Police nad Metují - krajem skalních hřibů a dalekých výhledů

Police nad Metují - krajem skalních hřibů a dalekých výhledů

Dnešní Cyklotoulky nebudou ani pro úplné začátečníky, ani pro silniční kola. Projedeme se docela divokou, i když velice krásnou krajinou na pomezí Čech a Polska, potkáme desítky nádherných skalních útvarů a možná stejně velké množství klasických roubenek. Nepotkáme moc aut, ani lidí, takže vlastně cyklistika značky ideál. Vítejte v okolí Police nad Metují.

Na první pohled nic mimořádného

Samotné město Police nad Metují se nijak zvlášť neliší od měst podobné velikosti kdekoliv u nás. Na útulném náměstí stojí hezká radnice s kašnou a morovým sloupem, skvěle vybavené informační centrum podá veškeré možné informace, je tu možnost ubytování a hospoda - prostě klasika. To, co je tady navíc, je zaprvé unikátní Muzeum papírových modelů, podobné jinde v Čechách ani střední Evropě nemají. A za druhé, a to hlavní co jinde není, a proč doporučujeme zajet do Police nad Metují, je zdejší krásná příroda a lidová architektura. Z té budete opravdu mile překvapeni. Možností, kam v okolí vyrazit, je opravdu hodně. Ale pro poznávání zdejších krás je asi nejlepší níže popsaná trasa, i když i tady budete muset z kola občas slézt.

Z náměstí vyrazte po značené cyklostezce č. 4000 směrem na Suchý Důl a Slavný, je to celkem kopeček, ale zase si většinu metrů nastoupáte už na začátku a pak se víceméně povezete, což je určitě lepší, než kdyby to bylo v obráceném gardu. Než dorazíte na Slavný, nejvýše položenou osadu Policka, potkáte na desítku krásných roubenek a poté, co dostoupáte na hřeben Polických stěn, otevřou se vám nádherné výhledy. Ale nenechte se vyvést z míry hned na začátku, ta opravdová paráda teprve přijde.

Polické stěny - krajina skalních vyhlídek, roklí a hřibů

Za Slavným se napojte na Vambeřickou cestu - stezku, která kopíruje historickou trasu do polského poutního místa Wambierzyce, a která vás provede okolo Národní přírodní památky Polické stěny. Z cesty probleskují sem tam jen vrcholky skal, chcete-li vidět víc, neváhejte a zajeďte hlouběji do lesa, tady teprve čeká poklad. NPP s rozlohou 686 hektarů tvoří obrovské bludiště roklí z pískovcových kvádrů. Voda a vítr zde formují pískovcové bloky již celá tisíciletí a daly vzniknout pískovcovým útvarům neskutečných podob. Kvádrové pískovce, které zde uvidíte, byly v dávných dobách dnem moře z období druhohor. Ze slepeného písku vznikl pískovec. Ten později popraskal do mohutných kvádrů. Oblast Polických stěn je jedinečným územím, které je tvořeno skalami rozčleněnými na nejrůznější kaňony, soutěsky, jeskyně, skalní věže a hřbety. Celý hřeben stěn se táhne v délce několika kilometrů, místy je trasa na kole opravdu těžko sjízdná, ale za námahu to stojí.

Tam, kde stolovali obři

Na polsko – české hranici, u Machovského kříže, se skalní útvary zcela změní. Začíná tu, jak napovídá název oblasti, Park Narodowy Gór Stolowych - oblast stolových hor. Stolovými horami je označováno v průvodcích kde co, ale to, co uvidíte, když pojedete z Machovského kříže do polské osady Pasterka a odtud po modré do osady Karlów, jinde nespatříte. Skály stovky metrů vysoké i široké, zvrásněné větrem a deštěm, se vypínají na horizontu jako opravdové obří stoly. Cesta až na vrcholové partie ke skalám a vyhlídkám je pouze pro pěší, ale i pohled z dálky je dostatečnou odměnou za trochu té námahy, kterou jste dosud museli vynaložit. Ve vesničce Karlów, která je výchozím bodem pro výlet do skalního města Szczceliniec Wielki, je i několik hotelů a restaurací, takže se tu můžete posílit před závěrečnou etapou dnešní cesty. Až se pokocháte, případně doplníte energii, pokračujte směrem na Ostrou Góru. Po lesní asfaltce se z Karlowa povezete z kopce a vrátíte se zpět do Čech přes Machovskou Lhotu a Machov.

