Mariánské Lázně

Zimní atmosféra Mariánských Lázní se od té letní výrazně liší

Jeden z vrcholů západočeského lázeňského trojúhelníku je nejen plný nádherných parků, romantických kolonád a útulných kaváren, ale je to i město, kde sjezdovka stojí kousek od centra a běžecké tratě jsou všude v jeho okolí. A když napadne sníh, změní se i celková atmosféra města, pojďte se přesvědčit.

Sjezdovky sice nejsou nejdelší, ale zase nabízejí jedinečný výhled na město

Ski areál Mariánské Lázně

Místo, které je primárně určené spíše k lenošení nabízí nečekaně velkou škálu sportovního vyžití a díky své členitosti a nadmořské výšce je ideální destinací i pro zimní radovánky. Pět minut chůze od zpívající fontány, jedné z hlavních atrakcí města se nachází plnohodnotné lyžařské středisko. Posuďte sami, tři sjezdovky všech stupňů obtížnosti vybavené tou nejpodivnější kabinkovou lanovkou na světě a dvěma tradičními vleky, dětský park s pojízdným kobercem, dětským lanovým vlekem, lyžařská škola, půjčovna lyží a snowboardů a jako bonus je pro návštěvníky skiareálu k dispozici parkování zdarma. Areál se sice nemůže měřit co do délky tratí s těmi nejlepšími, ale zase je ze sjezdovek výhled jinde nevídaný – takový lázeňský a za jeho desetiletou historii se tu jel dvakrát světový pohár v boulích a čtyřikrát evropský pohár v paralelním snowboardingu, což vypovídá o snaze provozovatelů, navzdory délkám sjezdovek přijít i se zajímavým programem. Celý areál je technicky zasněžován.

Rozhodně doporučuji využít nejpodivnější sedačkovou lanovku na světě

U Krakonoše

Do bílé stopy lze nastoupit nad sjezdovkou. Znamená to, že můžete auto nechat pod ní a nahoru se vyvézt nejpodivnější sedačkovou lanovkou světa – to doporučuji, protože jinde se s podobnou lanovkou nesetkáte a navíc to je jen pár minut do centra. A věřte, že i v zimě je ve městě co objevovat. Nebo můžete zaparkovat pár metrů od stopy – u hotelu Golf, či u Krakonoše – to je v podstatě totéž, ušetříte jízdu lanovkou a máte to dál do centra, záleží na vás. Vyražte směrem na Kladskou, stopy jsou v zimní sezoně upravené, takže se nemusíte bát, že zabloudíte. Mariánské lázně leží uprostřed přírodní rezervace Slavkovský les, což znamená, že zdejší příroda je krásná, ale hlavně mimořádně čistá, zdejší vzduch se řadí mezi nejčistší ve střední Evropě. I proto se běžkování v okolí Mariánských Lázní stává oblíbenou kratochvílí nejen pro místní, ale už i přespolní. A protože zpočátku pojedete hlavně do kopce, určitě si povšimnete zajímavého úkazu - jak se s nadmořskou výškou mění skladba lesa, zpočátku spíše listnaté lesy přecházejí ve smíšené, aby z nich na samém vrcholu byli lesy čistě jehličnaté. Vychutnejte si to, takhle pestře poskládané lesy na běžkách hned tak neuvidíte.

Pár kilometrů od centra světoznámých lázní si připadáte jako v zimní pohádce
Sruby v alpském stylu jsou poznávacím znamením Kladské

Kladská

Po deseti kilometrech máte za sebou půlku dnešního putování. Nacházíte se na Kladské, osadě založené v 19. století, jejíž krása tkví v kombinaci zajímavé architektury a nádherné okolní přírody. Leží v nadmořské výšce 820 m na břehu celkem rozměrného rybníka, obklopená hustými lesy.  Skládá se ze zhruba deseti srubů alpského stylu, a ačkoliv byla po válce součástí vojenského prostoru, zůstaly zdejší stavby (převážně dřevěné) zachovány v původní podobě. V některých srubech jsou dnes útulné hospůdky a v okolí rybníka vyrostla navíc naučná stezka, představující biotop, jinde nevídaný, nazývaný kvůli své podobě s originálem - českou tajgou. Není levnější příležitost jak se projít zasněženou tajgou, než na Kladský. Hlavní rybník, má několik menších sourozenců a mezi nimi vedou převážně dřevěné chodníčky - jediná přístupná cesta do rezervace. Vše ostatní zůstává už po staletí ležet bez zásahu lidské ruky. Vypadá to tu místy jako ve filmu Král Šumavy a v noci tu musí být i podobná atmosféra.

Česká tajga se rozprostírá pár kilometrů od Mariánských Lázní

Mariánské Lázně podruhé

Ovšem výlet na Kladskou není jedinou možností, bílá stopa v okolí města je dlouhá cca 60 km a na své si přijdou všichni, protože je rozdělena dle náročnosti, na tři tratě pro klasické lyžování a dvě pro bruslení. Plánek celého zimního lyžařského areálu získáte v infocentru, případně na www.marianskelazne.cz, kde naleznete i aktuální sněhové zpravodajství. Po lyžování si můžete dopřát relax, který vám mohou nabídnout pouze lázně. Zaplavat si v městském bazénu, relaxovat v solné jeskyni, okusit nějakou lázeňskou kůru, či se jen tak projít po městě a vychutnat si nevšední zimně - lázeňskou atmosféru. Lázním zdar.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
20 km
Čas jízdy: 
3 h
Náročnost: 
snadná
Tip na ubytování: 
Penzion Sport
Tip na stravování: 
Lovecký zámeček Kladská
Region: 
Karlovarský kraj