Světlá nad Sázavou

Město s téměř sedmi tisíci obyvateli leží mezi zalesněnými kopci na horním toku řeky Sázavy. Díky své poloze a husté síti komunikací je snadno dostupné z jakéhokoliv směru autem, vlakem, na kole i pěšky.

Obec: 
 
00:00
Světlá nad Sázavou

Vznik města sahá do doby tzv. vnitřní kolonizace probíhající od 2. poloviny 12. století. V pamětní knize bývalého vilémovského kláštera byla jako jeho majetek uváděna Světlá již roku 1207. Obdobím rozkvětu se pro Světlou doba následující po husitských válkách, kdy město získali Trčkové z Lípy. Tento rod vládl celému střednímu Posázaví až do roku 1634, kdy mu bylo panství zkonfiskováno. Světlá se pak postupně dostala do rukou řady katolických, většinou německých šlechticů.V 18. století zasáhl Světelsko čilý hospodářský ruch. Světlá je městem skla a kamene. Symbol těchto odvětví je ztvárněn v pomníku, který od roku 1992 stojí na zdejším náměstí. Počátek sklářství na Světelsku byl v 17. století umožněn velkou plochou zdravých lesů. Ve sklářských hutích se topilo převážně dřevěným uhlím, které se vyrábělo především z buků. Ruku v ruce s výrobou skla šlo i jeho zušlechťování, leštění a broušení. Na Světelsku bylo množství drobných skláren, z nichž největší – josefodolská – byla přestavěna v roce 1861 z bývalé papírny. V roce 1967 se začalo s budováním nové velké sklárny. Vedle tradiční ruční výroby zde byla také automatická výroba nápojového skla hladkého i zušlechtěného broušením. Téměř dvěstě let se ve Světlé brousily polodrahokamy, hlavně české granáty, ale mezi dvěma světovými válkami toto průmyslové odvětví zaniklo. Dalším významným odvětvím je těžba žuly a její zpracování, přestože je mnohem mladšího data než sklářství. Největším lomem v této  oblasti je Horka, z jejíž žuly jsou mj. obklady fasád některých významných staveb v Praze i jinde.

Turistické informační centrum
náměstí Trčků z Lípy 16
582 91 Světlá nad Sázavou
GPS: 49°40’1.924″N, 15°24’17.478″E
tel./fax 569 496 676
e-mail: info@svetlans.cz
Další informace o našem městě a jeho regionu najdete na stránkách www.kyticesvetla.cz

Středověké podzemí Soustava chodeb a slepých odrážek o celkové délce 200 m. Podzemí vzniklo ve své konečné podobě pravděpodobně v 15. století. Prohlídky zajišťuje turistické informační centrum. Prohlídka s průvodcem – max 15 osob v jedné skupině. Celá prohlídka trvá cca 40 minut.

Více najdete na stránkách www.kyticesvetla.cz.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.

Oblíbené trasy regionu

Pelhřimov

O tom, že je Pelhřimov městem rekordů, ví asi každý. O tom, že Pelhřimov je ideální učebnicí pro milovníky historie a architektury, už ví možná jen každý druhý. A o tom, že je Pelhřimov i skvělým místem pro cykloturistiku, vás přesvědčí dnešní Cyklotoulky.

Třebíč

Při dnešních Cyklotoulkách se podíváme do města, které má na seznamu UNESCO hned dva zářezy, zajedeme si obhlédnout jedny z nejsevernějších moravských vinic a na závěr navštívíme zajímavý přírodní park. Vítejte v podhůří Českomoravské vysočiny, vítejte v Třebíči.