Plzeň

Plzeň

O tom, že, „ve čtyřicátom pátom Plzeň osvobodil Patton“ se může už téměř čtvrtstoletí zpívat bez obav. Ovšem jak složité, či nebezpečné to tenkrát bylo, už nám píseň Honzy Vyčítala neprozradí a pamětníků taky ubývá; naštěstí zůstávají alespoň památníky. My se v rámci dnešních cyklotoulek tak trochu projedeme v čase a podíváme na některá místa, která s osvobozením Plzně úzce souvisí.

Foto: Pavel Kozubek
Foto: Pavel Kozubek
Foto: Pavel Kozubek

Bolevecké rybníky – voda jedna báseň

K prvnímu památníku ovšem zamíříme menší oklikou. Výchozím bodem pro nás bude parkoviště na Rychtářce, zaprvé je dostatečně velké a zadruhé přímo z něj můžeme vyrazit k soustavě Boleveckých rybníků, nejkrásnější a nejzajímavější volnočasové zóně v Plzni. Možná i nejeden Plzeňan bude překvapen, že rybníků je celkem deset a ten největší - Bolevecký - má rozlohu přes 50 hektarů. Kdysi byly využívány hlavně pro chov ryb, ale v současnosti převládá již funkce krajinářská a rekreační, a to ostatně pocítíte i na vlastní jízdě: příjemné, šotolinové cesty vedoucí po hrázích a březích rybníků, klidná, překvapivě čistá voda, zpívající ptáci…Prostě idyla v těsném sousedství města. Koupání je zde povoleno, takže budete-li mít dost kuráže vlézt na začátku května do chladné vody, nezapomeňte si přibrat plavky.

Foto: Pavel Kozubek

Může mít Krkavec koně?

Krkavec je nejvyšší kopec v okolí Plzně a naše cesta z idylické vyjížďky vede právě sem. Nahoru vede hned několik cyklotras, my doporučujeme modrou nebo žlutou, červená je velice technicky i fyzicky náročná, tudíž si ji mohou dovolit jen opravdu zkušení a schopní cyklisté. Na vrcholu stojí 18 metrů vysoká, v sezoně volně přístupná, rozhledna v jejíž základech je dnes vybudován malý bufet a v okolí rozhledny provozovatel občerstvení vytvořil malé hospodářství, takže tu narazíte na ovce, kozy i koně. Na posledně jmenovaných kopytnících se po domluvě s majitelem můžete i svézt. Výhled z rozhledny za návštěvu a pětadvacetikorunové vstupné určitě stojí: členitá krajina plná lesů v okolí Plzně je pro cyklisty přímo ráj.

Foto: Pavel Kozubek

Památník padlým americkým letcům

Z Krkavce sjedeme do Chotíkova a odtud pokračujeme do Křimic. Tady v útulném parčíku hned vedle velkovýrobny zelí stojí památník padlým americkým letcům. Ti sice nezahynuli přímo při samotném osvobození, ale tomu předcházelo několik náletů, jejichž cílem bylo zničit Škodu Plzeň – tehdy jednoho z největších výrobců, ale i skladišť zbraní. Ten poslední nálet se uskutečnil jen 11 dní před osvobozením a zemřelo při něm víc lidí, než při osvobození samotném. Bohužel, jak už to v životě chodí, cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly, a tak i přesto, že byli obyvatelé včas varování, došlo při náletech ke ztrátám na životech a to jak na německé, tak i na straně spojenců a civilního obyvatelstva. A právě oběti z řad osvoboditelů připomíná zdejší památník.

Je libo něco z polní kuchyně?

Cesta z Křimic nás dovede po značené cyklotrase bezpečně až k Zoologické zahradě města Plzně, kde bude právě ve dnech osvobození (2. – 6. 5. 2014) rozbit nefalšovaný dobový polní tábor. A protože milovníků americké vojenské techniky a armády je v Čechách nepřeberně, parkují tu v období oslav desítky historických vozidel, na kterých sedí ,,vojáci“ v pravých amerických uniformách. Další slouží v místní polní nemocnici, či vaří v polní kuchyni. A protože je už po osvobození, tak v kuchyni panuje většinou dobrá nálada a při troše štěstí může i civil ochutnat trochu vojenské stravy.

Tank jednou z atrakcí v ZOO

A když už jsme v ZOO, tak nesmíme vynechat dvě zajímavosti pojící se s osvobozením a nacházející se přímo v jejím areálu. Zaprvé je to tank M4 Sherman, jehož posádku tvořilo 5 mužů a který Plzeň získala díky obrovskému přispění vnuka generála Pattona. Americký střední tank M4 Sherman byl hlavním tahounem pozemních operací západní fronty. Technickými parametry sice nijak nezářil, ale jeho rozhodující předností byla spolehlivost. Druhou zastávkou v ZOO je německá válečná podzemní pevnost, kde sídlil v době války Generální štáb protiletecké obrany, dnes tam místo německého velení sídlí netopýři, potkani, hadi a žáby – zkrátka živočichové žijící bez světla, tedy v noci nebo v podzemí. Jak příznačné…Ze ZOO pokračujeme k památníku generála Pattona.

Patton Memorial Pilsen

Celé naše dnešní cestování je provázeno jedním jménem, se kterým je osvobození Plzně nerozlučně spojeno. A stejné jméno nese hrdě ve svém názvu i zdejší muzeum, jehož expozice jsou věnovány osvobození Plzně, Americké armádě a historii vylodění spojenců. Muzeum se jmenuje Patton Memorial Pilsen a obsahuje více než 1500 exponátů ze sbírek soukromých sběratelů, ale i darů amerických a belgických veteránů. Je tu nepřeberné množství fotografií zachycujících poslední okamžiky války, ale i dobové dokumenty, noviny a časopisy. Ovšem jak víme, osvobozením to neskončilo, naopak. Takže i tady může návštěvník nahlédnout do tiskovin z období totality, kdy se režim snažil fakta o vysvobození zkreslit. Je samozřejmostí, že významná část expozice je pak věnována somotnému generálovi Goerge S. Pattonovi.

Foto: Pavel Kozubek

Vyvalte sudy

A co by to bylo za návštěvu Plzně, kdybychom nenavštívili Plzeňský pivovar. Historické anály to sice moc nezmiňují, ale kde jinde měli obyvatelé Plzně oslavit konec války než na nádvoří nejznámějšího českého pivovaru. Kde jinde měli až do rána znít tóny nejznámější polky světa u nás známé jako Škoda lásky, ovšem pro americké vojáky to byla Beer Barrel Polka anebo Roll out the Barrel? A v době oslav osvobození je na nádvoří pivovaru stejně živo jako na konci války, pivo teče proudem, k zakousnutí je nepřeberné množství dobrot a hudba taky nechybí. Takže si užijte Plzeň, tak jako kdysi osvoboditelé. Ovšem pozor, hlavní oslavy budou probíhat ve dnech 2. až 6. května na náměstí Republiky v Plzni. Více informací najdete na www.visitplzen.eu nebo na www.slavnostisvobody.cz

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
25 km
Čas jízdy: 
2 h
Nastoupáno: 
385 m
Náročnost: 
snadná
Tip na ubytování: 
Penzion Stará Roudná, Hotel Trend
Tip na stravování: 
Šenk Na Parkánu, U Mansfelda, Na Spilce
Doporučené kolo: 
horské
trekingové
Cesty: 
asfaltové
šotolinové
Region: 
Plzeňský kraj