Lovosice

Hlavní dominanty města tvoří budovy současné i bývalé secesní radnice, renesanční zámek a barokní kostel sv. Václava.

Obec: 
Ústecký krajLovosice
 
00:00
Lovosice

Město Lovosice se rozprostírá na levém břehu řeky Labe, na severním konci Polabské nížiny a na jižním úpatí Českého středohoří. První zmínka o Lovosicích pochází z roku 1143, avšak mnohá archeologická naleziště dokazují, že oblast byla obydlena už od 8. tisíciletí př.n.l..Lovosice jsou od svého počátku obchodním městem díky své strategické poloze na křižovatce dálkových cest, které se využívaly již v ranném středověku pro obchody směrem do Saska a naopak. V té době vzniklo jedno z nejvýznamnějších středoevropských obchodních center.V roce 1600 byly Lovosice zásluhou Adama z Valdštejna povýšeny na město. Velkého rozmachu město dosáhlo až v 19. století, avšak začátek století nebyl příliš šťastný. V roce 1809 lehlo prakticky celé město včetně zámku popelem. Zásluhou nového majitele města Jana Schwarzenberga se město brzy vzpamatovalo. Byl obnoven nejen zámek, ale i soukromé domy a hospodářské objekty. V letech 1817 - 21 byla vystavěna nová silnice Terezín - Lovosice - Teplice, dále byl v roce 1844 postaven první tovární objekt - parní mlýn, v roce 1850 byl zahájen provoz na železniční trati Praha - Lovosice. Značný význam měl i lovosický přístav na řece Labi. V roce 1849 se Lovosice staly okresním soudním městem, byly jím až do 1.7.1960. Město dodnes využívá své polohy na břehu řeky Labe pro výhodnou dopravní infrastrukturu v průmyslu a obchodě. Město má velmi dlouhou průmyslovou tradici, zejména v chemickém a potravinářském průmyslu. Během posledních let ve městě začaly působit nové zahraniční firmy z oblasti strojírenského průmyslu.

Hlavní dominantu města tvoří budova bývalé secesní radnice z let 1906 -07, objekt s okázalou, více než třicetimetrovou věží. V roce 1907 dokončil radnici litoměřický stavitel Alexander Grandissa. Svému účelu sloužila 41 let. Poté až do roku 1960 byla sídlem okresního národního výboru. Pozdějí budovu převzalo a upravilo zdravotnictví, některé ordinace jsou zde dosud. Sál bývalé secesní radnice nyní využívá město pro své potřeby.

Renesanční zámek byl postaven někdy mezi lety 1545 - 1574 na místě tvrze a dal jej pravděpodobně postavit Jiří Šlejnic.V roce 1574 se zámek dostal do majetku Jana z Valdštejna. 16.11. 1648 vpadl do Lovosic oddíl Švédů, kteří po dva dny zámek drancovali.Zámek byl dále majetkem od roku 1655 hraběnky Sylvii Kateřiny Černínové, která před svou smrtí v roce 1664 panství odkázala markraběti Leopoldu Vilému z Baden-Badenu, Lovosice se zámkem zůstali rodu Baden-Badenů plných sto let.Od roku 1873 - 1945 panství i se zámkem patřilo rodu Schwarzenbergů. Od roku 1960 slouží zámek školským úřadům.

Barokní kostel sv. Václava. Významnou stavební památkou ve městě je barokní kostel sv. Václava. Stavba nynějšího kostela byla provedena a vyzdobena v letech 1733 - 1748 na náklady Badenských z Badenu a z části majetku církve. Na jeho místě uprostřed hřbitova stával nevelký starý kostel stejného zasvěcení do roku 1732, který je připomínán již ve 13. století. Nynější kostel je jednolodní s havní věží na západní straně a menší sanktusovou. Na hlavní věži jsou ve výklencích umístěny sochy sv. Jana Křtitele a sv. Jana Nepomuckého z roku 1879. Nad hlavním vchodem je znak Badenských. V interiéru je celá klenba pokryta malbami z roku 1740 znázorňující výjevy z legend o sv. Václavu. Hlavní oltář je z roku 1745 a oltářní obraz sv. Václava z roku 1887. Kazatelna byla postavena v pol. 18. století, křtitelnice je z roku 1716 a pochází ze starého kostela.V presbytáři ve zdi je zasazen náhrobník markraběnky Marie Františky Badenské z roku 1702, pod ním je umístěno ve stříbrné schránce její srdce. Nejstarší zvon o hmotnosti 620 kg pochází z roku 1535 a má český nápis. Druhý z roku 1691 o hmotnosti 320 kg má německý nápis.

Pfannschmidtova vila byla postavena v roce 1881 s rozsáhlým dvorem s hospodářskými staveními. Vilu nechal postavit Vincenz Pfannschmidt, vedle zámku, kostela a radnice patří k nejvýznamnějším budovám ve městě.Pfannschmidtovi bydleli ve vile až do odsunu v roce 1945. Po osvobození zde sídlila sovětská armáda, od roku 1948 vila sloužila Ústavu národního zdraví téměř 60 let. Po jejich vystěhování vila téměř pět let chátrala. Po rekonstrukci v roce 2014  slouží veřejnosti jako knihovna a Informační centrum.

  Pro sportovce i sportovně založenou veřejnost je k dispozici sportovní areál, jehož součástí je také krytý plavecký bazén, zimní stadion, tenisové kurty, sportovní hala, atletický a fotbalový stadion a také lesopark „Osmička“ pro běžce a in-line bruslaře. V létě je k dispozici koupaliště a nedaleké Píšťanské jezero, které je na druhém břehu řeky Labe. Píšťanské jezero je přístupné (od května do konce září) díky přívozu přes řeku Labe. Lovosice leží na trase osobní lodní dopravy Labské plavební společnosti, která jezdí z Ústí nad Labem do Litoměřic a zpět.

Město Lovosice je bránou do romantické krajiny Českého středohoří a nabízí možnost zajímavých výletů do blízkého okolí.

 

Kulturní středisko Lovoš Lovosice

 

Informační centrum

Osvoboditelů 48/55410 02 Lovosicetel.: +420 416 571174e-mail: info@meulovo.czwww.meulovo.cz

Provozní doba informačního centra Lovosice:

květen-září

 • Pondělí: 8:00 - 17:00
 • Úterý:    8:00 - 17:00
 • Středa:  8:00 - 17:00
 • Čtvrtek:  8:00 - 17:00
 • Pátek:   8:00 - 17:00
 • Sobota: 8:00 - 12:00

říjen – duben

 • Pondělí: 8:00 - 17:00
 • Úterý:    8:00 - 16:00
 • Středa:  8:00 - 17:00
 • Čtvrtek:  8:00 - 16:00
 • Pátek:   8:00 - 15:00

Dominanta Lovosicka - Lovoš (570 metrů n. m.). Ke kopci se můžete vydat přímo z Lovosic nebo z Malých Žernosek přes Opárenské údolí. Lovoš byl v roce 1948 vyhlášen národní přírodní rezervací, vede zde naučná stezka "Lovoš". Na vrcholku je Turistická chata z roku 1924, která poskytuje možnost občerstvení. Plochá střecha chaty poskytuje dokonalý kruhový rozhled na krásné okolí. Z kopce dolů můžeme pokračovat přes Císařské schody, kolem Morového kamene ke zřícenině hradu Opárno.

Opárenské údolí s hradem: mezi Malými Žernosekami a Velemínem se pod Lovošem rozprostírá Opárenské údolí. Území údolí leží na 6km2 a protéká jím Milešovský potok. Nachází se zde zřícenina hradu, která je volně přístupná. Opárenským údolím vede cyklostezka Most-Doksy a naučná stezka "Lovoš ".

Boreč (446m m.n.m.) je národní přírodní památka s výskytem tzv. ventarol (únik teplého a vlhkého vzduchu z puklin kopce při vrcholu v zimním období). Nejzajímavější místa spojuje okružní naučná stezka, která začíná i končí v Režném Újezdě.

Košťálov (481 m n.m.): čedičový vrch nacházející se nad Třebenicemi se zříceninou hradu (volně přístupná), z vrcholku je nádherný rozhled na téměř celé České středohoří.

