Žacléř

Žacléřsko, východní brána Krkonoš, místo kde se loučil s vlastí J. A. Komenský a kde se více než 400 let dolovalo černé uhlí.

Obec: 
Královéhradecký krajŽacléř
 
00:00
Žacléř

Žacléřsko, východní brána Krkonoš, místo kde se loučil s vlastí J. A. Komenský a kde se více než 400 let dolovalo černé uhlí. Dnes klidný region jako stvořený k relaxaci, sportu a odpočinku nabízí po celý rok hodnotné zážitky. V létě tenis, volejbal, plážový volejbal, fotbal a především  zážitky na kole. Cyklisté si jistě vyberou s bohaté nabídky tras všech náročností -  kratší, pro výlety s dětmi, delší a dlouhé, třeba do Krkonoš nebo sousedního Polska. I vyznavači prudkých stoupání a sjezdů nepřijdou zkrátka. Ve Vraních horách  či Rýchorách se budou cítit jako doma. Na romantiky čekají  kouzelná přírodní zákoutí. Rájem pro fotografy je bezesporu oblast Rýchor s krásnými výhledy na Krkonoše i Jestřebí hory a tajuplný Dvorský les. V Žacléři i jeho okolí naleznete četné historické památky od nejstarších smírčích křížů až po zajímavé technické památky. Jednou z nich je Muzeum čs. pevnění z let 1935 – 1938 pevnost Stachelberg. Na Rýchorském náměstí budete obdivovat Mariánský sloup z r. 1725 od mistra Jiřího F. Pacáka. V blízkém Polsku to bude určitě skvostný barokní kláštěr Křešov, jehož návštěvu si nenecháte ujít. Na kole i pěšky se můžete vydat po naučné trase J. A. Komenského, která vás zavede do Žacléřských osad a na Růžový palouček. Se zajímavou minulostí regionu se seznámíte v Městkém muzeu Žacléř. Krásně nostalgické exoponáty každodenní potřeby, zapomenutá řemesla, umělecká díla v národopisné expozici či nástroje a zařízení připomínající tvrdou havířinu v hornické expozici. Žacléřsko se těší na vaši návštěvu!  A nezapomeňte, každý rok tu vždy druhou květnovou sobotu otevíráme cyklistickou sezonu.

Kontakty:

Městské muzeum Žacléř a Turistické informační centrumRýchorské nám. 10542 01 Žacléřtel: 499 739 225e-mail: muzeum@zacler.czwww.zacler.czStachelberg tel: 608 144 516, 731 629 531www.stachelberg.cz

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
mestske-muzeum-zacler-expozice-1.jpg, mestske-muzeum-zacler-expozice-2.jpg, mestske-muzeum-zacler-expozice-3.jpg, mestske-muzeum-zacler-expozice-4.jpg, mestske-muzeum-zacler-expozice-5.jpg, mestske-muzeum-zacler-expozice-7.jpg, pohled-na-vrani-hory-1.jpg, radnice-v-zacleri.jpg, rychory-podzim.jpg, stachelberg.jpg, vrani-hory-od-cerne-vody.jpg, z-vernirovic-na-vrani-hory.jpg, zah-cyklo-09-057.jpg, zacler-hist.-jadro.jpg, zcl.-naucna-trasa-jiri-kopec.jpg, mariansky-sloup-2.jpg, kostel-a-prvni-skola.jpg, cyklistika-2.jpg, cykl-078.jpg, bret-prkenny-dul-2.jpg, bobr-z-rychorskeho-hrbetu.jpg, Znak mesta

Oblíbené trasy regionu

Krkonoše netřeba představovat a dlouze uvádět.

Dnešní výlet nejen za zdravím vás zavede do nejpopulárnějších hor u nás a na jejich historii vám bude demonstrovat, jak vývoj turistického průmyslu ovlivňují až nečekané vlivy a také, že to co už není, zase může být. A lyže můžete tentokrát klidně nechat doma.

Česká Skalice

Dnešní výlet spojí zdánlivě nespojitelné, k českým literárním gigantům přidá trošku Itálie, pár hradních zřícenin, jednu mimořádnou bitvu a nakonec moře. Vítejte v České Skalici.

Špindlerův Mlýn

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou k pramenu druhé nejdelší české řeky, připomenou nám, jak můžou být hory nejen nádherné, ale i nevyzpytatelné, ukážou nám, kde se nalézá největší český vodopád a nakonec nás pozvou na prvotřídní kulinářský zážitek.

Náchod

Dnešní Cyklotoulky, budou trošku zvláštní a hlavě mezinárodní, vydáme se po stopách tří českých velikánů do polských lázní. Vyjedeme z Náchoda, rodiště Josefa Škvoreckého alias Dany Smiřického po okruhu TGM, přes Jiráskův Hronov do překvapivě příjemných a útulných lázní - Kudowa Zdroj.

Police nad Metují - krajem skalních hřibů a dalekých výhledů

Dnešní Cyklotoulky nebudou ani pro úplné začátečníky, ani pro silniční kola. Projedeme se docela divokou, i když velice krásnou krajinou na pomezí Čech a Polska, potkáme desítky nádherných skalních útvarů a možná stejně velké množství klasických roubenek.

Dvůr Králové nad Labem

Malebné město v Podkrkonoší s řadou historických a uměleckých památek. Ty první nejlépe reprezentuje kostel sv. Jana Křtitele, původně románská, později gotická stavba s 64 metrů vysokou věží, ve které znějí tři zvony, ten největší už od roku 1505.