Malá Úpa

Malá Úpa (někdo zná spíš název Pomezní Boudy) je malebnou a snad už jedinou opravdovou krkonošskou vesničkou. Tradiční horské chalupy, krásné louky, bohaté lesy a křišťálový vzduch i voda lákají velké i malé návštěvníky. Do Malé Úpy jezdí ti, kteří vyhledávají pohodově strávenou aktivní dovolenou uprostřed nádherné přírody, pár kroků od nejvyššího bodu České republiky a Malé Úpy – Sněžky. Malá Úpa je ale hlavně turistickým střediskem, které stále zlepšuje své služby, což oceňuje stále více spokojených návštěvníků.

Obec: 
Královéhradecký krajMalá Úpa
 
00:00
Malá Úpa

Obec Malá Úpa byla založena dřevaři v roce 1566. V roce 1609 musela komise kutnohorských dolů těžbu dřeva v Krkonoších zastavit, protože většina porostů byla vymýcena. Z části dřevařů se tak stali osadníci, jejichž hlavní činností a obživou byl chov hovězího dobytka a koz. Dalším zdrojem obživy bylo pašování.

Důležitou událostí byla pro zdejší obyvatele návštěva císaře Josefa II. v roce 1779, který dal podnět ke stavbě malebného horského kostelíka sv. Petra a Pavla. Tento kostel byl svého času nejvýše položeným kostelem v České republice. K rozvoji turistiky a pohostinství došlo až po první světové válce. I nadále si však udržovala výrazně zemědělský ráz, čímž se lišila od sousední Velké Úpy a Pece pod Sněžkou, kde bylo mnoho chalup přestavěno na penziony. Proto si uchovala až do dnešních dnů původní ráz ryze horské osady s typickými boudami a chalupami lidové architektury, rozptýlenými po horských svazích.

Malá Úpa se skládá z mnoha lokalit, ty nejdůležitější jsou Pomezní Boudy,U kostela a Spálený Mlýn.

Hotel Pivovar Trautenberk
Adresa:
Horní Malá Úpa 87, 542 27 Malá Úpa

PÁD LETADLA JUNKERS JU - 52

Nejznámější letecké neštěstí v Krkonoších, které se stalo na konci druhé světové války v masivu Sněžky. Do povědomí lidí se zapsalo hlavně tím, že trosky letadla pokrývaly část úbočí Obřího hřebene celých 53 let a sedm měsíců.Zbytky letadla si můžete prohlédnout v infocentru v Horní Malé Úpě, u hřbitovnáí zdi vedle kostela sv. Petra a Pavla a místo pádu na Traverzu - cestě vedoucí od horské boudy Jelenky ke Sněžce. Více informací také na https://www.malaupa.cz/pad-letadla-junkers-52/ 

MALOÚPSKÝ SENÍKOVÝ VIKÝŘ

Malá Úpa je jedinečná svou dochovanou lidovou architekturou. Na luční enklávě Šímovy chalupy ve Lvím dole najdete soubor všech vývojových typů zdejších chalup, proto je chráněnou vesnickou zónou. K Šímovým chalupám se nejlépe dostanete od Spáleného Mlýna Lvím dolem.

Architektonickým unikátem a příspěvkem Malé Úpy do evropské pokladnice architektury jsou chalupy s maloúpským seníkovým vikýřem, který se dochoval pouze na několika staveních. Dvě jsou v malebném historickém centru obce U kostela, tři nedaleko Spáleného Mlýna.

 

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
Kostel sv. Petra a Pavla v Dolní Malé Úpě, Areál SKIMU - sjezdovka Pomezky, Areál SKIMU - sjezdovka U kostela, Infocentrum Malá Úpa, Kostel sv. Petra a Pavla, Akce Krakonošovi lyžníci, Galerie Celnice, Sněžka, Ostatky letadla JU - 52
Vydáno: Pondělí, 11. Březen 2019 - 16:35

Oblíbené trasy regionu

Krkonoše netřeba představovat a dlouze uvádět.

Dnešní výlet nejen za zdravím vás zavede do nejpopulárnějších hor u nás a na jejich historii vám bude demonstrovat, jak vývoj turistického průmyslu ovlivňují až nečekané vlivy a také, že to co už není, zase může být. A lyže můžete tentokrát klidně nechat doma.

Česká Skalice

Dnešní výlet spojí zdánlivě nespojitelné, k českým literárním gigantům přidá trošku Itálie, pár hradních zřícenin, jednu mimořádnou bitvu a nakonec moře. Vítejte v České Skalici.

Špindlerův Mlýn

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou k pramenu druhé nejdelší české řeky, připomenou nám, jak můžou být hory nejen nádherné, ale i nevyzpytatelné, ukážou nám, kde se nalézá největší český vodopád a nakonec nás pozvou na prvotřídní kulinářský zážitek.

Náchod

Dnešní Cyklotoulky, budou trošku zvláštní a hlavě mezinárodní, vydáme se po stopách tří českých velikánů do polských lázní. Vyjedeme z Náchoda, rodiště Josefa Škvoreckého alias Dany Smiřického po okruhu TGM, přes Jiráskův Hronov do překvapivě příjemných a útulných lázní - Kudowa Zdroj.

Police nad Metují - krajem skalních hřibů a dalekých výhledů

Dnešní Cyklotoulky nebudou ani pro úplné začátečníky, ani pro silniční kola. Projedeme se docela divokou, i když velice krásnou krajinou na pomezí Čech a Polska, potkáme desítky nádherných skalních útvarů a možná stejně velké množství klasických roubenek.

Dvůr Králové nad Labem

Malebné město v Podkrkonoší s řadou historických a uměleckých památek. Ty první nejlépe reprezentuje kostel sv. Jana Křtitele, původně románská, později gotická stavba s 64 metrů vysokou věží, ve které znějí tři zvony, ten největší už od roku 1505.