Albrechtice v Jizerských horách - Cyklotoulky

Albrechtice v Jizerských horách byly založeny roku 1670 a byly pojmenovány po majiteli panství Albrechtu Desfours. Místní část obce Mariánská Hora vznikla asi kolem r. 1702. První osídlenci se zabývali kácením dřeva a ručním tkalcovstvím. Teprve zavedením sklářského průmyslu do této oblasti se částečně zlepšily životní podmínky obyvatel.

 
00:00
Albrechtice v Jizerských horách - Cyklotoulky

Albrechtice v Jizerských horách je stará jizerskohorská osada, rozkládající se od břehů řeky Kamenice (515 m.n.m.) až po nejvyšší horu Milíře 999 m.n.m. na 2445 hektarech. Obec patří mezi nejoblíbenější horská střediska v České republice. V Albrechticích se nachází jedno z největších lyžařských středisek v ČR Tanvaldský Špičák s 10 kilometry sjezdovek a sedačkovou lanovkou. V Albrechticích začínají také běžecké stopy, které navazují na populární Jizerskou magistrálu. V posledních letech se Albrechtice staly proslulé i cyklistickými stezkami a jsou vhodné pro rodinnou rekreaci. Albrechtice mají 325 stálých obyvatel. Hlavním zaměstnáním obyvatel je turistický ruch a práce v nedaleké továrně na výrobu hraček DETOA. Nejoblíbenějším místem je technická památka České republiky - Protržená přehrada, která se v roce 1916 protrhla a o život tehdy přišlo 62 obyvatel obce Desná, dále kostel Sv. Františka z Paoly, kulturní památka České republiky, rodiná hrobka továrníka Schowanka na místním hřbitově.

Jiřetín pod Bukovou je malá horská obec, která je proslulá svými rodáky, jako je například Daniel Swarowski, který založil světoznámou firmu na výrobu skleněných komponentů Swarowski. Dalším významným občanem byl Johann Schowanek, zakladatel slavné továrny na dřevěné hračky Schowanek – TOFA - DETOA. V dnešní době má Jiřetín zhruba 800 obyvatel a leží hned vedle zimního střediska Špičák. Jiřetín nabízí prohlídky muzea výroby hraček firmy DETOA. Tato více jak 100 letá továrna dodnes vyrábí hračky na unikátních starých strojích z období 1920 - 1945. K dispozici je i podniková prodejna. Bližší informace na www.detoa.cz.

Od roku 2009 je také zpřístupněna vila továrníka Schowanka, kde je jediné muzeum starých lyží v Jizerských horách, muzeum firmy Schowanek a další expozice (muzeum patří Obci Jiřetín pod Bukovou). Hlavním zdrojem obživy obyvatel Jiřetína je práce v nejstarší české továrně na výrobu dřevěných hraček DETOA.  Oblíbeným turistickým cílem je nedaleká rozhledna Špičák ( 831 m.n.m.) a Buková hora 871 m.n.m. Jiřetín a Albrechtice jsou velmi úzce spojené obce, především proto že mají společnou poštu, železniční zastávku, mateřskou a základní školu, fotbalový tým a hlavního zaměstnavatele.

Resort Montanie
Adresa:
Soušská 791, 468 61 Desná
Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
zde-se-rodi-popular.-krtecek.jpg, Špičák - rozhledna, spicak_lyz_areal.jpg, protz-prehr_historick1916.jpg, protrz_prehrada2009.jpg, posledni-tovarna-na-drev-hrack-v-evrope1940.jpg, podnikova-prodejna-s-trad.ces.hrack.jpg, kult_pamat_cr_kostel.jpg, kaplicka_marianska_hora.jpeg, jiretin-p.bukovou.jpg, jiret_p.buk_rok1925.jpg, exkurze_miluji_hlavne_deti.jpg, detoa-albrechtice.s.r.o_.jpg, barvirna_detsky-raj_perlicky-na-prehrabovani.jpg, albrechticky-kostel-a-stavba-schovankovy-hrobky1935.jpg

Oblíbené trasy regionu

Další zastávkou z cyklu Výlety nejen za zdravím je možná na první pohled trošku překvapivě Harrachov, ale překvapení je na místě jen na první pohled. O tom, že Harrachov má s lázeňstvím víc společného, než si většina čtenářů uvědomuje, vás určitě přesvědčí dnešní reportáž.

Pohled z Plání musí potěšit i nelyžaře

Dnešní reportáží se pokusíme poopravit některé zakořeněné mýty o Špindlu a představíme ho nejen jako největší středisko sjezdového lyžování u nás, ale i jako skvělou destinaci pro milovníky bílé stopy.

Relax na kole. Pohodové putování krajinou malebných Jizerek.

Prázdniny, horké dny a doba dovolených jsou v nedohlednu a dostavil barevný podzim. Sedět doma v krásných podzimních dnech by byl hřích, takže pokud hledáte inspiraci, máme pro vás tip.

Romantika pod Bezdězem

Byl pozdní večer – první máj –večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj. … Je to asi již trochu klišé, uvádět kraj okolo Máchova jezera slovy známého básníka, ale romantická poetika snad nejlépe vystihuje přívětivou krajinu této oblasti.

Ralsko

Zubři nebo krávy uprostřed města? Rozlohou jedno z největších měst u nás a přitom v něm, kromě cyklistů, nepotkáte téměř živáčka? Jediné muzeum svého druhu na světě, k tomu desítky kilometrů zpevněných cest a jen jedna hospoda? To se dá potkat během jednoho výletu?

Harrachov

Do Polska nebo do Česka? Lanovkou nebo po svých? V zimě nebo v létě? Všechno je možné, dnešní Cyklotouly nás zavedou totiž do Harrachova a tam si můžete z výše uvedených možností klidně vybírat.

Česká Lípa

Česká Lípa leží na pomezí Českého středohoří, Kokořínska a Lužických hor. Rozsáhlé a nádherné rybníky, spousta zřícenin a skalních masivů, dokonale upravené vesnice a překrásná příroda vůkol vytvářejí jedinečné podmínky nejen pro inspiraci romantických básníků jako byl třeba K.H.

Liberec

Dnešní Cyklotoulky začneme netradičně, hádankou. Víte, jak se jmenuje krajské město, ze kterého se dá pohodlně dojet na kole do Německa i Polska? Znáte název města, kde trasa tramvaje končí doslova pár metrů od červené sjezdovky?

Naše dnešní Cyklotoulky budou tak trochu korespondovat s názvem výchozího bodu, povedou prostě cik cak. Začneme ve Cvikově, pak se vydáme na jih, stočíme to na sever, prohlédneme si sklárny, jeskyni, peklo i zříceninu hradu a navrch přidáme mimořádně půvabné vesničky a hezkou přírodu.