Plzeň, město, kde je kolo doma

Plzeň, město, kde je kolo doma

Plzeň. Když vyslovíme tento název, napadne nás automaticky nějaký přídomek. Ten nejčastější je pravděpodobně „město piva“, ale také například „město čtyř řek“ není úplně neznámý. My se osmělíme a střelíme: „ Plzeň, město, kde je kolo doma“. V následujících řádcích se vám pokusíme ukázat, jaký potenciál pro cykloturisty Plzeň skýtá.

Moderní metropole

Skutečnost, že Plzeň je čtvrtým největším městem v republice, má za sebou bohatý historický a kulturní vývoj, strojírenskou a pivovarnickou tradici a je správní, obchodní, průmyslovou a kulturní metropolí západních Čech, nenavozuje představu poklidného místa lákajícího cykloturisty k projížďkám a poznávání ze sedla bicyklu. Ano, na první pohled je Plzeň skutečně rušné krajské město s pulsujícím životem a všudypřítomným cvrkotem každodenního shonu. Vnímavějším druhým pohledem pak můžeme postřehnout pozvolné změny provázející vstup mezi moderní velkoměsta 21. století. Důraz na historickou svébytnost, kulturu, zvelebování zákoutí a obnovy zeleně jde ruku v ruce s opatřeními dopravními, organizačními, ekologickými. Prostě tak, aby byl po ruce veškerý komfort velkého města a zároveň zde byl dostatek prostoru pro obyčejný život, relaxaci, zábavu, kulturu i sport.

Plzeňské jedinečnosti

Není tomu tak dávno, kdy se veškeré cyklodopravní služby skládaly z nevyhovujících stojanů na kola. Dnes je Plzeň o poznání dále a ač jsou některá opatření stále v plenkách, stává se zde pohyb a přesun na kole přirozenějším. Tak jako cykloturistika coby volnočasová aktivita prodělala svůj rozmach už dávno, dostává se fenomén kola postupně i do měst. Není nic neobvyklého, když si pro svou dovolenou s kolem vyberete právě Plzeň. Centrum města projedete snadno, avšak byla by škoda věnovat mu pozornost pouze ledabylou. Kromě osvědčených turistických lákadel, zde naleznete spoustu drobných a zajímavých detailů. Mezi klasiku patří Náměstí Republiky, katedrála sv. Bartoloměje a jeho „plzeňská věž co převyšuje kopce“, diskutované zlacené kašny zobrazující symboly města, renesanční radnice, muzea, galerie a kostely. Mezi další unikáty patří např. Velká synagoga, druhá největší v Evropě, pivovar Plzeňský Prazdroj, výrobce světoznámého ležáku Pilsner Urquell, Plzeňské historické podzemí, nově zbudované Loosovy interiéry a mnoho dalších. Rodiny s dětmi ocení Zoologickou a botanickou zahradu s DinoParkem nebo Techmania Science Center. Mezi drobnosti, které zpestří toulky městem jmenujme např. Lavičku Václava Havla, sochy Spejbla a Hurvínka odkazující k plzeňské loutkářské tradici, nebo osahaného andělíčka s příslibem splněného přání na katedrále sv. Bartoloměje. Neopomeňte ani kulturní kalendář. V sezóně totiž Plzeň opravdu žije. Ná náměstí, v ulicích, v parcích, areálech se konají různé festivaly, koncerty, happeningy. Ne nadarmo se v roce 2015 honosila Plzeň titulem Evropského hlavního města kultury. Záleží jen na vás, čím doplníte svoji dovolenou.

Vodní fenomén rájem plzeňských cyklotoulkařů

Mimo centrum je příležitostí pro svezení více a ani o další zajímavosti není nouze. Je zde dokonce možné absolvovat organizovanou projížďku pro cyklisty s výkladem průvodce. Plzeň se může pochlubit mnoha parky a prostory pro nejrůznější volnočasové outdoorové vyžití, cyklo a in-line nevyjímaje. Navíc podél řek vedou cyklostezky, které slouží zároveň jako pohodové průtahy městem. Plzní totiž vede několik dálkových cyklotras, které lze pro cyklovýlet také využít. Za výborný výletní cíl se dá považovat například soustava Boleveckých rybníků, rekreační zóna Plzně, kde můžete navíc vyzkoušet i různé vodní sporty. Pro dodržení pivovarnické tradice by nebylo špatné na toulkách navštívit některé z okolních minipivovarů, vyhlášené jsou ty v Dobřanech, nebo v Černicích, kde si ke zlatavému moku můžete dopřát i luxusní pivní wellness.

Pohodové jižní Plzeňsko

Dobré cyklotipy bychom našli v každém směru. Vybrali jsme však jižní Plzeňsko. Je v přiměřeném dosahu, svým charakterem je pohodové, jeho dominanty poutavé. Trasa Plzeň – Koterov - Starý Plzenec – Kozel – Radyně – Černice – Plzeň slibuje dobrou vyjížďku. Z centra Plzně se vymotejte sadovým okruhem, přes Mlýnskou strouhu, podjezdem pod čtyřproudou Tyršovou ulicí skrz Štruncovy sady až k řece Radbuze. Odtud už to bude jednoduché, vydejte se proti proudu řeky po Naučné stezce údolím Radbuzy až do míst, kde se od naučné stezky odděluje cyklotrasa č. 31. Cyklotrasa č. 31 vás vyvede z Plzně až do Koterova. Krátkou zastávku na návsi snad nemusíme ani doporučovat. Jako mávnutím proutku se octnete uprostřed malebné vesničky, jejíž střed je lemován selskými dvory zdobenými zděnými bránami a kamenými portály ve stylu vesnického klasicismu. Další zastávka bude opět historická. Jak název Starý Plzenec naznačuje, zdejší krajina byla osídlena mnohem dříve než ta Plzeňská. O bohabojnosti dávných obyvatel světčí starobylá Rotudna sv. Petra a Pavla, jež se tyčí na malém návrší nad městem. Výhled odtud je pokojný a hlavně máte jako na dlani Radyni, která je dalším cílem putování. Před Radyní navštivte ještě Kozel, lovecký zámeček zbudovaný v klasicistním slohu, obklopený rozsáhlým parkem. Zde na Vás dýchne atmosféra ospalého vesnického života zdejší šlechty. Šlechtě navzdory byl vybudován další bod cesty. Královský hrad Karlskrone nechal postavit Karel IV. Původní název se však neujal a po smrti Karla IV. byl hrad nazýván Radyní podle jména kopce a buližníkové skály na níž byl hrad vybudován. Výšlap na Radyni je jediným vydatným cyklistickým kořením tohoto cyklovýletu. Sjezd si proto užijte a dál se nechte kolébat přívětivou krajinou až do Černic. Zdejší minipivovar Purkmistr a pivní lázně jsou vyhlášené, škoda jen, že pivo a jízda na kole se u nás neslučují. Nic ovšem nebrání tomu, abyste po dojezdu do nedalekého finiše cesty uzamkli kolo a vydali se sem relaxovat za pomoci MHD.

Co stojí za návštěvu:

 1. Plzeňská věž je součástí gotické katedrály sv. Bartoloměje, dosahuje výšky 103 metrů a patří k nejvyšším v České republice. Věž je veřejnosti přístupná a rozhled z ní Vám učaruje, plzeňská zákoutí z nebeské perspektivy budou malebnější, městský cvrkot vás přesvědčí, jak je Plzeň živá a kolik hospůdek a kavárniček s předzahrádkami Vás zve na skleničku. Pohled do dáli umožní orientaci a zláká k dalším návštěvám. Vždyť za dobré viditelnosti je možné pohledem pohladit Šumavu, Brdy i zalesněný sever.
 2. Velká synagoga, postavená v roce 1893 v maursko-románském stylu, je druhou největší v Evropě (a čtvrtou na světě). Historická budova prošla koncem 20. století náročnou rekonstrukcí a kromě náboženských účelů slouží díky vynikající akustice a unikátní atmosféře i jako koncertní a výstavní sál.
 3. Plzeňský Prazdroj - rodiště světoznámého ležáku Pilsner Urquell je největším pivovarem v České republice. K výtečné chuti známého spodně kvašeného ležáku není co dodávat. Plzeňský Prazdroj je jedním z turisty nejnavštěvovanějších míst ve městě, ročně jeho prohlídkovými trasami projde více než 250 tisíc návštěvníků z celého světa.
 4. Plzeňské historické podzemí bylo pod centrem města budováno od 14. století. S délkou 20 km patří k nejrozsáhlejším v České republice.
 5. Loosovy interiéry - soubor osmi dochovaných bytových interiérů je jedinečným architektonickým skvostem, který v Plzni vytvořil otec moderní architektury Adolf Loos ve 30. letech 20. století pro bohaté investory z řad místní židovské komunity.
 6. Techmánia Science Center - areál nacházející se v bývalé průmyslové hale a jídelně plzeňské škodovky je plný interaktivních exponátů, které mají za úkol vysvětlit něco z přírodní jevů a zákonitostí. Součástí je moderní 3D Planetárium.
 7. Zoologická a botanická zahrada a DinoPark je výletním cílem nejenom dětí. Plzeňská Zoo se nachází v zajímavě členitém terénu do nějž jsou vkusně zakomponovány rozličné venkovní i vnitřní expozice. Narazit zde můžete na lva, tygra, žirafy, zebry, medvědy, ale i na obyčejná domácí zvířata.
 8. Bolevecké rybníky – unikátní rybniční soustavu naleznete na severním okraji Plzně. Tvoří významnou rekreační oblast, neboť jsou se svými písčitými nebo travnatými plážemi vhodné ke koupání a pro vodní sporty. Největší je Velký Bolevecký rybník, ale známé jsou i rybníky Senecký, Kamenný, Třemošenský nebo Šídlovák. Rybníky jsou zasazeny v půvabné krajině s borovými lesy a jejich okolí je protkáno turistickými cestami a chodníčky.
 9. Koterov naleznete na jihovýchodním okraji Plzně. Původně samostatná vesnička je dnes součástí města Plzně. Náves roubená selskými staveními ve stylu vesnického klasicismu je jedinečnou pozůstalostí a byla prohlášena vesnickou památkovou rezervací.
 10. Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci patří k nejstarším církevním památkám na území České republiky. Vznikla ve slovanském hradišti nad řekou Úslavou zřejmě v 2. polovině 10. století a stojí v místech, kde býval knížecí hrad.
 11. Radyně je hradní zřícenina stojící na stejnojmenném buližníkovém vrchu mezi Plzní a Starým Plzencem. Královský hrad byl postaven během vlády Karla IV. Původní německé jméno Karlskrone se neujalo, a hrad byl již krátce po svém založení nazýván podle kopce na němž stojí. Hrad je přístupný veřejnosti.
Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
45 km
Čas jízdy: 
4 h
Nastoupáno: 
751 m
Náročnost: 
snadná
Doporučené kolo: 
horské
trekingové
Cesty: 
asfaltové
lesní
šotolinové
Region: 
Plzeňský kraj