Lázně Jáchymov

Akciová společnost Léčebné lázně Jáchymov existuje již od roku 1992. Je to pouhý zlomek času proti téměř stoleté historii lázní v Jáchymově a proti několika staletím, po která je znám léčebný účinek radonové vody na lidský organismus. Novodobou tradicí pro Lázně Jáchymov je medicínské pojetí lázeňské péče a také vynikající úroveň stravovacích a ubytovacích služeb.

Obec: 
Karlovarský krajLázně Jáchymov
 
00:00
Lázně Jáchymov

Lázně Jáchymov

Když r. 1864 dobývali horníci rudu v půlkilometrové hloubce, vytryskl na dole Svornost silný pramen vody, která postupně zatopila šachtu. Desetiletí nikdo nevěděl, že to bude právě ona, která po objevu manželů Curieových proslaví Jáchymov jako město lázeňské. O lázeňství hovoříme počínaje rokem 1906. Začínalo skromně privátními lázničkami. Záhy se ujímá hlavní úlohy stát.

V roce 1911 je otevřena první lázeňská budova, do které je léčivá voda svedena z dolu několikakilometrovým potrubím. Velmi dobré léčebné účinky vedly k rozhodnutí postavit lázeňský hotel Radium Kurhaus – dnešní Radium Palace, který byl otevřen v roce 1912 a náležel k tomu nejlepšímu, co mohla Evropa v té době nabídnout. Proto se v něm léčily především významné osobnosti politického, průmyslového a kulturního života. Přibývaly i další lázeňské domy a soukromé penziony, které umožnily, aby ve třicátých letech navštívilo lázně na devět tisíc hostů ročně. Radiové lázně se těšily světové proslulosti.

Lázně Jáchymov jsou ideálním výchozím bodem pro objevování krajiny ať na kole či pěšky. Nalézají se pouhé 3 km od dolní stanice lanovky na Klínovec, která návštěvníky vyveze na nejvyšší vrchol Krušných hor. Dolů si pak užívají upravené trasy Trailparku pro začátečníky i pokročilé.

 

Radonová voda

Radonová voda se čerpá 500 m pod zemí v dolu Svornost, který vznikl v roce 1518 a dnes je patrně nejstarším funkčním uranovým dolem na světě. Voda z pramenů je jímána do bazénu na 12. patře, po té přečerpávána do akumulační nádrže v hloubce 400 m pod zemí a z ní je pak vedena potrubím o celkové délce cca 3000 m do jednotlivých balneoprovozů. Radon, respektive izotop radonu 222, je chemicky inertní plyn, který vyvěrá v krušnohorských hlubinách a rozpouští se v podzemních pramenech. Je zdrojem měkkého ionizujícího záření alfa – radioaktivity. Při radonové koupeli je tělesný povrch vystaven jakési energetické sprše radonových alfa–částic, a spouští se tak řetězec fyziologických reakcí. Průnik do krevního oběhu je zanedbatelný a biologický poločas (vyloučení radonu z těla) představuje 20 minut, tedy vlastní délku koupele.

 

Léčebné účinky radonu

Mnohé výzkumy říkají, že:

  • Nízké dávky záření ve formě aplikace radonu vyvolají v organismu krátké podráždění, které stimuluje buňky a orgány.
  • Opravná kapacita buněk pro dědičné poruchy je alfa zářením zlepšena.
  • Radon popř. jeho následné produkty se během jednoho ošetření nasytí v tukové tkáni a v centrálním nervovém systému. To má za následek zvýšenou produkci hormonů.
  • Efekt zmírnění bolesti jedné radonové kúry se mj. vztahuje k vyplavení endorfinů (látky tlumící bolest tělu vlastní).
  • Imunitní systém je pozitivně ovlivněn. U pacientů s Bechtěrevovou nemocí s degenerativním chorobami kloubů se radonových koupelí normalizovala počáteční snížená aktivita obranných buněk.
  • Produkce lapačů radikálů je zvýšena. Zneškodní volné radikály (nežádoucí produkty látkové výměny, které mj. hrají podstatnou roli při revmatických procesech.
Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
Hotel Radium Palace je impozantní neoklasicistní palác ve vídeňském stylu obklopený malebným lesoparkem. Již v době svého vzniku v roce 1912 patřil mezi nejlepší lázeňské hotely v Evropě a platí to dodnes. Ani po letech neztratil nic ze svého půvabu. Svým šarmem oslovuje klientelu z celého světa.  Romantickou atmosféru tohoto historického skvostu Jáchymova podtrhují rozsáhlé balustrády, krytá kolonáda a původní architektonické detaily., , , , Dokonalé zázemí pro objevování Krušných hor, , , , V našem aquacentru máme pro každého něco!!! Pro plavce či jiné sportovce nabízíme dvě tréninkové dráhy o délce 25 m a teplotě vody pohybující se kolem 27°C. Pro malé vodní nadšence je zde dětské brouzdaliště s teplotou vody kolem 32°C a pro ty větší, super rychlý tobogán!, Neváhejte a projděte se s námi štolou unikátního Saunového dolu, který nemá v České republice obdoby. Naleznete zde esenciální parní saunu o teplotě kolem 50°C a 100% vlhkostí, infrasaunu se solným panelem, jejíž teplota se může pohybovat v rozmezí 30 a 60°C, voňavou bylinkovou saunu, která, teplotou mezi 50 a 70°C a omamnou vůní bylinek a přírodních silic, potěší všechny Vaše smysly. Nebo finskou saunu s teplotou v rozmezí 80 a 100°C, díky které posílíte organismus a celkovou imunitu., , ,
Vydáno: Pátek, 5. Květen 2023 - 10:32

