Česká Lípa

Česká Lípa

Česká Lípa leží na pomezí Českého středohoří, Kokořínska a Lužických hor. Rozsáhlé a nádherné rybníky, spousta zřícenin a skalních masivů, dokonale upravené vesnice a překrásná příroda vůkol vytvářejí jedinečné podmínky nejen pro inspiraci romantických básníků jako byl třeba K.H. Mácha, ale hlavně pro cyklovýlety všech náročností a délek, neboť nádherných destinací je tu nepočítaně.

K nejvýznamnějším památkám ležících přímo v centru patří novorenesanční radnice

Na břehu Ploučnice už přes 1000 let

Ještě než vyrazíme z města, uděláme si po něm krátkou exkurzi. Česká Lípa leží na břehu říčky Ploučnice a první zmínky pocházejí již z 10. století, dnes tu žije téměř 40.000 obyvatel a jeho novodobý vzhled ovlivnila těžba uranu a vznik velkých panelových sídlišť, ovšem centrum města si zachovalo svůj půvab a bylo dokonce vyhlášeno městskou památkovou zónou. K nejvýznamnějším památkám ležících přímo v centru patří novorenesanční radnice na centrálním náměstí T.G. Masaryka, secesní kavárna Union či Vodní hrad Lipý.

Výhledy do kraje jsou přímo dech beroucí.

Cyklostezka Varhany hraje na tu správnou notu

Z České Lípy vycházejí tři cyklostezky, jejichž mapy jsou k dostání v Městském informačním středisku v budově radnice. My si projedeme nejdříve cyklostezku Varhany, která z města vyráží na severozápad a je dlouhá 17 kilometrů, projíždí vesnicemi Volfartice a Nový Oldřichov, či lépe řečeno vesnice těsně míjí a končí v Kamenickém Šenově. Cyklostezka je po celé délce vyasfaltovaná, není technicky ani kondičně náročná, po cestě je několik občerstvoven a výhledy do kraje jsou přímo dech beroucí. Užívejte proto nádhernou přírodu, první městskou zastávku si uděláme až v Kamenickém Šenově.

Skláři, vily, lustry

První zmínka o osadě pochází ze 14. století, ale trvalo pět století, než byl Kamenický Šenov povýšen na město. Výraznou měrou k tomu přispělo i místní sklářství, které bylo svého času opravdu výnosným odvětvím podnikání o čemž svědčí i nákladné vily, které si v devatenáctém století místní živnostníci postavili. Dnes je v jedné z nich i budova sklářského muzea. Ze stejné doby pochází i první odborná sklářská škola na světě, která mimochodem funguje dodnes. Po druhé světové válce se místní sklárny přeorientovali na výrobu lustrů a dnes je společnost Preciosa – Lustry jedním z největších výrobců těchto bytových doplňků. Takže vzhůru do Šenova, nádherné historické vily i nové sklářské dílny za prohlídku určitě stojí.

Dnes je Panská skála nejnavštěvovanějším geologickým útvarem v Čechách

Varhany z nejznámější pohádky

Bezpochyby vrcholem cyklostezky Varhany a zároveň i inspirací pro její název je Panská skála ležící dvě stě metrů nad Kamenickým Šenovem. Asi všichni známe tuto skálu z pohádky Pyšná princezna, takže ji není třeba příliš představovat, ale alespoň v krátkosti. Celý objekt není příliš rozsáhlý, na výšku nemá možná ani patnáct metrů a není ani rozlehlý. Jeho jedinečnost tkví v tom, že z holé náhorní plošiny najednou trčí pravidelné čtyř až šestiboké sloupce, které vypadají jako by byly vytvořeny lidskou rukou. Stojí téměř svisle, a protože jsou uspořádány podle výšky, tak to vypadá jako by vytvářely píšťaly obrovských varhan. Dnes má Panská skála status národní přírodní památky a je nejnavštěvovanějším geologickým útvarem v Čechách. Zpět do České Lípy je to téměř celou dobu s kopce, takže zbývá čas i síly na ještě jeden výlet.

Novozámecký rybník, na jehož březích hnízdí mnoho vzácných druhů ptáků

Podívaná nejen pro ornitology

Tentokrát vyrážíme z České Lípy na jih a naší první zastávkou bude obec Zahrádky. Už samotný příjezd do obce je impozantní na jedné straně obrovský polorozpadlý mlýn, naproti němu několika set tunový skalní masív a za ním roubenka jak z pohádky. Ale to není rozhodně všechno, v obci stojí renesanční, později barokní zámek, s nádherným zámeckým parkem, jehož součástí je i skalní kaňon zvaný Peklo (dnes národní přírodní památka) a tři sta let stará lipová alej. V obci je i nepočítaně roubených stavení a celé té nádheře dominuje další přírodní rezervace, kterou je Novozámecký rybník, proslavený zejména mezi ornitology, protože na jeho březích hnízdí mnoho vzácných druhů ptactva.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
45 km
Čas jízdy: 
4 h
Nastoupáno: 
700 m
Náročnost: 
snadná
Tip na ubytování: 
Hotel Zlatý hrozen
Tip na stravování: 
bezejmenné občerstvovny po trase
Doporučené kolo: 
silniční
trekingové
Cesty: 
asfaltové
šotolinové
Region: 
Liberecký kraj