Táborská setkání 2025: Uctíme Jana Žižku a oslavíme 40 let přátelství s Kostnicí Tábor
Ve dnech 12. – 14. září 2025 se v Táboře uskuteční 33. ročník mezinárodního historického festivalu Táborská setkání. Letos půjde o výjimečný ročník – původně byl plánovaný na rok 2024, ale z důvodů povodňového počasí musel být přesunut, a proto se s plnou parádou vrací do uliček a náměstí historického centra města v letošním roce. Festival bude důstojnou připomínkou dvou loňských významných výročí: 600 let od úmrtí nikdy v poli neporaženého hejtmana Jana Žižky z Trocnova a 40 let partnerství Tábora s německým městem Kostnice.
Dramaturgie festivalu tradičně s originální grácií vrátí Tábor o několik století zpět do časů pozdního středověku a přináší pestrý program pro všechny generace. Zachovává osvědčenou strukturu, ale přidává i novinky a nečekané momenty.
Příběh Žižkova života
„Páteční večer zahájí slavnostní ohňový průvod, v jehož čele opět stane hejtman Jan Žižka, tentokrát v podání herce Zdeňka Dino Žlůvy. K realizaci průvodu se po šesti letech do Tábora vrací Rytíři Koruny České a slibují silný dramatický zážitek. Na průvod naváže ve 21.30 hodin na Žižkově náměstí slavnostní ceremoniál, který během patnácti minut připomene nejzásadnější momenty Žižkova života,“ uvedla vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu (OKaCR) Radka Šimková. Ceremoniál připravili profesionální šermíři Merlet ve spolupráci s hercem Tomášem Kargerem, který vystoupí jako kronikář. Husitský chorál zazní v podání sólisty Severočeského divadla Martina Matouška. Výjevy na jevišti se budou střídat s filmovými záběry z děl režiséra Otakara Vávry (Jan Žižka a Proti všem) a celé představení podtrhnou světelné, zvukové i ohňové efekty. Dojde i na překvapení: socha Jana Žižky pronese poselství. V případě zájmu o podrobnosti slavnostnímu ceremoniálu je možné kontaktovat paní Hanu Michalovou z agentury Merlet: hanka@merlet.cz, tel. 774 491 001. Po silném historickém zážitku rozproudí páteční večer Harmálek Orchestr – moderní dechovka v dravém a mladistvém provedení. Již v pátek večer otevře své brány Středověké tržiště na Tržním náměstí, které po celý víkend nabídne řemeslné výrobky a občerstvení s dobovou atmosférou.
Ohňostroj nahradí videomapping
„Sobotní novinkou bude Zbrojnice na Špitálském náměstí. Hradební prostor Velký šanc proměníme do dobového ležení s ukázkami historických řemesel,“ sdělila vedoucí OKaCR Radka Šimková. Zůstává i oblíbená Katovská ulička, Ulička chudiny, Táborský jarmark na náměstí Mikuláše z Husi a Dětský ráj. V sobotu ve 13.10 hodin vyjde slavnostní průvod z náměstí T. G. Masaryka – jeho trasa povede ulicemi 9. května, náměstím Fr. Křižíka, Palackého a Pražskou ulicí. Významnou část průvodu letos vytvoří delegace z německého partnerského města Kostnice.
Sobotní večerní program bude tentokráte jiný: z důvodu ochrany přírody a platných zákonných omezení nebude možné odpálit tradiční ohňostroj nad Jordánem. Město Tábor neobdrželo pro realizaci záměru ohňostroje nad vodní nádrží Jordán v Táboře od Jihočeského kraje výjimku z ochranných podmínek zvláště chráněných druhů živočichů dle ustanovení §56, odst. 1 a 2 zákona 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Důvodem je zaznamenaný výskyt některých zvláště chráněných druhů živočichů v dotčené oblasti nádrže Jordán, pro které by ohňostroj mohl představovat škodlivý zásah do jejich přirozeného vývoje. „Rozhodnutí respektujeme, přesto nás velmi mrzí, že o tento silný vizuální zážitek přijdeme. Město Tábor proto s podporou dramaturgické rady připravilo důstojnou alternativu – sobotní večer uzavře videomapping od firmy Quixx z roku 2015, vytvořený původně k 600. výročí upálení mistra Jana Husa. Projekce nabídne působivé vizuální vyprávění s přesahem, které zůstává stále aktuální,“ sdělila Radka Šimková
Ewa Farna a Janek Ledecký
Hudebními hvězdami sobotního večera budou Ewa Farna a Janek Ledecký. V rámci programu na Žižkově náměstí dojde rovněž k předání Ceny města Tábor (jméno oceněného bude oznámeno později). Letos už nebudou v programu nedělní Dny evropského dědictví. Festival uzavře v neděli ve 14.00 hodin na zahradě Střelnice kapela Vltava. Novinkou letošního ročníku je následná „Modlitba za Tábor“ – společná bohoslužba pod širým nebem od 16.00 hodin, kterou pořádají zástupci táborských křesťanských církví. Všichni obyvatelé i návštěvníci jsou srdečně zváni ke společné modlitbě, zamyšlení i požehnání.
Podrobný program festivalu naleznete na webu www.taborskasetkani.eu
Díky městu Tábor a partnerům festivalu zůstává cena vstupenek stejná jako v roce 2024. Zvýhodněné ceny platí do 5. září 2025:
Základní vstupné (18–64 let): 250 Kč (od 6. 9. – 350 Kč)
Snížené vstupné (žáci a studenti 12–26 let): 150 Kč (od 6. 9. – 250 Kč)
Děti do 11 let, osoby nad 65 let, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P, obyvatelé a podnikatelé v uzavřené zóně: zdarma
Vstupenky zakoupené v období 1. 12. 2023 – 14. 9. 2024 zůstávají v platnosti pro nový termín festivalu (do 13. 9. 2025). Předprodej probíhá online. V hotovosti nebo kartou bude možné vstupenky zakoupit v den konání festivalu u označeného stánku na náměstí Fr. Křižíka. Uzavřená zóna historického jádra Tábora zůstává ve stejném rozsahu jako v roce 2024. Podrobný seznam ulic a podmínky pro bezplatný vstup obyvatel a podnikatelů ze Starého Města jsou uvedeny na webu festivalu v sekci Info – obyvatelé. Město Tábor srdečně děkuje generálnímu partnerovi festivalu, společnosti Rumpold s.r.o., a všem dalším spolupracujícím organizacím. „Věřím, že si společně užijeme tři dny plné setkávání, inspirace i úcty k našim dějinám. Děkujeme všem za respekt a ohleduplnost během festivalu,“ uvedla Radka Šimková, vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu.