Piešťany

Piešťany

S rozmachem wellness se pousouvá i dnešní pojem lázeňství. Neustále přibývají nová a nová místa, která lákají za odpočinkem a relaxací spojenou s poznáváním okolní krajiny. To pravé lázeňství ovšem spočívá v léčebným zdrojích a ozdravných procedurách. Pokud hledáte obojí, vyražte do Piešťan, patrně nejznámějších slovenských lázní.

Piešťany, noblesní lázeňské město jak má být – lázeňské domy, luxusní hotely, udržované parky.

I lovec mamutů rozpoznal, že mu u horkých pramenů bude dobře

Slovenské Piešťany jsou noblesní město ležící na nejdelší slovenské řece Váh pod západními svahy Považského Inovce. Lázeňské domy, luxusní hotely, prvorepublikové vilky, rozsáhlé a krásně udržované parky, to vše vás přesvědčí, že jste se ocitli v místech, kde není lázeňství pouze nedávný módní výstřelek, nýbrž dlouhodobá a pilně budovaná tradice. O životadárnosti zdejších přírodních zdrojů svědčí osídlení z dob hlubokého pravěku, kdy i lovec mamutů rozpoznal, že mu u téměř 70°C horkých pramenů bude dobře. A vskutku, punc vyjímečnosti se s Piešťanami nese napříč věky. První písemná zmínka „O Podivuhodných vodách uherských“ z roku 1549 není samozřejmě o ničem jiném, než o léčivých učincích zdejších koupelí. Lázně v pravém slova smyslu se zde začínají budovat až na počátku 19. století po napoleonských válkách, kdy vzniká první klasický lázeňský dům s vanovými koupelemi. Mezinárodní proslulost však Piešťanům přinesla až rodina Winterů na přelomu století 20. Z dnešního pohledu schopní manažeři dbali o rozvoj komplexně. Nejenže v lázních působili špičkový lékaři a odborníci, vyškolen byl i další personál. Kromě kvalitního léčení dbali i na lázeňský život nesoucí se na společenské a kulturní vlně. Koncerty, výstavy, slavní hosté, ale i sportovní akce, to vše přetrvává dodnes a dotváří prestiž tohoto místa.

Přírodní bohatství

Přírodním bohatstvím Piešťan jsou minerální prameny a bahno. Minerálních pramenů je deset, mají teplotu 67 °C až 69 °C a během jednoho dne vydají více než 3 miliony litrů léčivé termální vody. Obojí, prameny i bahno, vynikají vysokým obsahem síry. Základními procedurami je tedy pitná kůra, koupele v minerálních pramenech a balneoterapie – bahenní zábaly. Doplňkových procedur je však mnohem více. Vše je zde zaměřeno na léčbu pohybového aparátu, bolavých kloubů, kostí, svalů, spojivových tkání a nervů důležitých pro řízení pohybu. Odtud tedy slavný symbol města – Lamač berlí, socha zosobňující uzdravení stojící u paty Kolonádového mostu.

Cyklistika je základ, ale kdyby jste se nudili ....

To, co dělá lázně lázněmi je lázeňský život a odpočinek fyzický i psychický. Musí být pořád co dělat a musí to být lákavé. Lázně Piešťany v nabídce rozhodně nezaostávají. Do zavazadla je vhodné přibalit tenisovou raketu, in-line brusle, golfové náčiní, kolo, v zimě lyže, snowboard, saně. Potěšit lze nejen své tělo, ale zrak a sluch na koncertech, výstavách sympoziích. A když se člověk nabaží, pořád zbývá okolní krajina. Je krásná, mírná a se spoustou zajímavých cílů na dosah, většinou k nim vedou cyklotrasy, takže kolo jako dopravní prostředek je více než vhodný. Patrně nejoblíbenějším výletním cílem je Sĺňava, vodní plocha ležící v blízkosti města je rájem vodních sportů a rybářů. Takový výlet na lodičce, nebo adrenalin na vodních lyžích je jistě slibné zpestření lázeňského pobytu. Kolem vedou cyklostezky, kde potkáte nejen cyklisty, ale i in-line bruslaře. A pokud se budete chtít vydat dál, jen dobře. Jak už bylo řečeno, nabídka je pestrá. Do kolonky „must“ můžeme jistě označit Čachtice, zříceninu hradu opředenou tajemnem své někdejší majitelky, proslulé Čachtické paní Alžběty Báthoryové.

Za tajemnou minulostí krvavé hraběnky

Výlet do Čachtic je fajn trošku zpestřit. Nejlépe tedy bude, když z Piešťan vyrazíte do Moravan nad Váhom, nachází se zde Classic car muzeum a zejména mužům se pravděpodobně nebude chtít dále. Krásně nablýskané automobilové veterány polahodí oku a člověk by raději osedlal do Čachtic je, nežli své kolo. Jenže co naplat, v rovinaté krajině je i na kole pěkné posvezení, takže vzhůru k dalšímu bodu, do Parku miniatur Podolí v Novém Městě nad Váhom. V měřítku 1:25 a 1:50 si zde můžete prohlédnout více jak 60 nejslavnějších slovenských pamětihodností. Jistě najdete i Čachtický hrad, abyste se dostatečně naladili a natěšili. Za necelých 5 km si ho můžete prohlédnout v životní velikosti. Tyčí se na příkrém vrchu Považského Inovce a dává tušit svůj význam v dobách minulých. Sloužil jako strážní hrad západních hranic tehdejšího Uherska. Smutně známou souvislost s krvavou hraběnkou netřeba připomínat, vždyť také legenda o krvavých koupelích uherské šlechtičny hrad proslavila. Dnes oceníte zejména úchvatné výhledy na svahy Malých Karpat, na kopanice Myjavské pahorkatiny a Považského Inovce. Dalším bodem cyklovýletu je řeka Váh. Z Čachtic to vezměte do Považan a zde se napojte na cyklostezku sledující slovenskou nejdelší řeku. Ve směru proudu se po 15 km dostanete do Piešťan. V nohách budete mít téměř 50 km, ale terén je natolik přívětivý, že ani nebudete vědět, jak jste je zdolali.

Co byste neměli minout:

  • Kolonádový most od Emila Belluše je významnou funkcionalistickou stavbou z let 1930-1933, se sochou Lamače berlí od R. Kühmayera a leptami do skla od Martina Benky. Je globálním architektonickým unikátem a patří k nejdelším krytým mostům na Slovensku.

  • Balneologické muzeum Piešťany je zaměřeno na historii slovenských lázní, ale najdete zde expozice archeologie nebo lidové kultury. Můžete zde obdivovat různé kolekce zdravotnických pomůcek z 19. století, různé historické obrazy a pohlednice a dokonce i pozůstalosti MR Štefánika. Najdete zde unikátní nálezy ze starší doby kamenné.

  • Vodní nádrž Sľňava je nejznámější rekreační letní oblast v Piešťanech. Najdete zde vyhlídkové plavby lodí, nejrůznější vodní sporty jako vodní lyžování, kanoistika, windsurfing a jachting. Milovníci rybaření jistě ocení hojný výskyt kaprů, štik a sumců.

  • Čachtický hrad - zřícenina hradu Čachtice byla postavena již ve 13 stol. V 16. stol. proslul jako sídlo Alžběty Bathoryové, která údajně vraždila mladé dívky a koupala se v jejich krvi, aby zůstala stále mladá a krásná. Na počátku 18. století hrad vyhořel a od té doby jej již nikdo neobýval ani se nepokusil jej opravit. V současnosti jsou zříceniny volně přístupné a působí velmi romanticky. Z hradu se také naskýtají opravdu překrásné výhledy na okolní krajinu.

  • Park miniatur Podolí - v expozici pod otevřeným nebem je v současnosti umístěno 68 modelů hradů, zámků, kostelů, chat a rozhleden.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
50 km
Čas jízdy: 
4 h
Nastoupáno: 
102 m
Náročnost: 
snadná
Doporučené kolo: 
trekingové
Cesty: 
asfaltové
šotolinové
Region: 
Trnavský kraj