Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem

Malebné město v Podkrkonoší s řadou historických a uměleckých památek. Ty první nejlépe reprezentuje kostel sv. Jana Křtitele, původně románská, později gotická stavba s 64 metrů vysokou věží, ve které znějí tři zvony, ten největší už od roku 1505. Za prohlídkou uměleckých památek je nejlepší zajet do městského muzea. Ale tou nejznámější královédvorskou atrakcí je místní zoo a africké safari, jediná atrakce svého druhu v Čechách, kde se lze volně pohybovat mezi divokou africkou zvěří. 

2.	Náměstí Dvora Králové, v pozadí věž kostela sv. Jana Křtitele

Rukopis Královédvorský

Sto metrů od náměstí a možná ještě blíž, takže nemá skoro ani smysl nasedat na kolo stojí kostel sv. Jana Křtitele. Gotický kostel, který byl vystavěn na místě původního románského kostelíka se nesmazatelně zapsal do české historie. To významné datum kdy se tak stalo je 16. září 1817, právě ten den byl v kostele objeven Václavem Hankou takzvaný Královédvorský rukopis, který obsahuje 14 písní, pocházejících údajně ze 13. století. Ačkoliv se jedná pravděpodobně o falsum, rukopis výrazně ovlivnil atmosféru tehdy probíhajícího národního obrození a zapsal město nesmazatelně do českých dějin.

Safariexpres projíždí mezi volně se pasoucími zebrami

ZOO Dvůr Králové

Z Kostela sv. Jana Křtitele je to jen kilometr do Afriky, sjedeme jeden kopec, druhý vyjedeme a jsme tu. Jak je vidět výlet na safari nemusí být zase tak drahý, stačí navštívit ZOO Dvůr Králové. Jediná atrakce ve střední Evropě, kde se návštěvník může projíždět ve vlastním voze mezi volně pobíhajícími antilopami či zebrami, pozorovat slony nebo se pokoušet odhadnout, kam zrovna vyrazí smečka surikat, stojící kousek od vás. A ani ti, kteří nepřijeli autem, ale na kole nemusí zoufat, můžou využít místního Safariexpresu. A když pohled na volně pobíhající zvěř omrzí, tak je tu ještě možnost navštívit zákulisí ZOO, dětské koutky či místní hospůdku.

3.	Přehrada Les Království vkusně kombinuje technickou a estetickou funkci

Přehrada Les Království

Z Dvora Králové vyrazíme na severozápad a po sedmi kilometrech dojedeme k zajímavé přehradě. Jmenuje se Les Království a spojuje víc než úspěšně technickou a estetickou funkci stavitelství. Jejím hlavním posláním je ochrana před velkou vodou, ale zároveň může být i cílem rodinných výletů a cyklovýletů. Oblouková hráz dlouhá přes 200 metrů je zdobena věžičkami, ale zajímavě architektonicky ztvárněné jsou i přelivy, výpusti, nebo dům hrázného. Krásu a jedinečnost místa navíc umocňuje zalesněné údolí  Labe. Není divu, že přehrada byla vyhlášena národní technickou památkou.

4.	Raisova chata, rozhledna na střeše je bohužel už několik let uzavřena

Zvičina

Z přehradní hráze vyrazíme přes Bílou Třemešnou na Zvičinu, ta se vypíná do výšky 671 metrů nad mořem. Kopec je to dlouhý a táhlý, ale na jeho vrcholu čeká nejen příjemná hospůdka – Raisova chata, pojmenovaná po K.V. Raisovi, místním rodákovi. Ale stojí tu ještě pár obřích vysílačů, kostel  sv. Jana Nepomuckého, ale hlavně je tu ten nejhezčí výhled do kraje široko daleko. V letních měsících je restaurační zahrádka doslova obsypaná turisty a důvod je nasnadě, takový pohled na Krkonoše, jaký je z vrcholu Zvičiny jinde prostě nepořídíte. Je jen škoda, že rozhledna na vrcholu hospody je už delší dobu uzavřena.

U Hospitalu Kuks překvapí především jeho rozlehlost

Braunův betlém

Ze Zvičiny je to na Kuks sice patnáct kilometrů, ale polovina z kopce a zbytek po rovině, takže žádný strach. Projedeme několik sympatických vesniček a tři kilometry před Kuksem v obci Hřibojedy se dáme doprava. Právě tady začíná naučná stezka vedoucí na Kuks, která je osázena obrovskými sochami M.B. Brauna a jejíž dominantou je nepochybně Braunův betlém - soubor soch vytesaných do skály o velikosti cca 10 x 5 metrů stojící, celkem nečekaně, uprostřed lesa. Dnes je bohužel hodně pokrytý mechy a lišejníky, takže občas trochu nezřetelný, ale i tak je považovaný za jedno z nejkvalitnějších děl českého baroka.

Jedna z mnoha Braunových soch

Hospital Kuks

Terén naučné stezky je sice určen spíše chodcům než cyklistům, ale jsou to jen tři kilometry, takže se to dá zvládnout a na jejím konci nás navíc čeká vrchol dnešního výletu - Kuks. Barokní komplex, který nechal postavit na přelomu 17. a 18. století hrabě Špork sloužil původně vojenským vysloužilcům. Jeho součástí byly lázně, divadlo, kostel, závodiště a samozřejmě hospital (dnes bychom řekli nemocnice). Bohužel ne vše se dochovalo až do současnosti. Dnes je v budově hospitalu muzeum barokního umění a lékárenství a před ním stojí galerie barokních alegorických soch M.B. Brauna. Na jedné straně 12 neřestí, na druhé 12 ctností. Ale už dost baroka, je čas na menší občerstvení. Takže přejedeme do stejnojmenné městečka stojícím na protějším svahu a navštívíme jednu z místních hospůdek.

Jedna z muzejních expozic je věnována historii vánočních ozdob

Muzeum

Z Kuksu je to podél Labe zpět do Dvora Králové pár kilometrů.  Zbývá navštívit místní muzeum, které návštěvníky seznamuje vedle historie města s barokní křížovou cestou rodáka J.V. Bergla i s její současnou podobou od Františka Kalenského. Ve sklepení lze spatřit plastiky Otto Gutfreunda, Jana Štursy, Bobumila Kafky a dalších autorů a jako třešnička na dortu - stálá expozice vánočních ozdob.  Foukání ozdob má ve zdejším kraji bohatou tradici a v muzeu, částečně interaktivním, jsou vystaveny stovky ozdob různých tvarů, velikostí a barev. Vlastní výroba ozdob se sice za poslední století výrazně nezměnila, ale um a fantazie foukačů a dovednosti malířek dělají z tvorby ozdob doslova novou uměleckou disciplínu. 

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
44 km
Čas jízdy: 
4 h
Nastoupáno: 
750 m
Náročnost: 
středně těžká
Tip na ubytování: 
DK - Penzion Pohoda
Tip na stravování: 
Zvičina - Raisova chata
Doporučené kolo: 
horské
trekingové
Cesty: 
asfaltové
šotolinové
Region: 
Královéhradecký kraj