Milešovka (837m) nejvyšší hora Českého středohoří je významným turistickým cílem a rozhledovým bodem. Na vrcholku je od roku 1905 meteorologická observatoř ÚFA AV ČR. Pro veřejnost je otevřen první ochoz věže observatoře, ze kterého je jeden z nejkrásnějších rozhledů v Evropě. Na jižním úpatí leží obec Milešov s renesančním zámkem ze 16. století, který je postaven na čedičové skále. Zámek je veřejnosti nepřístupný.

Město Lovosice pořádá mimo jiné, každoročně několik letních hudebních akcí např. Hašmar Country Lovosice, Lovosické rockové léto, dále Filmové léto na „Osmičce“ , tradiční Václavskou pouť (28. září), Dny Lovosických autorů (listopad), Vánoční trhy a Silvestr s ohňostrojem.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
lovos-1.jpg, lovosice-pistanske-jezero.jpg, lovosice_znak.jpg, barokni-chram-sv.vaclava.jpg, atleticky-areal-2.jpg
Vydáno: Pondělí, 8. Červenec 2019 - 13:53

03/08/19

sobota

13:00

Valdštejnské slavnosti

místo: Václavské náměstí, Václavské náměstí, Lovosicevstupné: zdarmakategorie: Městské slavnosti a další akce

Vydáno: Pondělí, 8. Červenec 2019 - 13:44

12/07/19

pátek

18:00

Hudební večer na náměstí: Jazz & swing

místo: Václavské náměstí, Václavské náměstí, Lovosicevstupné: zdarmakategorie: Hudební akce

26/07/19

pátek

18:00

Hudební večer na náměstí: Folk

Vydáno: Pondělí, 8. Červenec 2019 - 13:37

09/07/19

úterý

16:00

Hravý úterek

místo: Lesopark Osmička, ul. Přívozní, Lovosicevstupné: zdarmakategorie: Akce pro děti

Zábavné odpoledne pro děti: Den knihy

 

23/07/19

úterý

16:00

Hravý úterek

Oblíbené trasy regionu

Klášterec nad Ohří

Vodní plocha a červený zámek odrážející se v její hladině. Nenechte se zmýlit, i tato představa může mít několik reálných předobrazů. Dnešní Cyklotoulky Vás zavedou nikoli do jihočeské Lhoty, ale do Klášterce nad Ohří.

Šluknov

Dnešní Cyklotoulky nám ukážou cestu z nejsevernějšího města naší republiky do Národního parku Česko Saské Švýcarsko a představí nám Šluknovský výběžek tak, jak ho většina z nás nezná.

Benešov nad Ploučnicí

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do Ústeckého kraje, který je pro cyklisty z jiných částí země asi oblastí víceméně neprobádanou a to je…. škoda. Nebo spíš výzva? Tam, kde jsem byl, je o cyklisty skvěle postaráno a navíc je i na co koukat, takže neváhejte.

Klíny - za kouzlem Krušných hor

Dnes navštívíme lokalitu, ve které můžete své zdraví otužovat v zimě i v létě, v době, kdy na zemi leží metrové závěje i ve 30ti stupňových vedrech.

Lázně Mšené

Nepatří sice mezi naše největší lázně, ale můžou jim konkurovat jinak. Třeba polohou, jsou rozhodně nejblíže položenými lázněmi od Prahy. Nebo nabídkou, k léčení nevyužívají jen vlastní slatinu, ale i pohyb, k lázeňství přidávají třeba nordic walking nebo cyklistiku.

Moldava

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou vysoko na sever, až na samotnou hranici s Německem. Do kraje, který je tak trochu bohem zapomenutý a zatím spíše neobjevený, ale o to zajímavější je právě pro turisty. Jsou tu věci, které už jinde nepotkáte. Nevěříte? Tak hurá na Moldavu.

 

Krupka

Existuje určitě mnoho míst, kam by se většina lidí na výlet nevypravila, protože by tam nic zajímavého nečekala. Ale jak už to bývá, co dělá většina, nemusí být vždy správné. Dnešní Cyklotoulky vám jedno z takto přehlížených míst představí, je jím severočeská Krupka.