Plzeň

Navštivte město, které dalo jméno světoznámému pivu! Metropole západních Čech je známá především díky pivovaru Pilsner Urquell.

Obec: 
Plzeňský krajPlzeň
 
00:00
Plzeň

Navštivte město, které dalo jméno světoznámému pivu! Metropole západních Čech je známá především díky pivovaru Pilsner Urquell. Tajemství historické i nejmodernější výroby slavného piva objevují statisíce turistů. Kromě prohlídek pivovaru a Pivovarského muzea obdivují v Plzni i centrum města, které je městskou památkovou rezervací (katedrála sv. Bartoloměje, třetí největší synagoga na světě, soubor renesančních a barokních měšťanských domů, rozsáhlé historické podzemí). Plzeň je obchodním a kulturním centrem celého kraje, snadno přístupné po dálnici i železnici, s vynikajícím napojením na letiště. Díky nově vybudovaným hotelům a jedinečnému kulturnímu zázemí města (divadla, kluby, kina) dnes nabízí vynikající podmínky pro kongresovou a konferenční turistiku. Ve městě nyní působí tři světové hotelové řetězce (TOP CityLine, Best Western, Marriott), ale také butikové hotely sdružené pod společnou značkou 5BH. Poblíž Plzně se nachází Golfpark Plzeň, který je pokládán za jedno z nejkrásnějších golfových hřišť v republice. Okolí města, plné rybníků a lesů, skrývá barokní skvosty architektury, díky nimž je tento kraj nazýván Perlou baroka.

Hotel Roudná
Adresa:
Na Roudné 13, Plzeň 301 00
Hotel Purkmistr ****
Adresa:
Selská náves 21/2 326 00 Plzeň – Černice

KATEDRÁLA SV. BARTOLOMĚJE

Gotická katedrála sv. Bartoloměje je nejcennější památkou historickéhojádra. Její 102,6 m vysoká věž (nejvyšší v České republice) je dominantou středu města a je z ní nádherný výhled do okolí. Na hlavním oltáři najdete proslulou Plzeňskou madonu, vrcholné dílo ve stylu tzv. „krásných madon“ českého gotického umění.  

RADNICE - MÁZHAUS

Renesanční radnice postavená podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia v letech 1554–1559 patří k nejkrásnějším radnicím v Čechách.V zadní části mázhauzu radnice se nachází plastický model historického jádra města. Morový sloup mezi radnicí a katedrálou je dílem plzeňského sochaře Kristiana Widmana z roku 1681.  

PIVOVAR PLZEŇSKÝ PRAZDROJ

Historie ležáku Pilsner Urquell se začala psát roku 1842. Jeho celosvětový věhlas inspiroval více než dvě třetiny světových piv označovaných pils, pilsener,pilsner. Prohlídka prochází místy, kde se světoznámý ležák od počátku vyrábí.Ve sklepích ochutnáte nefiltrovaný Pilsner Urquell čepovaný přímo z ležáckého sudu (pro starší 18 let).  

PIVOVAR GAMBRINUS

Pivovar Gambrinus, ve kterém se pivo vaří od roku 1869, otevřel své brány veřejnosti v roce 2010, aby zde vznikla prohlídka nabitá akcí a zábavou. Již o rok později tato nejnovější turistická trasa Plzeňského Prazdroje získala první místo v soutěži cestovatelského portálu „Kudy z nudy“ o nejlepší českou turistickou aktivitu v regionu Plzeňsko – Český les. Na prohlídce, která začíná v Návštěvnickém centru plzeňského pivovaru, se dozvíte o historii pivovaru a varním postupu nejprodávanějšího piva v České republice, piva Gambrinus. Zároveň se pobavíte v interaktivní Gambrinus aréně: projedete se v čase na historickém náklaďáku, zařadíte se mezi střelce Gambrinus ligy a stanete se rockovou hvězdou. Čeká na Vás také ochutnávka několik variant piva Gambrinus a při škole čepování se dozvíte, jak se o pivo správně pečuje, a naučíte se ho sami načepovat (pro starší 18let).  

PIVOVARSKÉ MUZEUM

Pivovarské muzeum je umístěno v původním středověkém právovárečném domě a vypráví příběh piva od starověku až do vzniku velkých průmyslových pivovarů. Součástí muzea je pozdně gotická sladovna, hvozd, původní valečka a dvouúrovňové ležácké sklepy. Součástí prohlídky je ochutnávka piva Pilsner Urquell (pro starší 18ti let).  

PLZEŇSKÉ HISTORICKÉ PODZEMÍ

Plzeňské historické podzemí bylo pod městem Plzní budováno již od 14. století.Prohlídka tohoto labyrintu chodeb, sklepů a studní, který patří k nejrozsáhlejším v České republice, přiblíží návštěvníkům středověký život pod městem.Součástí prohlídky je ochutnávka piva Master (pro starší 18 let).  

VELKÁ SYNAGOGA A STARÁ SYNAGOGA

Největší synagoga v České republice, druhá největší v Evropě a třetí na světě,postavená v letech 1888–1893 v maursko-románském slohu, připomíná někdejší početnou prosperující plzeňskou židovskou komunitu. V interiéru s vynikající akustikou se konají koncerty a výstavy. Nedaleko Velké synagogy, západně od hotelu Slovan, se nachází Stará synagoga.  

