Zveme Vás do jihočeského města založeného ve 13. století českými králi na řece Otavě, od jejíhož zlatonosného písku získalo město i své jméno. Historické sídlo, které nedávno oslavilo své 780. narozeniny, v sobě spojuje vše, co návštěvník vyžaduje k dosažení naprosté spokojenosti. V každém ročním období vás láká k romantickým procházkám uličkami starého města. Neváhejte a vyběhněte na městskou věž a prohlédněte si Písek a okolí z nadhledu. Bohaté je kulturní vyžití, ať již se jedná o večerní koncerty na malých městských scénách a v hospůdkách, či několik festivalů. Pro aktivní návštěvníky jsme připravili dobře upravené cyklotrasy a desítky kilometrů značených turistických tras.
Procházka historickým Pískem
K seznámení s historickým Pískem vám doporučujeme procházku podél obvodové linie tohoto bývalého královského města. Ta je ohraničena na západě nábřežím řeky Otavy a dále okruhem zeleně kopírujícím průběh původních městských hradeb. Tento okruh byl v prvních dvou dekádách 21. století postupně rekonstruován a dnes se skví v plné kráse.
Procházku můžete začít u Kamenného mostu na Fügnerově náměstí. U ústí Karlovy ulice stojí jeden z řady místních objektů s domovními znameními – dům U Slona. Cesta pokračuje po promenádě podél řeky Otavy, kde minete bývalé tereziánské kasárny, dochované křídlo královského hradu, Sladovnu, budovu soudu a na úrovni Městské elektrárny pak klášterní kostel Povýšení sv. Kříže. Ulicí Podskalí dojdete k tzv. „katovské brance“, která je jedním ze vstupů do gotického příkopu. Tím projdete až na náměstíčko Bakaláře před děkanským kostelem. Zde je k vidění moderní připomínka školy a kašny, které zde stávaly, a také archeologické nálezy zahrnující mj. mohylu z doby bronzové. Dalšími výtvarnými díly jsou kamenné lavice lemující prostor za kostelem až k pomníku padlým u Melegnana a Solferina. Odpočinout si můžete u nové kašny s fontánou a poté pokračovat do Komenského ulice. Na jejím rohu stojí monumentální budova bývalého hotelu Dvořáček s 11 obrazy z dějin města Písku, které navrhl Mikoláš Aleš. Cesta lipovou alejí vede kolem půvabné stavby Kronbergerova pavilonu a dále na okraj Palackého sadů. V tomto hlavním městském parku se nacházejí mj. Hudební a Schrenkův pavilon, Neptunova kašna a několik památníků. V neposlední řadě se zde můžete příjemně občerstvit v některé z řady kaváren a restaurací. Ve spodní části parku můžete odbočit do Tyršovy ulice k domu Adolfa Heyduka. Pás parkové zeleně končí na výchozím místě před Kamenným mostem.
Výše uvedený okruh rovněž nabízí řadu možností vstupu do historického centra města (včetně několika pasáží z Palackého sadů) a na jeho náměstí - Velké náměstí s barokní budovou radnice (1740-1765), Alšovo náměstí s Mariánským morovým sousoším (1715), Havlíčkovo náměstí se sochou sv. Floriána (1735).
Panoramatický pohled na historické centrum Písku se vám naskytne, začnete-li procházku tak, že přejdete Kamenný most na levý břeh řeky a zde půjdete po promenádě. Cestou minete pietní park s kostelem sv. Trojice a zpět na pravý břeh Otavy se dostanete lávkou pro pěší přes Městský ostrov. V Putimské ulici na čp. 154 uvidíte panenky, které se staly námětem znárodnělé písně „Když jsem já šel tou Putimskou branou“. Pohled odsud na baštu s píseckou vlajkou patří k těm, které nejlépe vyjadřují ducha starobylého města. Nedaleko v ulici Fráni Šrámka skutečně stávala Putimská brána, nicméně byla stejně jako další dvě městské brány zbořena. Po demolici v r. 1836 byly fasády sousedních domů vyzdobeny nalezenými dělostřeleckými koulemi a vznikla tak další domovní znamení – dům U Zlaté koule a dům U Koulí. Posledně jmenovaný objekt je spojený s mladými léty Fráni Šrámka i zfilmováním jeho děl „Stříbrný vítr“ a „Měsíc nad řekou“.