Zuberec

Roháče a ich blízke okolie boli z hľadiska dávnej histórie a historickej geografie terra incognita. Nenašli sa nijaké písomnosti, ani pozostatky materiálnej kultúry, ktoré by svedčili o trvalom osídlení tohoto kraja v stredoveku alebo skôr. Mohutné roháčske pralesy a horské bystriny si veky húdli svoju pieseň samoty. Len množstvo divej zveri oživovalo tieto nehostinné a divé kraje. Ľadová doba modelovala reliéf vysokohorských dolín. Prírodné živly vytvorili z Roháčov miniatúrne veľhory, so všetkými krásami a zvláštnosťami, vtesnanými na malom priestore.
Podroháčske obce Habovka, Zuberec a Oravský Biely Potok boli kolonizované osadníkmi z dedín okolo rieky Orava. Oravickú Bystrú začali kolonizovať Trstenčania. Oravský Biely Potok bol založený pred rokom 1556, Habovka a Zuberec okolo roku 1593.

Obec: 
Žilinský krajZuberec
 
00:00
Zuberec

Zuberec můžeme nazvat utěšenou obcí v srdci Oravy s jedinečným spojení přírodích krás a lidových tradic, kterou můžeme po právu nazvat vstupní bránou k vrcholkům Roháčů. Skvěle se zde pobavíte jak v létě, tak v zimě. Široké spektrum sportovních činností doplňuje pestrá kulturní nabídka. Kromě jiného se zde nachází např. jedinečné Muzeum oravské dědiny, což je takový živý skanzen lidové architektury a tradic.

 

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.

Oblíbené trasy regionu

Březen nahlodal své první dny a to je čas na pořádnou jarní lyžovačku. Sluníčko už má sílu a dni jsou krásně dlouhé. Když se zadaří a připadne pár centimetrů prašanu, který zlehka zakryje bílou stopu nebo upravený manžestr, je to takový malý zimní zázrak.

Adrenalin na kole v okolí Súľovských skal

Súĺovské skály, podmanivý to kraj. Země skal tak podivných až fantaskních, hýčkající si svoji surovou a osamělou nádheru, kolébající v náručí rozlehlé podhorské louky se stády pasoucích se ovcí. Země jako z pohádky, no ovšem, kraluje zde Král sokolů.