ZÁPADOČESKÉ MUZEUM

Krajské muzeum Plzeňského kraje je jedním z největších muzeí v České republice.Více než 2 miliony sbírkových předmětů v jeho depozitářích dokumentují vývoj přírody a společnosti v širokém kontextu střední Evropy. Mezi světové unikáty patří sbírky Plzeňské městské zbrojnice, která obsahuje v Evropě ojedinělou kolekci palných zbraní od konce 14. do 17. století. V prostorách muzea se nachází stylová kavárna.  

NÁRODOPISNÉ MUZEUM PLZEŇSKA

Národopisné muzeum Plzeňska vznikalo postupně od roku 1912. V současné době dosahuje muzejní fond 76 000 sbírkových předmětů, které vznikaly v časovém rozmezí od středověku po současnost. Část je jich instalována v expozici, ostatní se využívají pro tématické výstavy ve výstavním sále muzea a jako zápůjčky ostatním muzeím v Čechách i v zahraničí.  

ZÁPADOČESKÁ GALERIE

Západočeská galerie má své sídlo v goticko-renesančním domě v Pražské ulici č. p. 13, který tvoří vhodné prostředí pro komorní proměnné výstavy. Druhou výstavní síní Západočeské galerie jsou gotické Masné krámy. Po náročné rekonstrukci objektu vznikl specifický výstavní prostor, v němž se konají velké proměnné výstavy výtvarného umění a nejrůznější kulturní akce.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
zap.-strana-nam.-s-mor.-sl-hy.jpg, vodar_vez.jpg, radnice_chal.jpg, mp_03panorama-s-vodar.-vezil.jpg, morovy_slou_kop-2.jpg, m_pecuch4.jpg, letecky_stred_hyn.jpg, kamenak_pec.jpg, kamenak2_pec.jpg, bartolomej_velbloud_kop.jpg, bartolomej_namesti_kop-1.jpg, bartolom_morovy_hyn.jpg
Vydáno: Pondělí, 7. Listopad 2022 - 16:20

V rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost - Nízkouhlíkové technologie, elektromobilita pořídila společnost Egomotion osobní vůz značky Tesla Model 3. Díky tomuto titulu významně ušetřila, protože dotace činila 30% z uznatelných nákladů.

Vydáno: Čtvrtek, 29. Září 2022 - 13:33

V rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost - Nízkouhlíkové technologie - elektromobilita pořídila firma Egomotion s.r.o. osobní vůz značky Nissan Leaf.

Vydáno: Sobota, 4. Květen 2019 - 17:27

V rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost - Nízkouhlíkové technologie - elektromobilita pořídila firma Martina Bartonickova (obchod Bioplaneta.org) osobní vůz značky Nissan Leaf.

Oblíbené trasy regionu

Cyklosezóna klepe na dveře a v nižších polohách už si nikdo zimu ani moc nepamatuje. Ovšem Ti, co milují sníh a bílé stopy, moc dobře vědí, že v naší republice je pořád ještě několik míst, kde se lze běžeckému lyžování oddávat do sytosti.

Jedno z nejstudenějších míst u nás není zdaleka tak nehostinné, jako je jeho pověst. Výlet centrální Šumavou začneme na Horské Kvildě, přes Březník dorazíme k pramenu naší nejdelší řeky a pak se podíváme do míst, kde se natáčel film Král Šumavy.

Plzeň, město, kde je kolo doma

Plzeň. Když vyslovíme tento název, napadne nás automaticky nějaký přídomek. Ten nejčastější je pravděpodobně „město piva“, ale také například „město čtyř řek“ není úplně neznámý. My se osmělíme a střelíme: „ Plzeň, město, kde je kolo doma“.

Severní Plzeňsko netradičně

Pokud vyslovíme Severní Plzeňsko, pak mnohé pouze napadne, že to bude oblast někde na severu od Plzně. Pravda, není to turisticky příliš známá oblast, najdete zde však mnoho skvostů s krásnou a různorodou krajinou. Místa jako např.

Kašperské Hory

Kašperské Hory (něm. Bergreichenstein) leží v okrese Klatovy, částečně zasahují do CHKO Šumava a částečně do přírodních rezervací Nebe a Amálino údolí. Navzdory faktu, že zde žije zhruba 1500 obyvatel, nabízí město až nečekaně mnoho atrakcí.

Manětínsko – krajem černočerných nocí a soch rozesetých do krajiny plné borůvek

Manětínsko, to je bohem zapomenutý kraj. Krajina panenská, avšak obhospodařovaná generacemi našich předků. Krajina, jejíž atributy by mohly být ticho, klid, čistota, ztracenost.

Hracholusky

Asi nejkrásnější přehrada západních Čech nenabízí jen koupání a opalování. Projížďka v jejím okolí může být možná mnohem zajímavější. Náš výlet začneme třicet kilometrů západně od Plzně, kde stojí už od 12. století hornické město Stříbro.

Ze Spáleného Poříčí do brdských lesů a zpět

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do míst, které jsou v letošním roce obzvláště vyhledávané, protože jsou po mnoha letech opět volně přístupné a tudíž nové, neprobádané, tajemné a turistikou zatím nepříliš dotčené. Podíváme se na západní okraj nově otevřené CHKO Brdy.

Horšovský Týn

Cestou z Plzně na Domažlice, na březích Radbuzy se rozkládá nevelké, ale i přes svou ,,velikost“ celkem zajímavé městečko. Tou nejnápadnější památkou je asi místní hrad či zámek, ale tím to tady rozhodně nekončí. Naopak tady naše dnešní Cyklotoulky teprve začínají.

Rabštejn nad Střelou

Uprostřed  lesů, stranou hlavních cest, na hranici čtyř krajů: Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého.