Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou s 45 000 obyvateli je správním, kulturním i sportovně rekreačním střediskem Jizerských hor. Rozkládá se na ploše 3 135 ha v nadmořské výšce cca 500 metrů. Terén je kopcovitý a horské podnebí s dlouhou zimou je pro lidi z nížin nezvyklé, ale místní Jablonec a jeho okolí milují. Město leží uprostřed zeleně v široké kotlině tvořené řekou Nisou. Jablonec je městem, kde se razí české mince, je městem bižuterie a samozřejmě městem sportu.

Obec: 
Liberecký krajJablonec nad Nisou
 
00:00
Jablonec nad Nisou

V Jablonci každou chvíli potkáte někoho na kole, pěšky s batohem na zádech nebo v zimě na lyžích. Je to zkrátka město, kde žijí sportovci. Výjimkou není ani primátor města. Petr Beitl je nadšený sportovec. Jeho oblíbeným sportem je rychlostní kanoistika. V zimě lyžuje na běžkách i na sjezdovkách a nevyhýbá se ani snowboardu. Když sleze sníh, nasedne na kolo a vyjíždí směrem do Jizerek.  V Jablonci stačí nasednout na kolo u přehrady, která je mimochodem největší vnitroměstskou vodní nádrží východně od Ženevy, a vyjet po cyklostezce, která vás vyveze až do jizerskohorských kopců.

Pane primátore, jaká je vaše nejoblíbenější trasa?

Bydlím nedaleko od přehrady, takže na kolo nasedám už doma. Mojí nejoblíbenější trasou je výlet po rozhlednách v okolí města. (Slovanka, Bramberk, Královka, Černá Studnice, atd.)  Každý výlet se snažím zakončit na Prezidentské chatě, kde načerpám síly na cestu domů. Je to chata uprostřed smrkových lesů. Výborně tam vaří, doporučuji boršč nebo česnečku a v sezóně rozhodně borůvkové knedlíky. 

Rád mám také cestu přes Rádlo na Milíře, Javorník, Ještěd, Křižany dál do kraje.

V Jizerských horách, na magistrále, která je doslova pokladem našeho kraje, trénují v zimě i v létě známí čeští sportovci. Stovky kilometrů u nás najezdil například Honza Škarnitzl , který na olympiádě v Londýně obsadil 12. místo. Extrémní biker Jan Kopka začínal také v Jizerkách…..

Co byste doporučil méně zdatným cyklistům, kteří na kolo sedají rekreačně a pro radost? Jsou vůbec v okolí Jablonce snadné trasy?

Určitě jsou. Rodinám s dětmi bych doporučil vyjet z Jablonce cyklobusem na Beřichov, vyhnou se únavnému stoupání. Moc hezká trasa je Královka – Slovanka – Maxov – Bedřichov – Jablonec. Pěkná a nepříliš náročná je vyjížďka je po stezce manželů Scheybalových. Profil tratě neustále lehce klesá a končí v Turnově, odkud se dá krásně vrátit cyklobusem nebo vlakem. Stezka začíná v Domě manželů Scheybalových, který rozhodně stojí za návštěvu nejen proto, že v tamním informačním centru cyklisté dostanou mapy. .Je to totiž nejstarší dům v Jablonci, kdysi býval farou, a pak sloužil jako domov manželům Scheybalovým - etnografům, kteří se věnovali Jablonecku a Českému ráji.  Nedávno prošel dům rekonstrukcí.

A úplně nejjednodušší, kterou zvládnou i děti na odrážedlech, je projet se v Jablonci kolem vodní nádrže Mšeno.

Hotel Zlatý lev
Adresa:
Kostelní 19/1 Jablonec nad Nisou 466 01
Hotel Na Baště
Adresa:
Horní náměstí 5 ; 466 01 Jablonec nad Nisou
Hotel Břízky
Adresa:
Průběžná 22 466 04 Jablonec nad Nisou
Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
Jablonecká radnice byla vystavěna v roce 1933 podle projektu Karla Wintera, Petr Beitl je primátorem města sportu - lyžuje, jezdí na kole i na dračích lodích, Z natáčení Cyklotoulek v květnu 2015 - Petr Beitl se Standou Bartůškem, V Jablonci je krásně i vzmě

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Další zastávkou z cyklu Výlety nejen za zdravím je možná na první pohled trošku překvapivě Harrachov, ale překvapení je na místě jen na první pohled. O tom, že Harrachov má s lázeňstvím víc společného, než si většina čtenářů uvědomuje, vás určitě přesvědčí dnešní reportáž.

Pohled z Plání musí potěšit i nelyžaře

Dnešní reportáží se pokusíme poopravit některé zakořeněné mýty o Špindlu a představíme ho nejen jako největší středisko sjezdového lyžování u nás, ale i jako skvělou destinaci pro milovníky bílé stopy.

Ralsko

Zubři nebo krávy uprostřed města? Rozlohou jedno z největších měst u nás a přitom v něm, kromě cyklistů, nepotkáte téměř živáčka? Jediné muzeum svého druhu na světě, k tomu desítky kilometrů zpevněných cest a jen jedna hospoda? To se dá potkat během jednoho výletu?

Harrachov

Do Polska nebo do Česka? Lanovkou nebo po svých? V zimě nebo v létě? Všechno je možné, dnešní Cyklotouly nás zavedou totiž do Harrachova a tam si můžete z výše uvedených možností klidně vybírat.

Česká Lípa

Česká Lípa leží na pomezí Českého středohoří, Kokořínska a Lužických hor. Rozsáhlé a nádherné rybníky, spousta zřícenin a skalních masivů, dokonale upravené vesnice a překrásná příroda vůkol vytvářejí jedinečné podmínky nejen pro inspiraci romantických básníků jako byl třeba K.H.