Hradec Králové

Město Hradec Králové, přirozená krajská metropole, se nachází pouhých sto kilometrů východně od Prahy. Statisícové město plné zeleně leží na soutoku řek Labe a Orlice. Bohatá historie města sahá hluboko do minulosti. Dokládá to první dochovaná písemná zmínka z roku 1225. Ve středověku byl Hradec Králové věnným městem českých královen, zalíbení v něm nalezly především Eliška Rejčka a Eliška Pomořanská. Od 14. století se stalo město s kompaktním renesančním historickým jádrem přirozeným, vojensky a politicky vlivným centrem regionu s vysokou úrovní vzdělanosti a kultury.

Obec: 
Královéhradecký krajHradec Králové
 
00:00
Hradec Králové

Hradec Králové, město na soutoku Labe a Orlice, centrum duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech, které bývalo sídlem českých královen, díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu na začátku 20. století získalo přívlastek „salon republiky“. Architektonické památky ve městě mapují období od gotiky až po současnost, proto bývá Hradec Králové nazýván „učebnice architektury pod širým nebem. Památky a atraktivity ve městě nabízejí poznání i zábavu a z pestré nabídky akcí si určitě každý vybere. V Hradci Králové se rozhodně nudit nebudete.

www.hradeckralove.org

www.cyklohradec.cz

Restaurace a penzion Zděná Bouda
Adresa:
Hradečnice 633/1 ; 500 09 Hradec Králové

Objevte krásy Hradce Králové z ochozu Bílé věže

Nejvyšší dominantou města je renesanční Bílá věž, která umožnuje svým návštěvníkům jedinečný pohled nejen na město, ale  i  na vzdálené vrcholky Orlických hor a Krkonoš. Od  jejího znovuotevření po rekonstrukci, kdy byl restaurován nejen vnější plášť, ale i interiér,  přivítala více než 20 tisíc návštěvníků. Ve svých útrobách uchovává zvon Augustin, druhý největší zvon v Čechách, naleznete zde i hodinový stroj, sestrojený hodinářem Josefem Božkem. V dříve nepřístupných prostorách věže se nyní nachází její skleněný model o výšce 3,6 metru, sestavený z pěti set dílů skleněných bloků.

Kromě tří prohlídkových programů jsou pro návštěvníky připraveny i další akce, již tradiční Svítání na Bílé věži či Zvonění na zvon Augustin. Velké oblibě se těší i noční prohlídky, konané zpravidla první sobotu v měsíci.

www.bilavez.cz

 

Proleťte se vesmírem v digitálním planetáriu

Na špičkové technologie láká do Hradce Králové moderní digitální planetárium, které vyrostlo v těsné blízkosti královéhradecké hvězdárny. Jeho srdcem je kruhový sál s nakloněným hledištěm a kapacitou více než devadesáti sedadel. Můžete se tak nechat okouzlit prostorovou projekcí hvězdné oblohy na polokulové projekční ploše nebo vědeckými videofilmy. V prostorách kolem centrálního sálu pak naleznete interaktivní výstavy, momentálně s tématy „Mikrosvět - makrosvět“ a „Energie – její formy a přeměny“. V současnosti je královéhradecké planetárium nejmodernější v České republice. V sousední hvězdárně probíhají pozorování Slunce a večerní pozorování. Od budovy hvězdárny se můžete vydat na Planetární, nebo Galaktickou stezku, které vás dovedou až do městských lesů a ještě se dozvíte mnoho zajímavého o objektech naší planetární soustavy a Galaxie.

 www.astrohk.cz.

 

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
, , , , , Rytířské hradiště , , , , ,

Oblíbené trasy regionu

Krkonoše netřeba představovat a dlouze uvádět.

Dnešní výlet nejen za zdravím vás zavede do nejpopulárnějších hor u nás a na jejich historii vám bude demonstrovat, jak vývoj turistického průmyslu ovlivňují až nečekané vlivy a také, že to co už není, zase může být. A lyže můžete tentokrát klidně nechat doma.

Česká Skalice

Dnešní výlet spojí zdánlivě nespojitelné, k českým literárním gigantům přidá trošku Itálie, pár hradních zřícenin, jednu mimořádnou bitvu a nakonec moře. Vítejte v České Skalici.

Špindlerův Mlýn

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou k pramenu druhé nejdelší české řeky, připomenou nám, jak můžou být hory nejen nádherné, ale i nevyzpytatelné, ukážou nám, kde se nalézá největší český vodopád a nakonec nás pozvou na prvotřídní kulinářský zážitek.

Náchod

Dnešní Cyklotoulky, budou trošku zvláštní a hlavě mezinárodní, vydáme se po stopách tří českých velikánů do polských lázní. Vyjedeme z Náchoda, rodiště Josefa Škvoreckého alias Dany Smiřického po okruhu TGM, přes Jiráskův Hronov do překvapivě příjemných a útulných lázní - Kudowa Zdroj.

Police nad Metují - krajem skalních hřibů a dalekých výhledů

Dnešní Cyklotoulky nebudou ani pro úplné začátečníky, ani pro silniční kola. Projedeme se docela divokou, i když velice krásnou krajinou na pomezí Čech a Polska, potkáme desítky nádherných skalních útvarů a možná stejně velké množství klasických roubenek.

Dvůr Králové nad Labem

Malebné město v Podkrkonoší s řadou historických a uměleckých památek. Ty první nejlépe reprezentuje kostel sv. Jana Křtitele, původně románská, později gotická stavba s 64 metrů vysokou věží, ve které znějí tři zvony, ten největší už od roku 1505.