Krajinou F. L. Věka

Ty nejkrásnější skalní pohledy už máte za sebou, teď vás čekají mimořádně vymazlené chaloupky, romantická zápraží, sem tam nějaká ta domácí zvířena, ale hlavně klídek a pohoda. Zdejší roubenky jsou opravdu jako z pohádky, škoda jen, že si je člověk nemůže prohlédnout i zevnitř. Ti starší si ale určitě budou pamatovat seriál F. L. Věk a právě zde byly natáčeny některé reálie a dokonce zde naleznete rodný dům hlavního hrdiny.

Z Machova do Police už vás nic mimořádného nečeká, tedy ve srovnání s tím, co jste právě viděli. Ale komu stačí krásná krajina a příjemné cesty téměř bez aut, ten bude spokojen i s poslední etapou. Pokud budete v Polici nad Metují a okolí pobývat více dnů, doporučuju vyzkoušet výlet na sportovní koloběžce. Koloběžky lze zapůjčit v informačním centru, kde vám nabídnou i několik tipů na výlety. Okružní trasy pro koloběžky jsou různé délky a náročnosti, lze je pomocí QR kódu stáhnout do mobilního telefonu nebo tabletu. Více najdete na www.policko.cz.

Proč se vydat zrovna sem?

  1. Polické stěny Národní přírodní památka s rozlohou téměř 700 hektarů tvoří obrovské bludiště roklí, skalních plošin a měst, nejrůznějších kaňonů, soutěsek, jeskyní a skalních věží. Voda a vítr zde formují pískovcové bloky již tisíciletí a díky tomu tu vznikly útvary neskutečných podob.
  2. Stolové hory Jediné tabulové hory v Polsku. Většina je prvohorního původu a jsou tvořeny převážně pískovcem. Celá oblast je turisticky velice zajímavá a vyhledávaná.
  3. Wambierzyce Česky Vambeřice, nazývané také slezský Jeruzalém, jsou nejznámějším poutním místem v Sudetech. U zrodu zdejší poutní tradice stála zázračná soška P. Marie s děťátkem, pocházející z druhé polviny 14. stol. Obci dominuje majestátní bazilika.
  4. Szczceliniec Wielki Nejvyšší vrchol zdejších stolových hor, Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki) dosahuje výšky 919 m a je tak nevyšším pískovcovým vrcholem v celé střední Evropě. Vrchol je zajímavý skalním městem a je ohraničen 60 metrů vysokými skalními stěnami. Foto8,9
  5. Sportovní koloběžky Koloběh si poslední dobou získává oblibu mezi širokou veřejností. Jde o jeden z nejlepších způsobů pohybu v přírodě i ve městě, zvládne to každý. V Polici v Infocentru je k dispozici celkem 8 kusů, spolu s koloběžkami lze zapůjčit i přilbu, zámek a servisní sadu.
  6. Filmová krajina – kouzelná atmosféra zdejšího kraje byla několikrát využita i filmaři (F. L. Věk, Džusový román). Městem chodí Mikuláš, opravdový možná také, ale Polici nad Metují využil i režisér Karel Kachyňa pro svůj vynikající film.
Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
30 km
Čas jízdy: 
3 h
Nastoupáno: 
920 m
Náročnost: 
těžká
Tip na ubytování: 
Police nad Matují
Tip na stravování: 
Police nad Metují, Karlów
Doporučené kolo: 
horské
trekingové
Cesty: 
asfaltové
lesní
šotolinové
Region: 
Královéhradecký kraj