Klenčí pod Čerchovem

Klenčí pod Čerchovem

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou na pomezí Chodska a Českého lesa, oblast je to hodně kopcovitá a víceméně liduprázdná, takže k aktivní rekreaci přímo ideální

Celkový pohled na krajinu Chodska

Pro začátek jedno muzeum

Klenčí pod Čerchovem leží pár kilometrů od Domažlic a je ideální destinací pro poznávání málo známého, ale cyklisticky velice zajímavého Českého lesa. Samotné Klenčí je příjemným podhorským městečkem s počtem obyvatel přesahujících mírně tisícovku, ale i tak tu můžete navštívit hned několik zajímavých míst, za které jmenujme například Muzeum Jindřicha Šimona Baara, nebo místní kostel sv. Martina. Mnohem více se dozvíte v místním infocentru nebo na www.chodskaliga.cz

Památník J.Š.Baara stojí v místě zvaném Výhledy

Výhledy z Výhledů

Z Klenčí vyrazíme na jih a hned ze začátku si docela šlápneme. Na druhou stranu je to i výhodou, protože dneska budeme první polovinu výletu šlapat a tu druhou se většinou jen povezeme. Naším prvním cílem jsou Výhledy. A věřte, že výhledy z Výhledů za trochu námahy stojí. Kousek za značkou Klenčí začíná Baarova stezka, je určena spíše pro pěší, ale na horském nebo trekovém kole se dá zvládnout. Pokud nechcete lesem můžete klidně po silnici, obě varianty nás zavedou po 3 kilometrech k pomníku J.Š. Baara, který se právě z Výhledů rozhlíží po krajině. Je to místo kouzelné, sám Baar sem vodil každou návštěvu, za dobrého počasí je vidět až do Plzně, ale můžete spatřit i Šumavu a hlavně Chodsko.

Krajina v okolí zříceniny hradu Herštejn
Silueta prokukující skrz stromy je zřícenina hradu Herštejn

Starý Herštejn

Od pomníku pokračujeme už příjemnou lesní cestou na Capartice, spíše rekreační osada je utopená uprostřed lesa a pocestný může místním závidět neuvěřitelný klid a pohodu, která tu panuje. Z Capartic sjedeme ke Staré Huti a dál na Vranov. To už je zase pořádný kopec, ale ten nejtěžší nás teprve čeká. Na optickém vrcholu, v místech kde se silnice začíná zase lámat směrem dolu je nenápadná odbočka doleva. Vede k hradu Herštejn. Bohužel je natolik technicky náročná, že budete muset kolo vést, ale určitě to udělejte, nebudete litovat. Samotná zřícenina stojí na jednom z vrcholů Českého lesa ve výšce 878 m. Místo je zajímavé i zeměpisně, neboť vrchol hřebene tvoří hlavní Evropské rozvodí Labe – Dunaj.

Hotel Sádek, příjemné posezení, hezké výhledy, dobrá kuchyně

Hotel Sádek

Z hradu pokračujte směrem na Klenčí a asi po 10 kilometrech narazíte na vesničku Díly, tu rozhodně nesmíte vynechat. Zaprvé i odtud jsou mimořádné výhledy po kraji, ale hlavně tu stojí hotel Sádek. Po celkem vyčerpávajících kopcích konečně hospoda, takže není nad čím přemýšlet. Kuchyně je kvalitní a cenově dostupná a pivko či limo po výstupu na Herštejn určitě bodne. A těm, kdo by chtěli poznat Chodsko a Český les trochu víc, můžu hotel Sádek vřele doporučit k ubytování, panuje tu rodinná atmosféra, pro kola tu mají prostornou kolárnu, v letním období je k dispozici terasa a cyklisty tu vidí opravdu rádi.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
25 km
Čas jízdy: 
2 h
Nastoupáno: 
640 m
Náročnost: 
středně těžká
Tip na ubytování: 
Hotel Sádek
Tip na stravování: 
Hotel Sádek
Doporučené kolo: 
horské
trekingové
Cesty: 
asfaltové
lesní
šotolinové
Region: 
Plzeňský kraj

Reklama