěvků o historii Mariánských Lázní. 

Julie Schildbachová (1880–1962) Julie byla význačná geoložka, botanička a mineraložka, poslední německá obyvatelka, která se narodila i zemřela v Mariánských Lázních. Vlastnila Goethův dům a uchovávala všechny památky z doby jeho pobytu. Po druhé světové válce usilovala o záchranu památek na tohoto spisovatele, dělala průvodkyni německým hostům a spravovala muzejní exponáty. 

Therese Weisová (1850–1935) Therese se narodila v Žandově a její pomník najdeme na zdejším hřbitově. Přestěhovala se s rodiči z Žandova do Mariánských Lázní, kteří zde koupili hotel Stern (Hvězda). Později se provdala za vrchního číšníka Antona Weise, se kterým v roce 1905 naplánovali přestavbu hotelu do dnešní podoby podle projektu Arnolda Heymanna. Anton však zemřel 4.4.1905 a další práce zůstaly jen na Therese. Svého úkolu se zhostila se ctí a v roce 1913 provedla další přístavbu hotelu. Hovořila několika jazyky a s významnými hosty vedla čilou korespondenci. Hotel Hvězda vzkvétal a sám anglický král Edward VII. přirovnal hotel k nejlepším hotelům Londýna a New Yorku.

Marie Zicklerová (1875-1958) Marie byla proslulá mariánskolázeňská malířka a kreslířka. Byla jednou ze dvou sester primáře nemocnice Hanse Zicklera. Její obrazy Mariánských Lázní provázely místní periodika s různými příběhy a vzpomínkami. Milovala hudbu a nechyběla na žádném koncertě v kursále.

Luisa Abrahams (1910–2006) Luisa se narodila v Praze v židovské rodině lékaře Leopolda Kramera, který vlastnil velkou soukromou nemocnici. V mládí se začala zajímat o golf a projevila pozoruhodný talent i schopnosti. V té době existovala pouze tři golfová hřiště, a to v Praze, Karlových Varech a Mariánských Lázních. Luisa často hrála a trénovala právě v Mariánských Lázních. Budoucí lady Luisa Abrahams se seznámila se svým manželem v londýnském obchodě, když si šla koupit kalhoty. Se sirem Charlesem Abrahamsem žili šťastně po dobu 48 let. Zajímavé je, že Luisa během války v Britániipůsobila v českých leteckých jednotkách, kde dosáhla hodnosti majora. Na konci šedesátých let navštívila Československo navzdory všem vízovým překážkám komunistického režimu a přivezla svým krajanům nejdůležitější dárek: spoustu golfových holí. Snad jedním z nejpamátnějších činů lady Luisy, za který jí budou čeští golfisté a české golfistky navždy vděční, je, že napsala žádost královně Alžbětě o udělení titulu „královského“ golfového klubu Mariánské Lázně a náš golfový klub díky její přímluvě tento titul získal.  Při vzpomínce na svou původní vlast v rozhovoru pro BBC lady Abrahams řekla: „Poněvadž Mariánský Lázně jsou moje nejzamilovanější místo. Tam bych já chtěla žít a umřít tam, ale nejde to”.