V sobotu 27. května vstoupí první radonové lázně na světě do své již 117. sezóny.

Přijeďte se také podívat na místo, které navštívil československý prezident, první nositelka Nobelovy ceny i egyptský král.

Vydáno: Pondělí, 19. Duben 2021 - 15:32

Nevíte kam vyrazit s rodinou o letních prázdninách? Chcete strávit aktivní dovolenou v příjemném a zdravém prostředí? Milují děti Aquapark?

Oblíbené trasy regionu

V naší nové rubrice, Výlety (nejen) za zdravím pokračujeme na západě Čech, v lázních, které kromě tradičních procedur nabízejí tolik rozmanitých aktivit, a zajímavostí, že vám víkend na jejich poznání stačit nebude. Nevěříte?

Zimní atmosféra Mariánských Lázní se od té letní výrazně liší

Jeden z vrcholů západočeského lázeňského trojúhelníku je nejen plný nádherných parků, romantických kolonád a útulných kaváren, ale je to i město, kde sjezdovka stojí kousek od centra a běžecké tratě jsou všude v jeho okolí.

V západní části Krušných hor, na břehu říčky Rolavy leží městečko Nové Hamry. Při dostatku sněhu tu jsou celkem slušné podmínky jak pro milovníky běžecké stopy, tak i méně náročné lyžaře a snowboardisty.  Přímo ve vsi je pár sjezdovek a začíná tu, nebo tudy prochází, i několik běžeckých tras.

Na kole Ašskou vrchovinou

Nejzápadnější výběžek naší republiky z mnoha důvodů nepatřil mezi turisticky nejvyhledávanější místa, ale to se začíná pozvolna měnit a nutno říci, že po právu.

Františkovy Lázně

Společně s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi tvoří takzvaný západočeský lázeňský trojúhelník. Svoji architekturou, urbanistikou a koncepcí parků tvoří předobraz evropského a možná i světového lázeňství.

Klášterec nad Ohří

Dnešní výlety nejen za zdravím nás zavedou do severozápadních Čech, do lázní, které sice nepatří k těm nejslavnějším, ale co není, může klidně být.

Karlovy Vary

Ani zima ani léto, ani kolo ani lyže, tak co? Nevíte si rady kam mezi Vánocemi na výlet, tak tady je jeden tip! Krásné procházky, nádherné lesy, jedinečné kolonády, už tušíte? Ne, tak pokračujeme, lázeňské oplatky, Becherovka, sklo, porcelán, pořád nic? Vřídlo, Thermal, Pupp?

Klášterec nad Ohří

Nejprve zajímavé, i když trošku přehlížené lázně, pak polozapomenuté hornické městečko s netradičními architektonickými prvky a nefalšovanou středověkou hornickou štolou, následuje malý pivovar s velkým potenciálem a nakonec krásný výlet podél Ohře.

Kadaň

Lajtmotivem dnešního putování bude řeka, jež sice pramení v Německu, ale nás dnes zavede hned k  několika (nejen) českým nej.

Český Jiřetín

Zdejší trasy měří desítky kilometrů a je opravdu z čeho vybírat, jsou tu možnosti pro rekreační cyklisty, kteří rádi spojí své vyjížďky se zastávkami v hospůdkách či na rozhlednách, nebo pro aktivní sportovce, co se zajímají o náročné terény, prudké sjezdy a rádi potí krev.