Nepomuk

Poutní místo, kde se narodil sv. Jan Nepomucký, leží v malebné krajině na jih od Plzně.

Obec: 
Plzeňský krajNepomuk
 
00:00
Nepomuk

Město s bohatou historií se pyšní pestrou nabídkou muzejních expozic. Prohlídku města můžete začít v městském muzeu v prostorách bývalé piaristické koleje. Je zde unikátní výstava pozůstatků amerického bombardéru B-24 Liberator, která popisuje tragickou událost z 2. světové války. Součástí komentovaných prohlídek je i expozice věnovaná Černým baronům a zámku Zelená Hora, expozice loutek či měšťanského a selského interiéru. Zhlédnete zde i archeologické nálezy ze zaniklého cisterciáckého kláštera Pomuk. V sousedství muzea doporučujeme navštívit rodný dům Augustina Němejce, významného malíře a autora opony divadla J. K. Tyla v Plzni, s galerií jeho originálních děl.

Cestou z náměstí k Zelené Hoře vás upoutá historická budova Zelenohorské pošty s výstavní galerií a expozicí veteránů, ale i dobového salónu kněžny Gabriely z Auerspergu.

U gotického kostela sv. Jakuba zaujme Svatojánské muzeum v budově arciděkanství, kde se dozvíte vše podstatné o životě a legendě sv. Jana Nepomuckého včetně prohlídky skutečné podoby tváře světce. Při prohlídce Nepomuka můžete zavítat do svatojánského chrámu. Ocitnete se tak na místě, kde podle legendy stával Janův rodný dům a kam po staletí směřovalo tisíce poutníků. Plány k baroknímu kostelu vzešly od slavného stavitele K. I. Dientzenhofera.

Klidnou přírodou kolem Zelené Hory vede naučná stezka, kde se dozvíte o historii města, o zaniklém cisterciáckém klášteře a dalších zajímavostech.

Nejstarší písemná zmínka o Nepomuku souvisí se založením nedalekého cisterciáckého kláštera v roce 1144. Již dříve existující osada Nepomuk, původně zvaná Pomuk, se postupně stala trhovou vsí a centrem správy, řemesel a obchodu pro rozlehlou klášterní doménu. Ve 13. století bylo uděleno Nepomuku hrdelní právo. Tradice klade do míst dnešního města dvě starší osady - Přesanice a Pomuk. Vlastní konstituování Nepomuka, jakožto osídlení městského typu souvisí pravděpodobně s rozvojem stříbrných dolů a rýžováním zlata, jehož pozůstatky jsou ve zdejší krajině dodnes patrné. V okolí hlavního náměstí se nachází síť středověkých štol a podzemních chodeb.

Poutní chrám sv. Jana Nepomuckého

Svatojánské muzeum

Městské muzeum a galerie

Rodný dům malíře A. Němejce

Expozice veteránů - Zelenohorská pošta

Naučná stezka Pod Zelenou Horou

Zelená Hora - Černí baroni

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
Kostel sv. Jana Nepomuckého, , , , , , , , ,

Oblíbené trasy regionu

Cyklosezóna klepe na dveře a v nižších polohách už si nikdo zimu ani moc nepamatuje. Ovšem Ti, co milují sníh a bílé stopy, moc dobře vědí, že v naší republice je pořád ještě několik míst, kde se lze běžeckému lyžování oddávat do sytosti.

Jedno z nejstudenějších míst u nás není zdaleka tak nehostinné, jako je jeho pověst. Výlet centrální Šumavou začneme na Horské Kvildě, přes Březník dorazíme k pramenu naší nejdelší řeky a pak se podíváme do míst, kde se natáčel film Král Šumavy.

Plzeň, město, kde je kolo doma

Plzeň. Když vyslovíme tento název, napadne nás automaticky nějaký přídomek. Ten nejčastější je pravděpodobně „město piva“, ale také například „město čtyř řek“ není úplně neznámý. My se osmělíme a střelíme: „ Plzeň, město, kde je kolo doma“.

Severní Plzeňsko netradičně

Pokud vyslovíme Severní Plzeňsko, pak mnohé pouze napadne, že to bude oblast někde na severu od Plzně. Pravda, není to turisticky příliš známá oblast, najdete zde však mnoho skvostů s krásnou a různorodou krajinou. Místa jako např.

Kašperské Hory

Kašperské Hory (něm. Bergreichenstein) leží v okrese Klatovy, částečně zasahují do CHKO Šumava a částečně do přírodních rezervací Nebe a Amálino údolí. Navzdory faktu, že zde žije zhruba 1500 obyvatel, nabízí město až nečekaně mnoho atrakcí.

Manětínsko – krajem černočerných nocí a soch rozesetých do krajiny plné borůvek

Manětínsko, to je bohem zapomenutý kraj. Krajina panenská, avšak obhospodařovaná generacemi našich předků. Krajina, jejíž atributy by mohly být ticho, klid, čistota, ztracenost.

Hracholusky

Asi nejkrásnější přehrada západních Čech nenabízí jen koupání a opalování. Projížďka v jejím okolí může být možná mnohem zajímavější. Náš výlet začneme třicet kilometrů západně od Plzně, kde stojí už od 12. století hornické město Stříbro.

Ze Spáleného Poříčí do brdských lesů a zpět

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do míst, které jsou v letošním roce obzvláště vyhledávané, protože jsou po mnoha letech opět volně přístupné a tudíž nové, neprobádané, tajemné a turistikou zatím nepříliš dotčené. Podíváme se na západní okraj nově otevřené CHKO Brdy.

Horšovský Týn

Cestou z Plzně na Domažlice, na březích Radbuzy se rozkládá nevelké, ale i přes svou ,,velikost“ celkem zajímavé městečko. Tou nejnápadnější památkou je asi místní hrad či zámek, ale tím to tady rozhodně nekončí. Naopak tady naše dnešní Cyklotoulky teprve začínají.

Rabštejn nad Střelou

Uprostřed  lesů, stranou hlavních cest, na hranici čtyř krajů: Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého.