V Mariánských Lázních zazní moderní jazz, dixieland i Rom'n'Roll

23. ročník Jazzových lázní se koná od 21.6. do 28.6. 2024 a přinese nejen přehlídku regionálních jazzmanů, ale i moderní jazz v podání amerického kytaristy Russe Spiegela nebo romskou word music kapely Terne Čhave.

Letošní ročník Jazzových lázní nabídne kromě klasických kolonádních koncertů dva výjimečné hudební zážitky. První bude zahajovací večer, společný s festivalem Knižní lázně, který proběhne v pátek 21.6. od 19.00 na Lesním mlýně. Na zahajovacím večírku vystoupí kapela Terne Čhave, která je v současné době nejstarší fungující českou romskou kapelou. Ve své hudbě se drží romských kořenů, které míchá s dalšími žánry a výsledný energický koktejl příznačně pojmenovavá Rom'n'Roll. Tento přístup jim v roce 2009 přinesl ocenění Anděl za desku "More, love!"

Následovat bude série odpoledních koncertů, konaných na Hlavní kolonádě v Mariánských Lázních, vždy po produkci Zpívající fontány v 15.00 hodin. Půjde o přehlídku regionálních jazzových kapel, kterou v sobotu započne chebský big band Jazz Big Gang pod vedením Radima Vojíře. Pokračovat bude v neděli dvojkoncertem studentských kapel z hudebních škol v Mariánských Lázních a Tirschenreuthu.

„Jako pedagog místní ZUŠ, vždy rád vidím zápal mladých talentovaných hráčů a budoucích jazzmanů, který mnohdy předčí i profesionály,“ říká organizátor festivalu - Jakub Vohnout.

Oba víkendové koncerty tak doplní doprovodný program knižního festivalu a jarmarku Knižní lázně, který s Jazzovými lázněmi letos navázal spolupráci. Festival pak bude pokračovat i přes týden. V pondělí vystoupí kapela složená s předních plzeňských jazzových hráčů v čele se zpěvačkou Luckou Hajíčkovou. Úterý bude patřit fanouškům tradičního jazzu v podání Dixielandu Planá. Ve středu zazpívá Petra Brabencová se triem Krajiny světa a ve čtvrtek rozezní kolonádu kapela Jazz Cakes se zpěvačkou Lucií Víškovou.

„Jsem moc rád, že se v rámci 23. ročníku „Jazzovek“ podařily dvě novinky. Jednak orámovat festival zahajovacím a závěrečným koncertem a pak spojení sil s festivalem Knižní lázně, na kterém jsem se v minulých letech také aktivně podílel,“ uvádí Jakub Vohnout.

V pátek se pak festival přesune do prostor nově zrekonstruovaného Domu Chopin na Hlavní třídě, kde od 15.00 hodin vystoupí Russ Spiegel Organ Trio se zpěvačkou Allison Wheeler. Russ Spiegel je americký kytarista a skladatel, který je známým převážně z jeho několikaletého působení v kapele legendární hammondistky Barbary Dennerlein, ale jeho spolupráce zahrnuje taková jména jako je Tony Bennett, Petula Clark nebo trombonista Gene "Mighty Flea" Conners. Společně s Russovo triem vystoupí jako host jazzová zpěvačka Allison Wheeler z kalifornského Monterey.

Všechny koncerty na kolonádě jsou za dobrovolné vstupné. Vstupenky na zahajovací a závěrečný koncert budete moci zakoupit v předprodeji v Turistickém informačním centru (Hlavní 47) nebo online v kalendáři akcí na webu marianskelazne.cz.

Příloha: